Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Дупнишко водната криза доминира над тревогите за коронавируса

Язовир „Дяково“
Снимка: БГНЕС

В Дупнишко чакат вода от язовир "Дяково" и край на режима и мъките със спрени чешми през цялата зима и пролет. Дори при пандемията от коронавируса  и извънредното положение, за местните хора в региона водната тема остава доминираща.

През януари по нареждане на министъра на екологията Емил Димитров беше спряна водата от язовир "Дяково" за всякакво друго потребление и нужди, освен за пиене. Министърът лично контролира екипи на „Напоителни системи“ - Дупница как затварят над 30, нерегламентирани според него, отклонения за автокъщи и промишлената зона на града, както и за близкото село Яхиново. Спряна беше спряна водата за ТЕЦ "Бобов дол", а от това пострада и село Палатово, чието водоползване е свързано с пречиствателна станция на централата.

Обещанието на екоминистъра бе, че когато язовир "Дяково" се напълни над 50%, ще бъде разпоредено при какви условия ще се подава вода.

Язовир "Дяково" вече е пълен над 50%, или около 20 милиона кубика вода, коментират местните хора и кметът на близкото село Кременик Здравка Тонева.

Час по-скоро водата трябва да се пусне и села, зони и квартали да заживеят и да заработят нормално, категоричен е председателят на Общинския съвет в Дупница Костадин Костадинов. В края на всеки месец местната власт подава заявка за водоползването, а екоминистерството я одобрява или не.

Костадинов продължава да настоява, че с водния режим са нанесени „невиждани щети“, защото е засегнал най-развиващата се зона, където освен автокъщите има и други „значими производства, немалко цехове, търговия с авточасти, огромни складове“.

Автотърговците са гневни на екоминитерството и на министъра, заканват се с протести. Председателят на сдружението на фирмите за коли втора употреба "Дупница ауто" и общински съветник Вергил Кацов вижда конфликт между интересите на ВЕЦ-а и целия останал сектор, който ползва водата. „Една от основните причини да не може язовирът да достигне до количества, които биха били достатъчни, за да има вода за останалите.“

Най-изстрадало е село Палатово, където ту има вода, макар и с недостатъчно налягане, ту дни наред са на сухо, а ТЕЦ "Бобовдол", откъдето зависи водоподаването към Палатово, ту работи, ту спира.

Не може да се нормализира положението, потвърждава шефът на ВиК-Дупница инж. Илия Илиев. „Затова сме поискали с новия график да увеличи количеството. Бяха разрешени хиляда и малко кубика за Палатово. Увеличена консумация има, повече хора заради карантината, да се увеличи на 3 хиляди кубика.“

В най-голямото село в Кюстендилска област – Яхиново, жителите също са измъчвани от безводието. Кметът Софка Скоклева не крие, че няма информация дали от 1 май водата ще бъде подавана по нов график, а хората питат и търпението им се изчерпва. В Яхиново имат проблем с достъпа на вода до високите части на селото. „Всичко е сухо от ветровете, слънце вече. Имаме нужда, вопиюща, от вода“, заяви Скоклева.

Ще се реши ли тежката водна ситуация в района в началото на май?

Председателят на Общинския съвет в Дупница Костадин Костадинов е категоричен, че местното население очаква повече вода идния месец. „Миналата година април в язовира е имало по-малко вода, отколкото сега на 1 април, а миналата година ни подаваха вода. Язовирът дори е бил много пъти по-нисък отсега и никой не го е спирал чак толкова. Просто си направи страхотен пиар (Емил Димитров – бел. ред.), който обаче много скъпо излезе на община Дупница“, коментира Костадинов.

Всички мнения по темата чуйте и в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59