Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов запис на Симфоничния оркестър на БНР: Дивертименто концертанте от Александър Танев

Проф. Борислава Танева
Снимка: личен архив

Гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт", макар и от разстояние, беше Борислава Танева - професор по пиано и заместник-ректор на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", носител на приза за Активна творческа дейност в анкетата "Музикант на годината 2015". Тя разказа как работи дистанционно със своите студенти:

"Пътувам много и много от срещите ми в чужбина понякога прерастват в дълготрайни контакти, които, разбира се, не могат да бъдат свързани с пътувания - мои или на съответния ученик. Така че ми се е налагало през годините да слушам по този начин (по интернет), като правя веднага уточнението, че този начин на комуникация не може да замести истинския урок, в който ти се намираш в едно енергийно пространство физически с човека, на когото преподаваш. В този смисъл за мен не беше някакъв стрес и моят опит ми помогна."

Проф. Танева поясни, че ръководството на НМА веднага е отреагирало, за да може повечето от специалностите, които могат да бъдат преподавани дистанционно в онлайн платформи, да продължат работата през втория семестър на академичната година, докато страната е в извънредно положение заради пандемията от коронавирус. Но има и такива, които не могат - като камерна музика и дирижиране с оркестър.

В специалната рубрика на "Алегро виваче" за нови записи, продуцирани от БНР, проф. Борислава Танева представи произведението на своя баща Александър Танев - Дивертименто концертанте. През 2018 г., във връзка с отбелязването на 90-годишнината на композитора, тази творба беше изпълнена от нея със Софийската филхармония под диригентството на Найден Тодоров (видеозапис на концерта ще бъде излъчен на 9 април от 19 часа в страницата на Софийската филхармония в социалната мрежа Фейсбук). През януари 2020 г. по инициатива на "Музикална къща БНР" своеобразният концерт за пиано и оркестър в три части на Танев беше записан студийно - този път от Симфоничния оркестър на БНР под палката на Григор Паликаров.

"Българското национално радио и неговите състави записват предимно българска музика, което е изключително похвално и аз дълбоко адмирирам тази посока в работата на съставите на Радиото, защото ако те не създават памет, ние сме загубени - не коронавирусът, а това би ни унищожило!" - убедена е проф. Танева.

"Този концерт е написан през 1976 г. Аз помня, когато го пишеше баща ми - в един нелек в професионален план момент от живота му. И той, понеже беше най-виталният човек, когото познавам, най-несъкрушимият - винаги с оптимизъм, зареден с много енергия, много хумор - виталност, която го държеше буден и нащрек през цялото време изобщо като човек, не само в музиката - това е много негово произведение: Дивертименто, защото е едно забавление, една чаша с шампанско, в която балончетата плуват нагоре - няма никаква мъка и тъга."

Какво още разказа проф. Борислава Танева за произведението и за новия запис, направен в БНР, чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Bella Voce празнува с "Покана за танц"

На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..

публикувано на 29.11.24 в 11:27

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34