Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коронавирусът сближава евреи и араби отвъд клишетата на пропагандата

В Израел се случва до вчера немислимото: медици, полиция, армия и религиозни водачи, евреи и араби действат обединени срещу Covid-19, твърди Мохамед Дараойше пред БНР.
Снимка: БТА

Разпространението на коронавируса създава необичайни ситуации за много хора по света. В Израел има обнадеждаващи сигнали, че общият враг може да обедини иначе враждебно настроени страни в светите земи.

"Вирусът е опасен, но борбата с него дава шанс и на израелци, и на палестинци да видят общ враг срещу себе си. Пред тази опасност националните, политическите и верските различия минават на заден план. Природните бедствия и епидемиите ни учат, че могат да бъдат преодолени само с общи усилия". Това казва за предаването "Хоризонт до обед" Мохамед Дараойше, завеждащ направление „Социално равенство и взаимодействие“ в научния център "Гиват Хавива".

В медицинските екипи за борба с коронавируса участват рамо до рамо араби и евреи, една четвърт от медицинския персонал се състои от араби, изтъква той. "Този процент е много по-висок в сравнение със съвместните екипи, работещи в други области. Това са все граждани на Израел. Изправени пред болестта е най-ясно, че няма разлика кой с какъв произход е. Евреите вече свикнаха лекарят, санитарят, аптекарят да са араби и разбират, че те не са това, което пропагандата е рисувала. В същото време често араби се лекуват от еврейски екипи и това е напълно естествено", подчертава Мохамед Дараойше.

Арабското население усеща, че израелското правителство е загрижено вирусът да не се разпространи и в арабските селища, допълва той.

"Ако заразата засегне едно село, то и съседното също е заплашено. Болестта не пита каква е националността на човека, когото застига. Още в първите дни на епидемията започна взаимодействието и беше създадена обща стратегия за излизане от ситуацията. Сътрудничеството в дните на карантината между полиция, армия и гражданско население може да послужи като модел за взаимодействие и след като общата опасност е отминала", смята Дараойше.

"Дълго време не достигаха сили и средства за тотална проверка на цялото население, както са направили в Южна Корея. Знае се със сигурност, че 80% от заболелите на територията на Палестинската автономия са се заразили по време на работата си в Израел, защото са работили в туризма на своята територия. Вярно е, че Израел не затвори границите си за палестинските работници и до днес. За това има икономическа причина и за двете страни, но не означава, че Израел целенасочено е искал палестинците да се заразят и да отнесат вируса в своите семейства" - така Мохамед Дараойше отговаря на тезите за умишлено заразяване. 

Здравен служител взема проба за Covid-19 на работник в Палестинската автономия. Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Често това са хора, които работят на предна линия в борбата с вируса: в болниците, в старческите домове. Преди да затворят туристическите обекти и в туризма, и навсякъде биха могли да бъдат в контакт със заболели и да се заразят. Останалите 20 процента от заразоносителите в Палестинската автономия са завърнали се от чужбина хора. Подобни обвинения от страна на някои палестински ръководители не допринасят за бързото отстраняване на възникналата опасност. Трябва да управляваме ситуацията, а не да си търсим виновници. Защото е по-лесно да се обвиняват другите, отколкото да има обща стратегия за излизане от кризата", коментира той.

Според Дараойше историята е пълна с примери как тежки кризи създават най-невероятни сътрудничества и допълва, че сега се намираме тъкмо в такъв период. "Това е единственото действащо решение. И двете страни са еднакво зависими от него."

"В няколко арабски селища бяха обявени извънредни мерки заради многото заразени и бързото развитие на болестта. С очите си видяхме, че не е утопия, че полиция, армия и местни власти и религиозни водачи могат да работят ръка за ръка за преодоляване на кризата. Това може да бъде наречено социално ноу-хау", подчертава Мохамед Дараойше.

По време на кризата има страни, които са обект на внимание не само от страна на техните граждани и една от тях е Израел, смята Дараойше. 

"Надеждата, е че нейните учени, иноватори, лекари  за сравнително кратко време могат да намерят най-неочаквани технологични решения на отделни проблеми, които е задал коронавирусът. Това е по отношение на медицинските изследвания. Не по-малък принос и модел за подражание е социалният експеримент - моделът на сътрудничеството между евреи и араби в битката за спасяване на човешки живот. Светът не можеше дори да си го представи преди епидемията, а сега евреи и араби показаха, че могат да живеят заедно и да си помагат при решаването на определени задачи, които са важни за техните жители", изтъква той.

Още детайли по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32