Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След тест за ваксина срещу Covid-19 доброволец мечтае за парти с приятели

Ще се шегуваме с коронавируса, след като кризата премине, споделя Симеън Корти

Симеън Корти
Снимка: личен архив

Симеън Корти е известен радио- и телевизионен водещ в Обединеното кралство. Дълги години от кариерата си прекарва в ВВС, след това работи по различни проекти, включително се захваща с политическа сатира. Както всички, кризата с Covid-19 го хваща неподготвен. Когато The Oxford Vaccine Centre обявяват набор на доброволци за тестова ваксина срещу коронавируса, не се колебае и е един от първите записали се за участие в експерименталното изследване. Първата инжекция му бе поставена в сряда. По-малко от 24 часа след това Корти даде първото си интервю от началото на серията от процедури. То бе и негов дебют в българския ефир. В предаването „Изотопия“ доброволецът разказа какво изпитва след ваксинацията и с какви надежди се впуска в опасния експеримент.

Чувствам се чудесно и го казвам с удоволствие. Вчера ми бе направена първата ваксина. Трябва да призная, че нощта беше неспокойна. Беше ми много горещо и имах главоболие. Дори се наложи да стана, за да взема обезболяващи лекарства. След това всичко се оправи. Сега се чувствам много добре. Е, малко съм схванат, но няма нищо драматично.

Инжектирана ми бе или новата ваксина срещу Covid-19, която е разработена от учените в Оксфорд, или вече лицензирана ваксина срещу менингит. Тя се прави на контролна група от доброволци, но не знам с коя от двете съм инжектиран. Дори медикът, който ми направи инжекцията, не знаеше. Това беше просто спринцовка с баркод на нея. Ще разбера, когато изследването приключи.

Какво следва от тук нататък?

Ще ми бъдат направени поне три инжекции по време на експерименталното изследване. Втората ще е в края на май, а третата - малко по-късно. Възможно е да има и четвърта, но това зависи в коя група съм. Срокът, в който всички се надяваме да има сигурна ваксина, е септември. Това поне е надеждата на учените.

Колко души участвате в изследването и комуникирате ли си помежду си?

В началото бяхме 500 доброволци, но тази седмица, когато отидох да ми направят първата инжекция, открих, че броят им е надхвърлил два пъти повече. В момента говорим за 1 100 доброволци. За учените това означава, че могат да удвоят размера на изследването, следователно да получат два пъти повече данни за него.

Всички доброволци са със защитена анонимност. Въпреки че видях няколко от другите, докато чаках, не ги познавам и нямам никакъв механизъм да контактувам с тях. Единственият шанс да разбера нещо предварително, е някой от другите доброволци да се разболее сериозно. Тогава всички ще бъдем информирани за промени в изследването и дори, ако се наложи, за предсрочното му прекратяване.

Вие имате много опит с комедията, пишете анекдоти. Кой е най-хубавият анекдот, който сте чували за Covid-19? Все пак, ако не се смеем, ще изпаднем в много тежка депресия при тази криза, нали така?

Напълно съм съгласен с Вас, че трябва да направим всичко възможно да запазим положителното си настроение. Около нас има толкова много лоши новини. Много е трудно да запазим усмивката си, когато всеки ден научаваме за повече и повече заразени. Сега починалите в Обединеното кралство вследствие на коронавируса са повече от всяка друга европейска страна. Истина е, че пиша анекдоти за едно телевизионно шоу, което се нарича „Имам новини за теб“, но те са основно посветени на политици. Още не съм мислил за анекдоти за Covid-19. Дори се чудя дали това не е проява на лош вкус. Вие знаете ли такъв анекдот?

Не, не съм чувала анекдот за Covid-19.

Всъщност, звучи ми като че ли ще трябва да бъде някаква шега от вида: „Докторе, чувствам се като…“. Нали ги знаете - всичко започва с обръщение на пациент към доктор и следва отговор. Например: „Докторе, чувствам се като маймуна и игуана…“. „Ами, твърде сте напрегнат“.

Кога ще дойде моментът наистина да се шегуваме с Covid-19?

Когато всичко приключи. Бих искал просто да скоча в колата, да се видя с приятели или да посетя дъщеря ми, която живее в друг град. Искам да направя купон или да отида на парти в някой пъб. Ето това ще бъде денят, в който всички ще можем да се смеем и да се радваме, че сме преминали през нещо изключително трудно. Представям си как ще има огромни празненства, хората ще излязат на улицата и ще се забавляват, защото всичко ще е свършило.

Аз си мечтая за рок концерт.

Представете си само. Ние го считахме за гарантирано - че можем да отидем да слушаме Foo Fighters. Напълно съм с Вас. Те дори отмениха Glastenbury, който е най-големият фестивал в света. Трябваше да отпразнува 50-годишнината си и хедлайнер щеше да е Пол Маккартни. Нека изчакаме малко. И аз съм нетърпелив. Още малко и всички ще можем да отидем на рок концерт.

А какво още мотивира Симеън Корти да се включи в експерименталното търсене на ваксина срещу коронавируса можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10
Национална Асоциация на Доброволците в Република България - НАДРБ

Ясен Цветков: Имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора за реакции при кризи

Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.  Те са там, където най-много са нужни, готови..

публикувано на 19.06.24 в 09:26
Ирен Кривошиева

Ирен Кривошиева: Мястото на паметник на Стефан Данаилов е в градинката пред Народния театър "Иван Вазов"

"След кончината на Стефан Данаилов, който е баща на моя син, имах едни личен момент, в който исках да направя нещо, но извън този личен момент, идеята ми да има паметник на Стефан е свързана с това, че в неговата фигура ние можем да намерим палитра от изкуство, политика, десетки роли в киното и в театъра , той беше част от Народното събрание,..

публикувано на 18.06.24 в 10:38

Нетипичните личности в следващия Европейски парламент

Вниманието след изборите за Европейски парламент беше насочено основно към новото разпределение на силите и до каква степен се очаква завой „надясно“. Но част от новите представители в законодателния орган на Европейския съюз с различни политически окраски заслужават специално внимание заради антисистемните си виждания, прямите си изказвания и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00
Антонина Дуриданова

Антонина Дуриданова: Промени не могат да станат, ако хората не гласуват, това е демокрацията

Промени не могат да станат, ако хората не гласуват . Това е демокрацията, която имаме в България.  Това каза в предаването "Хоризонт за вас" Антонина Дуриданова, която живее в САЩ, но всяка година се завръща в България. "Съветвам всички да гласуват. Да изберат платформата, която е най-добра за икономиката на страната", добави тя. Антония..

публикувано на 07.06.24 в 15:11

Светла Буюклийска разказва със звуците на своята цигулка

Тя се казва Светла Буюклийска и е цигуларка. 40 години работи в различни оркестри в Европа. Израства на улица "Търговска" във Враца, където е и музикалната школа, в която израства като музикант. "Имах огромното щастие да уча при преподавателя Борис Манчев, който беше концерт майстор на Врачанския оркестър. Той е ученик на най-известната българска..

обновено на 02.06.24 в 08:32