Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва свещеният месец за мюсюлманите Рамазан

Джамиите у нас ще останат затворени за Рамазана заради разпространението на новия коронавирус.
Снимка: БГНЕС

Днес е първият ден от Свещения месец – Рамазан. Периодът на въздържание за мюсюлманите, предшестващ големия религиозен празник Рамазан Байрам, тази година ще премине под знака на извънредното положение. Отменят се колективните вечерни молитви в джамиите, както и традиционните споделени трапези „ифтар“, които се провеждат по залез слънце с благотворителна цел. Раздаването на храна на нуждаещите се ще става с пакети в съответствие със здравните препоръки.

Мюсюлманското изповедание подготвя богата онлайн програма за целия период на свещения месец, с което ще бъдат удовлетворени духовните потребности на общността, посочи говорителят на главното мюфтийство Джелал Фаик:

"Трудно ще е за вярващия човек, защото Рамазан изисква да се съберем на едно място, да споделяме обща трапеза, да се молим заедно, но трябва да бъдем и отговорни граждани. Призоваваме всички наши братя и сестри да се молят от дома си."

Масовите молитви в джамиите бяха забранени със заповед на Главното мюфтийство още преди месец, заради разпространението на заразата. По време на Рамазан ограничителните мерки продължават да се спазват, а молитвените храмове в цялата страна ще бъдат отворени единствено за индивидуални посещения:

"През деня един, който има нужда да влезе в джамията и иска да се помоли сам в храма, няма никакъв проблем".

Периодът на въздържание за мюсюлманите продължава един месец.

"Изисква се от мюсюлманина да бъде по-въздържан от всички плътски нужди, да се обърне с открито сърце към своя създател, да чете Свещения коран, както и да помогне на хората в крайна нужда."

Междувременно влизането в България на лица и превозни средства, идващи от Турция, беше забранено от тази нощ със заповед на здравния министър Кирил Ананиев. Изключение се допуска за тежкотоварни автомобили, превозни средства със специален режим на движение, автомобили превозващи хора, които се нуждаят от лечение, както и автомобили, изпълняващи хуманитарни мисии.

Забраната важи до неделя вечерта. Целта е да се попречи на влизането от южната ни съседка на хора с двойно гражданство, които идват у нас, за да посетят близките си по случай началото на месец Рамазан.

В изпълнение на заповедта на здравния министър Кирил Ананиев няма преминали автобуси и автомобили от Турция през граничния пункт „Капитан Андреево“.

Нито един автобус не е тръгнал тази сутрин за Турция от автогарата в Кърджали, потвърди за БНР началникът на автогарата Орхан Осман.

„Няма никакво движение нито за Турция, нито откъм Турция. Офисите са затворени, няма и хора, които да питат за пътуване. Автобусите си седят на автогарата“, каза той.

Репортаж от Кърджали на Валя Апостолова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл:

Районното мюфтийство в Благоевградска област предложи всички дарени като ифтар храни да се предоставят за термична преработка, а доброволци да предоставят топла вечеря на възрастните, болните и бедните хора.

За различния Рамазан и за изпитанието - чуйте разговора на Кети Тренчева с районния мюфтия Айдън Мохамед:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов: Моето търпение отдавна се изчерпа, правителството и мнозинството трябва да са като отбор

Лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов каза в кулоарите на парламента, че не е съгласен Костадин Ангелов да бъде сменен като председател на Съвета за съвместно управление (ССУ) по искане на ДПС-ДПС.  ПП-ДБ вкараха олигарсите в Плана за възстановяване и устойчивост, каза още Борисов, според когото той се е провалил заради Бойко Рашков и Антикорупционната..

публикувано на 28.02.25 в 10:09
Виктор Папазов от

"Възраждане" поискаха оставката и ареста на председателя на НСИ

С декларация Виктор Папазов от "Възраждане" поиска оставка и арест на председателя на НСИ Атанас Атанасов заради съмнения, че ръководената от него институция фалшифицира данни, за да може България да влезе в еврозоната. В навечерието на националния празник - 3 март, председателят на ПГ на БСП Драгомир Стойнев отправи призив към политическите..

публикувано на 28.02.25 в 10:06
Снимката е илюстративна.

Разследват смъртта на 47-годишен мъж от Казанлък, починал при арест

Под надзора на Районната прокуратура - Стара Загора се разследва смъртта на 47-годишен мъж от Казанлък, починал при арест. В сряда вечерта той е бил задържан по сигнал за кражба.  Според информация от пресцентъра на Областната дирекция на полицията, след задържането арестуваният е закаран за преглед в болницата в Казанлък, но е издъхнал, докато..

публикувано на 28.02.25 в 09:56

Европрокуратурата обвини управител на българска фирма и негов съучастник в измама за 66 хил. евро

Филиалът на Европейската прокуратура в София повдигна обвинения срещу двама души, заподозрени в измама за 66 750 евро. Парите са от Европейския социален фонд и държавно съфинансиране.   Управителят на българската фирма и негов съучастник, действащ като ръководител на проект, са обвинени, че са предоставили фалшива информация на Министерството на труда..

публикувано на 28.02.25 в 09:51
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Пламен Димитров: Блъф е офертата на Зеленски към Тръмп за подземните богатства

Няма пилот в американската външнополитическа машина. Тръмп не зачита до момента тези съюзнически ангажименти, поети към партньорите и не смята, че САЩ са предопределени да поддържат мира, сигурността и справедливостта по света. И смята да съкрати тези разходи, коментира в интервю пред БНР Пламен Димитров от Българското геополитическо..

публикувано на 28.02.25 в 09:36

Брокери извън регулация

Как и дали да се регулира имотното брокерство – темата противопоставя различни браншови представители. В спор влязоха две национални сдружения – "Недвижими имоти" и "Брокери на имоти". Първите внесоха законопроект за регулация в Народното събрание, вторите отговориха с петиция и свой законопроект, опасявайки се, че колегите им искат да..

публикувано на 28.02.25 в 09:28

Край дупнишкото сeло Самораново ще се изгражда ПАВЕЦ

Общинският съвет в Дупница гласува за промяната статута на около 150 декара земя, попадаща в обхвата на ПАВЕЦ, който ще се изгражда при близкото село Самораново на базата на действащата от десетилетия там ВЕЦ. Инвестицията е на ЕНЕРГО-ПРО - за около 300 милиона евро, както и допълнителни 850 хиляди лева за ремонт на двата изравнителя на ВЕЦ..

публикувано на 28.02.25 в 09:13