Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рискуват ли хората с алергии, използвайки дезинфектанти срещу коронавируса

Проф. Тодор Попов: Симптомите на коронавируса и алергиите са различни

Снимка: БГНЕС

Специалисти алармират за това, че хората, които имат алергии, са изложени на риск заради употребата на дезинфектанти за предпазване от зараза с коронавирус.

Симптомите на хората, които имат сезонни алергични прояви, обикновено намаляват с появата на влага, студ и сняг, тъй като намалява броят на поленовите зрънца в атмосферата.

"Не имаме достатъчно голям опит с алергиите на горните дихателни пътища, нямаме обаче особен опит с коронавирусните инфекции и следим това, което в другите страни се случва, тъй като ние в повечето време следваме това, което другите съобщават", обясни пред "Хоризонт" проф. Тодор Попов, специалист по клинична алергология в Отделението по алергология в Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" в София.

Има няколко важни симптоми на коронавирусната инфекция, които са повече или по-малко различни от тези при една сезонна алергия. Един от тези симптоми е температурата. Главоболието е също водещ симптом на вирусната инфекция, посочи специалистът.

"При алергии също може да има главоболие, но то обикновено се разпознава от пациентите въз основа на техния "исторически" опит от предишни години. Различните болки, които може да има - по стави, по мускули, обикновено не са характерни за алергичните реакции и съответно симптоми. Един от водещите симптоми на коронавирусната инфекция е изключителната умора и изтощение, което се проявява още в първите дни на инфекцията, нещо, което не е характерно за поленовата алергия", допълни специалистът.

Кашлица може да има и при алергиите, и при коронавирусна инфекция, но е водеща при заразата с Covid-19.

"Примерно кихането и обилната секреция не са толкова за вирусната инфекция, но се разпознават по един перфектен начин от страдащите от поленова алергия. Болките в гърлото могат да присъстват и в двата случая, но обикновено са по-изразени при вирусната инфекция и коронавирусната инфекция", каза проф. Тодор Попов.

И пациентите с астма, и пациентите с алергичен ринит трябва да си продължат лечението така, както е назначено от специалистите.

"Всяка една тежка, хронична астма, която има вече някакви трайни изменения в структурата на дихателните пътища, на белите дробове, би могла да се приеме, че е утежняващ фактор, но това не значи че са обречени тези пациенти. Напротив, в големия процент от случаите астмата се лекува по един добър начин с наличните в момента средства, най-вече за инхалаторно приложение и пациентите, които се лекуват с тях, могат да водят едни абсолютно нормален живот", подчерта проф. Попов.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Полина Карастоянова

Полина Карастоянова: 90% от туристите по света търсят непознати дестинации

Тенденцията за свръхтуризъм се развива доста отчетливо в Барселона, Венеция, крайбрежието на Амалфи, някои от гръцките острови като Миконос и Санторини. Има обаче отчетливо търсене на заместващи дестинации . Това обясни в интервю за БНР Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Пандемията даде възможност..

публикувано на 02.09.24 в 13:44

Очин дол омая италианци

Мездренското село Очин дол е малко известно, а в Италия никак. Но съвсем случайно го откри група италиански студенти.   Разказът на Иван Вазов "Дядо Йоцо гледа" е свързан с Очин дол и даже е преведен на италиански от Леонардо Пампури, издаден в "Antologia del racconto bulgaro" (Антология на българския разказ) от културната асоциация в Италия –..

публикувано на 02.09.24 в 11:48

През следващите 2 години IT секторът очаква да разкрие още 14 000 работни места

България трябва да се рекламира като високотехнологична дестинация. Но и IT секторът трябва да е по-разпознаваем. Това става на фона на желанието на предишния редовен кабинет да възобнови идеята за общо представяне на страната ни в единен „Бранд България“. За 11-те години откакто съществува идеята за създаването на „Бранд България“, Ай Ти..

публикувано на 01.09.24 в 06:53

Стартира кампанията „Излез от пътя на лошия холестерол! Изследвай се!“

Стартира кампанията „Излез от пътя на лошия холестерол! Изследвай се!“. Официалното й откриване бе на една от „спирките на здравето“, която се намира на Орлов мост и е с визията на Александър Везенков. Най-добрият ни баскетболист е един от посланиците на инициативата. На старта на кампанията софиянци и гости на столицата можеха да..

обновено на 01.09.24 в 04:42
Драгомир Иванов

Драгомир Иванов: Ще расте апетитът на властите да слагат ръка на социалните мрежи

"Големият извод от този случай е, че всяка власт ще има апетит към подобни платформи, защото те канализират, насочват гражданска енергия, граждански гняв . Много бързо се организира това гражданско недоволство. Затова всички тези платформи ще бъдат недолюбвани от правителствата по света ." Това мнение изрази в интервю за БНР журналистът..

публикувано на 30.08.24 в 10:01

„Синьо лято" в парк "Гео Милев"

По повод настъпването на новата учебна година район „Слатина“ организира специално събитие за всички настоящи, бъдещи и бивши ученици. То ще се проведе под надслов „Синьо лято – Слатина“   на 14 септември в парк „Гео Милев“ от 16:00 до 22:00 часа.  Като част от активностите, свързани с мероприятието, стартира и конкурс за домашни..

публикувано на 29.08.24 в 17:19

За нуждата от вяра извън политическите страсти

Политически совалки, шоу програми и материален лукс владеят ежедневието днес, но имами ли време за ближния, за другия до нас, готови ли сме да дадем, преди да вземем? -  За християнското учение в съвременния живот говорим с две дами, посветени на богословието в думи и багри. Марина Йорданова е иконограф и член на Българското..

публикувано на 28.08.24 в 10:00