Хляб, оставен на входовете на подлези в София, щайга с хранителни продукти с надпис "От хора за хора" във Варна. Разнасяне на храна по домовете от доброволци, закупили я със собствени средства.
Българите започнаха да се обединяват в социалните мрежи и да си помагат кой с каквото може. Някои отиват на първа линия и помагат на лекарите в болниците, други се включват в почистването на превозните средства в градския транспорт. Повечето от тях не желаят да си казват имената. От скромност го правят, а идеите им събират над 10 хиляди последователи в социалните мрежи. Като младата жена от Варна, на която й хрумва идеята да постави щайга с хранителни продукти на улицата с надпис "От хора - за хора - оставете храна за нуждаещите се".
"Имахме налична щайга, надписахме я, поставихме я, за да имат гладни хора храна", разказва жената, която се грижи за детето си и работи, защото все още има работа. Прави й впечатление, че много хора помагат.
"Познат се свърза с мен. Те са в Кърджалийско. Той писа, че имат група, която събира хранителни продукти и ги разнасят по близки села, за възрастни хора, които не могат да излязат. Аз се опасявам, че ще има доста млади хора, които тепърва ще остават без работа и не знам как можем да помогнем и в този случай."
На хора в крайна нужда в София помага Димитър Богоев. Той е член на групата за взаимопомощ във Фейсбук "Благотворителност за семейства в крайна нужда", създадена от Росица Кънчева. Пазаруват с лични средства и доставят продукти от първа необходимост на всеки, който изпитва затруднение и ги потърси.
"Добрината трябва да е пример за поколенията. Това е нещо, което доставя огромно удоволствие - да помагаш. Наистина хората са изпаднали в такава нужда, че нямат за насъщния, това е проблемът като цяло."
Според жители на София, хората трябва да се грижат едни за други - по-богатите за по-бедните.
"Винаги трябва да се прави добрина, не само сега. Това е много великодушно, което правят. Дано да се заразят повече хора", казва столичанка.
Репортаж на Евелина Стоянова може да чуете в звуковия файл.
Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които..