Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Вярата е търсене, което ние изпитваме през целия си живот"

За нуждата от вяра извън политическите страсти

Снимка: Ани Петрова

Политически совалки, шоу програми и материален лукс владеят ежедневието днес, но имами ли време за ближния, за другия до нас, готови ли сме да дадем, преди да вземем? - 

За християнското учение в съвременния живот говорим с две дами, посветени на богословието в думи и багри. Марина Йорданова е иконограф и член на Българското иконографско сдружение. Елена Дюлгерова е студентка по богословие и учител по религия.

Християнските ценности в публичния живот и в поведението на политиците

Това, което виждам в момента, като че ли има нужда от още по - голямо обръщане към Бога, тъй като липсата на диалог не е присъща на християнина, той е диалогичен и умее да намира решения за полза на ближния, а не за собствена нужда, споделя Елена Дюлгерова. Тя са надява да се увеличи това ценностно присъствие сред тези, които ни управляват и държавата да се стабилизира и да тръгне в една по- добра за нея посока.

Според Марина Йорданова никога не е било роля на църквата да се намесва в политическия живот, но е добре, ако политиците следват християнските ценности, защото това довело до добруването на целия народ - това предполага мисъл и грифа за всеки, за по-слабия. Политиците трябва да се поучат от този начин на мислене.

За религията в училище

Елена Дюлгерова казва, че това не е решение от днес за утре и са важни обществените нагласи извън църковните хора. Те трябва да видят ползите от това обучение за децата си. Трябва да има публичен дебат по темата, добра аргументация как да присъства религията, защото трябва да има свободен избор.

Марина Йорданова смята, че ние се плашим да направи тази крачка. Толкова много държави, даже Скандинавските държави, които са традиционно по-либерални от нас, имат такова обучение в началните класове и това не притеснява никого, защото вярата не е нещо, в което човек може да бъде задължен, но да имаш поглед върху различните религиозни учения е много ценно са всеки и това трябва да бъде част от образованието.


Духовните събития през това лято

Марина представя събора на иконографите в Бачковския манастир, който се проведе през август като среща за обогатяване на над 35 души. В програмата му бяха включени изложба, демонстрации по направа на обков за икона, показно за слагане на кован ореол върху готова икона, духовни лекции и богословски теми, тенденции в иконописта.

Елена се завърна от православен лагер в Кремиковския манастир, впечатлена от духовната си среща с деца със специални потребности. Като учител Елена е преминала две смени в лагера, с деца от масово училища и деца от сдружение "Паралелен свят". След тази смяна тя е обогатена духовно още повече, след завръщането си се чувства кат друг човек и е много диалогична в личния си живот.

Християнското семейство - домашна църква

"Това е темата на православните лагери, на които Елена Дюлгерова е преминала като учител в две смени. Винаги в лагерите имаме три основни теми, подчинени на основната тема. Това е православен лагер, там ние изучаваме и молитва и песнопения, а когато в едно семейство присъства Бог - то е християнско. В това семейство се молим заедно, казва Елена.

Иконата в нашата домашна църква

"Много повече хора искат да имат икони, усещат силна привързаност към иконите, които притежават и имат нужда да се помолят. Въпреки че, не всички икони са рисувани, но това не я прави неистинска икона. Случвало се е и икона, която е изрезка от вестник да чудотвори. Има икони, които са с догматически грешки, но ако човек подхожда с искрена молива пред нея, тя ще бъде чута, сподели Мария.


Още по темата слушайте в интервюто на Добринка Добрева с Елена Дюлгерова и Марина Йорданова.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36