Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Иванов: Швейцария се справя с Covid-19, здравната система не колабира

Covid-19 отделение в Швейцария
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Швейцария, която е с население около 8.5 милиона души, до момента има около 950 починали от Covid-19. Здравната система не колабира и не стигна до запълване на капацитета. Това разказа в предаването „Хоризонт до обед” Димитър Иванов, координатор на Временните обществени съвети на българите в чужбина, който живее в Цюрих.

Швейцария има средно 11-12 легла за интензивна грижа на 100 хиляди души. Други страни имат два до три пъти повече, но е важно, че не се достигна до този капацитет и не се наложи да се прилагат протоколите за избор на пациент, чрез които се дава предпочитание на тези пациенти с най-високи шансове за излекуване и пълноценно възстановяване. Това беше положението в Италия - в Ломбардия, което е сега и в Ню Йорк, във Великобритания. При нас всеки тежко заболял можеше да получи качествена интензивна грижа. В това отношение Швейцария имаше капацитет да помогне и на съседни държави.”

Снимка: ЕПА/БГНЕСВ сравнение с други западноевропейски държави Швейцария се справя добре, подчерта Димитър Иванов. „Не сме сред отличниците като Норвегия, Дания или Австрия, но сме сред много добрите, заедно с Швеция, ако данните са верни. И много по-добре от страни като Белгия или Холандия.”

Създаде се впечатление, че Швейцария е една от по-силно засегнатите страни. Аз го отдавам на това, че при нас епидемията се разви по-рано от други страни, в южната част особено – в италианоговорящия кантон поради близостта с Италия и интензивния пътникопоток на живеещите и работещите. Кантони в близост до Франция също са силно засегнати", допълни Димитър Иванов. 

"В момента положението се успокоява. Ние сме в платото. Броят на диагностицираните нови заразени започна да намалява някъде около една седмица след въвеждане на извънредното положениеот 1400 на ден на 500-600 в последните дни. Броят на починалите достигна своя пик в края на март. Оттогава не е нараствал. Поддържа приблизително постоянни стойности”, обясни Иванов.

В Швейцария се обсъждат различни сценарии за овладяване на епидемията - оптимистичните са за май, а песимистичните - ограничителните мерки да продължат до юни, август, дори септември.

Така изглежда грижата за пациенти с Covid-19 в Швейцария  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Досега Швейцария е сред страните с най-висок брой диагностицирани заразени на 100 хиляди души – над 2 700, или общо 24 000, уточни още Димитър Иванов. С бавните PCR тестове първоначално са били тествани по 2 500 души дневно, сега този брой достига 16 хиляди на ден.

„Засега не се предвижда масово тестване. Тестват се приоритетно медицински персонал, хора от рисковите групи – възрастни, с хронични заболявания, болни от други болести, които се приемат в болница и роднини на хора с диагностицирано заболяване коронавирус."

Преобладава умерен оптимизъм, а властите информират внимателно и уважително, каза още Димитър Иванов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимки: ЕПА/БГНЕС - 8 април 2020 г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17