Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможна ли е консуматорска революция

Димитър Събев: Универсалната заплата не е утопия

Снимка: Ани Петрова

Системата, в която в момента живеем, е програмирана да търси по-голям растеж, но ние бихме могли да направим промяна в програмата. Това мнение изрази в предаването "Хоризонт до обед" журналистът Димитър Събев. „Да подействаме като един вирус на системно равнище и да променим тая траектория, защото, както виждаме, тя не води до нещо много хубаво.“

Димитър Събев е докторант по икономика в Университета за национално и световно стопанство. Автор е на изследване за консуматорските модели.

Утопия ли е минималният базов доход или универсалната заплата? Това е напълно постижимо и не е комунистическа утопия, подчерта журналистът в коментара си.

Римската империя е разпределяла сред своите граждани едно определено количество пшеница, което им е стигало за ежедневните нужди. Тоест държавата подкрепя човека на едно базово равнище, да не загуби своето достойнство като човешка личност. Но дяволът се крие в детайлите. Да, имаме вече достатъчно богатство, така че нито един човек да не умира от глад по улиците. Но дали както в стария Рим това богатство ще бъде използвано да се раздава на всеки един по малко, така че да купим гласове, или ще осигури на хората действително възможност да се развиват към по-високите си цели?“

В близките 10-15 години утопията може да се превърне в реалност, прогнозира Димитър Събев и уточни, че от нас зависи „дали това ще ни освободи или ще ни зароби“.

В последните десетилетия, от век насам католическата църква взима най-адекватно отношение към крещящите проблеми на съвременността, смята Димитър Събев.

През 60-те години на XX век католическата църква обърна внимание на това, че ставаме твърде материалистични и твърде много гледаме технологиите. И сега този забележителен папа направи едно историческо изказване, твърдейки, че трябва да забавим темпото, да слезем от висотата на професионалните си стремежи към земята, да намалим производството и да се вгледаме към истинското богатство в сърцата на хората.“

В България обаче е господстваща доктрината на догонването. „И не ми се мисли какво догонване ще настане в следващите месеци, когато, дай Боже, здрави тръгнем отново в свободния свят и започнем отново да преследваме икономическите си цели“, отбеляза Събев.

Има не само философски, но и количествени и математически изследвания, които доказват, че след определен размер на дохода на човека допълнителните единици богатство не го правят по-щастлив, посочи Димитър Събев. 

„По-голямо богатство – по-малко щастие. Има си своите икономически, психологически и математически обяснения. И това са нещата, за които трябва да си спомним, да си помислим поне в настъпващия светъл празник Великден – какво ни чака, когато стигнем в материалните си желания и аспирации – какво ни чака там. Хората винаги искат – сега ще имам още един апартамент и после, още една кола и после, а дали някога ще дойде това „после“?

Цялото интервю е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48

Има по-голяма чувствителност към насилието над жени, но случаите растат

" Има по-голяма чувствителност сред обществото, че насилието над жени е съществен проблем . Последните социологически изследвания показват, че 84% от българите смятат, че имаме сериозен проблем, конкретно и с домашното насилие. За жалост обаче случаите продължава да нарастват. Има 50% ръст на новообразуваните досъдебни производства ". Това заяви..

публикувано на 02.10.24 в 10:52

Около 25% от българите вземат бързи кредити, малко над 1/5 спестяват

73% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след средата на 2021 г. Това регистрира социологическо проучване на агенция "Тренд", извършено по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).  "Правилната форма означава първо да платим на бъдещото себе си, чак тогава да харчим остатъка. При..

публикувано на 02.10.24 в 09:13

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35

"В Северна България – от Видин до Русе, няма никой". Лицево-челюстните хирурзи са на изчезване

Специалността лицево-челюстна хирургия у нас е в криза. За това алармира д-р Лиляна Димитрова, специалист с 40-годишен стаж. "Останаха малко. Вероятно работещите са не повече от десетина. Всички останали вече са пенсионери ", пояснява д-р Димитрова пред БНР. Специалността е в криза . Точките, в които са достъпни подобни специалисти, са..

публикувано на 01.10.24 в 06:59

Иван Анчев: Само Москва има полза от разрастване на конфликта в Близкия изток

Бяха изпуснати много възможности за дипломация , заяви пред БНР експертът по контратероризъм и международна сигурност Иван Анчев, който е и директор на Центъра за изследване на глобални хибридни заплахи. Коментарът му е по повод на увеличаващото се напрежение между Израел и "Хизбула".  Откриха тялото на лидера на "Хизбула" Израелската..

публикувано на 30.09.24 в 10:28
Херберт Кикъл, лидер на австрийската крайна десница.

Крайната десница в Австрия печели за първи път парламентарни избори

Крайната десница в Австрия спечели за първи път парламентарни избори в алпийската република, но не е сигурно, че ще оглави следващото правителство. При преброени 100% бюлетини Партията на свободата получава почти 29 процента от гласовете, но е нежелан партньор от повечето парламентарни партии. Втора политическа сила е Народната партия на..

публикувано на 30.09.24 в 07:28