Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Израел започна производство на респиратори

В условия на Covid-19 Израел започна свое производство на респиратори, които и в бъдеще ще служат за интензивно лечение на дихателни проблеми.
Снимка: БТА

От началото на седмицата в Израел отслабиха мерките за изолация заради коронавируса. Отвориха врати много от магазините, нормализира се градският транспорт. За тези, които не са на работа, е позволено да се отдалечават от дома си до половин километър. Все още се спори дали да се отворят детските градини и училищата, което ще направи възможно повече жени да се върнат на работа. Въпреки това ежедневно заболелите от вируса остават трицифрено число, част от тях са в сериозно състояние. Недостигът на апаратура в болниците е голям. Затова новината за откриване на поточна линия за израелски респиратори се приема като обнадеждаваща.

Операцията, наречена “Глътка въздух“, е започнала веднага след като вълната от коронавирус завладя света. Според израелски източници, в събирането на образци на респиратори от цял свят са се е включили дори специалните служби. Нужна е била информация за качествата и недостатъците на всеки от тях. Това е спестило време за проучване на екипа, създал израелския прототип. 

Ето как описва началото на изобретението и анализира неговото приложение и след края на епидемията лейтенант А. Д. от "LifeCan Medical", армейската фирма, на която е била поставена задача за рекордно кратки срокове да създаде израелски респиратор.

"Започнахме с екип от 10 души. Сега работим 150 души. Изследователската ни работа бе по 24 часа на денонощие, 7 дни в седмицата. Работихме в сътрудничество с болницата "Шиба". Лекарите, които всеки ден си служеха с наличните респиратори, ни насочваха какво им е нужно - не само, за да повторим съществуващите образци, а да опростим и интензифицираме труда им. Виждахме как те “горят в работата си“, това ни даваше импулс и ние да упорстваме. Най-забележителното в този проект е, че хората от екипа допреди 4 седмици нямаха представа какво значи „командно дишане" и „обдишване“ на болния. Сега сме 150 доказани специалисти, които разработиха технологията на машината".

Лейтенант А. Д. коментира, че екипът вече разбира добре клиничната картина на подаване на въздух за болните.

"Гордея се, че в изпитанията на респираторите с управление на действието им под налягане поне досега има много добри резултати. Нашият изобретателски екип бе от хора с различни специалности: инженери, дизайнери, технолози, специалисти по електроника, програмисти, защото за разлика от всички чужди машини, които ни бяха предоставени като основа, нашия е изцяло автоматизиран и за лекарите ще е много по-лесно да работят с него. Успоредно започна да работи и екип свързан с внедряването на производство на поточна линия. Още първата седмица произведохме 100 апарата за нуждите на болница "Шиба" - най-големия център за лечение на болни от коронавирус в Израел. Лекарите от него бяха и нашите най-важни консултанти при изобретението."

"В Китай показаха, че за по-малко от седмица могат да построят болница. Ние - че за месец можем да направим изобретение и да го внедрим в производството. В това влизаше и времето за одобрение на нашия проект от здравните власти в страната, патентоването, преобразуването на 3 поточни линии, които дотогава бяха направени за производство на дронове и друга военновъздушна техника, в конвейери за респиратори", разказа още лейтенант А. Д.

"Още първите месеци ще можем да предложим не само на израелския, а и на световния пазар хиляди автоматизирани респиратори, които са подходящи за средно тежки случаи на лечение на болните от коронавируса. Надяваме се  сравнително скоро те да не са нужни точно за болни от този кошмарен вирус. Но те са направени така, че са подходящи за анестезиолози, за интензивни отделения на болниците, въобще навсякъде, където ще се борят за човешки живот посредством командно дишане", коментира той.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09