На 16 април се навършват 125 години от рождението на известната наша вокална педагожка и певица Елена Ангелова-Орукин.
Уви, като изпълнителка не бихме могли да си я припомнним - нейните изяви на концертния подиум са били преди 100 години и не са останали никакви записи на нейния глас, но като педагог тя има големи заслуги към нашето музикално изпълнителско изкуство - нейни ученици са Юлия Винер-Ченишева, Мария Попова-Корели, Георги Генов, Борис Маринов - певци, с които може да се гордее всяка страна.
Елена Ангелова-Орукин е родена в София. Учи естествени науки в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а в същото време ходи на уроци по вокална постановка при Христина Морфова. Голямата ни певица оценява естествената й даденост и я съветва да се занимава с пеене професионално. И Орукин се обучава в Музикалното училище в София, а после следва в Милано, в класа на Манучи. След това продължава образованието си в Берлин - във Висшето музикално училище при Мескарт.
При завръщането си в България, певицата изнася редица самостоятелни концерти в София и в провинцията, като популяризира българските народни и авторски песни. През 1921 г. се завръща за специализация в Германия и работи с диригента на Шарлотенбургската опера Енгелс и режисьора на Берлинската опера - д-р Хьорт. С тях подготвя редица оперни партии, а дипломната й работа е партията на Госпожа Флут от „Веселите уиндзорки“ на Ото Николай. Камерен репертоар подготвя с Гмайнер. За известно време Елена Ангелова остава в Берлин и участва в спектакли на оперите „Травиата“, “Риголето“, “Миньон“, “Прилепът“. Гостува на оперите в Кьонингсберг и Люксембург. При завръщането си отново в България, известно време изнася концери, но не участва в спектакли по семейни причини. Това я кара да се насочи към педагогическата работа - от 1932 г. е лектор в Музикалната академия, по-късно става професор и създава цяла плеяда наши певци.
Принос към нашата култура са и нейните доклади, статии, рецензии по въпросите на вокалната педагогика и оперно изпълнителско изкуство. Елена Ангелова-Орукин умира през 1971 г. В звуковия файл можете да чуете изпълнение на една от най-изявените й ученички - Юлия Винер-Ченишева.
През 2024 година се отбелязват 100 години от написването на първият манифест на сюрреализма от Андре Бретон. Ще надникнем в галерия "Едмонд де Ротшилд" в Тел Авив, на специално подготвена изложба на млади автори, които творят под влияние на сюрреализма. Ще ви срещнем с кураторката на изложбата Керен Залц, самата тя е творец. "Реших да обява..
През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята..
На 19 ноември от 19:00 ч. във Военния клуб Европейският музикален фестивал ще представи за първи път пред софийската публика концерт на Паганини ансамбъл – Виена. Създадена от известния български цигулар Марио Хосен, камерната формация включва още Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара. Целта на..
Започва 12 - тото издание на инициативата "Нощ на театрите". То обхваща 15 града и предлага над 100 театрални събития, съобщи пред БНР Мария Панайотова, която е един от организаторите. Нощта на театрите започва от Пловдив "Нощ на театрите" ще представи различни театрални жанрове и програма, разгърната в различни часове на деня и нощта...
В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..
На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г. Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..
В петото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Журналистът и опероман Ивайло Спасов ни пренася в атмосферата на спектакъл на операта “Дидона и Еней“ от Пърсел в Кралската опера на Версай със сопрана Соня Йончева в ролята..
" Нито аз, нито другите изключени - те са десетки, а в следващите дни и седмици те ще бъдат стотици, се чувстваме изключени от нашата партия - партията,..
Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на..
Служебните правителства ни отдалечават от еврозоната, това и предишните. Премиерът Димитър Главчев и финансовият министър Людмила Петкова говореха..