Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Здравко Попов: В криза интелигентните политици помъдряват

Нужно е преосмисляне на европейския проект, смята експертът

Проф. Здравко Попов
Снимка: БГНЕС

Видима е трансформацията в реториката на политическите лидери в Европа – тя първоначално бе милитаристична, бих казал некрофилска – склонност да се говори през термините на смъртта и унищожението, коментира пред БНР проф. Здравко Попов - философ, дипломат и президент на Института за публична политика.

„В ситуации на радикални изпитания и кризи вероятно интелигентните хора и политици наистина помъдряват, докато неинтелигентните може би още повече оглупяват. Изпитанието и кризата е интересен филтър и можем да видим това през езика, през начина на общуването на политиците с гражданите. Подобна метаморфоза забелязахме най-вече през Еманюел Макрон. Той стартира с войнолюбив език, но днес говори като един хуманитарен човек, в който преобладава философът“, заяви проф. Попов в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

„Смятам, че трябва сериозно да се помисли върху структурния и вътрешнопроблематичен модел, по който ЕС съществува днес. От една страна с национални държави и все още суверенни политически тела в Европа, от друга страна с този наднационален комплекс от институции, които се опитват да създадат общи управленчески форми, правила. Този модел очевидно става все по-труден за удържане. Трябва да се мисли за някакво наистина преосмисляне на целия европейски проект“, отбеляза още той.

Според проф. Попов ЕС е създаден като проект, който има предвид първоначално единствено това, което се нарича Запад – това, което обгръща в едно възможно бъдещо федерално тяло това, което е било Западна Европа.

„Но с падането на Берлинската стена, края на Студената война и с векторите на развитие на източноевропейските страни, които искат да се включат в този проект на Запада, тук настъпиха някакви вторични проблеми и дефекти на самия първоначален замисъл на този проект“, подчерта още експертът, според когото възможно решение на този казус е да се довърши разширяването на ЕС с малкото останали страни на континента Европа, особено Западните Балкани.

„Тогава отново всички заедно да седнат и да решат необходимо ли е да се преучреди този проект, така че да стане адекватен на интересите, ценностите и бъдещето на всички нас“, каза проф. Попов.

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Джо Байдън

Байдън: Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран

Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран, заяви американският президент Джо Байдън. Нови израелски въздушни удари в Южен Бейрут са поразили централата на разузнаването на терористичната организация "Хизбула", твърди израелската армия. Последните трите въздушни удара по южните предградия на Бейрут идват след нощ на интензивни..

публикувано на 03.10.24 в 19:03

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48

Има по-голяма чувствителност към насилието над жени, но случаите растат

" Има по-голяма чувствителност сред обществото, че насилието над жени е съществен проблем . Последните социологически изследвания показват, че 84% от българите смятат, че имаме сериозен проблем, конкретно и с домашното насилие. За жалост обаче случаите продължава да нарастват. Има 50% ръст на новообразуваните досъдебни производства ". Това заяви..

публикувано на 02.10.24 в 10:52

Около 25% от българите вземат бързи кредити, малко над 1/5 спестяват

73% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след средата на 2021 г. Това регистрира социологическо проучване на агенция "Тренд", извършено по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).  "Правилната форма означава първо да платим на бъдещото себе си, чак тогава да харчим остатъка. При..

публикувано на 02.10.24 в 09:13

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35