Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимира Величкова, Български дарителски форум:

Кризата поставя в риск оцеляването на граждански организации

Красимира Величкова
Снимка: БГНЕС

В социалната система има изградена инфраструктура за подпомагане на хора със специфични потребности. Кризата изостря проблемите в този сектор, защото от една страна потребностите се увеличават, от друга ресурсите намаляват. Дарителите са фокусирани върху това да даряват на болниците, за да се справят със заразата от коронавируса, причиняващ Covid-19.

"В този смисъл това, което наблюдаваме от държави около нас, колеги, които работят на терен в цяла Европа е, че има политики, които са насочени към подпомагането на гражданските организации. Т.е., те са част от мерките, както тук има мерки за малкия и за микробизнеса. Такъв тип мерки е важно да бъдат измислени и за гражданските организации. Разбира се, на първо място за онези организации, които са на първа линия, обслужващи тези уязвими групи хора", отбеляза в предаването "Хоризонт до обед" Красимира Величкова, изпълнителен директор на Българския дарителски форум.

Величкова призова всички неправителствени организации да попълнят въпросник, за да събере Българският дарителски форум данни за техните затруднения в кризата. Информацията ще се използва, за да бъдат отправени препоръки към дарителите и държавата.

"От една страна знаете, че организациите се финансират чрез проекти, чрез финансиране на проекти. Голяма част от организациите са затруднени да осъществят дейностите по проектите си - и организации в образователната сфера, и организации в социалната сфера. Голяма част от проектите са свързани с работа в общността, работа сред хората, работа в училище, работа в институции, а сега поради извънредните мерки тези дейности не могат да бъдат осъществявани", обясни Величкова.

Има риск, когато донорите не са гъвкави, да загубят средства. Това ще доведе до невъзможност да се плащат възнаграждения на наетите в организациите.

"Поставя под риск цялата гражданска инфраструктура, която е градена с години и която виждате, че в момента въпреки трудностите работят на терен. На терен работят общините, работят заедно. Почти във всички щабове на местно ниво има активни граждански организации, които помагат с доброволци, с допълнително събиране на дарения. Така че е много важно да мислим как да съхраним тази гражданска инфраструктура и да не позволим тя да се разпадне вследствие на кризата", изтъкна Красимира Величкова. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37