Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

(Не)обикновена история за обикновена катерица

Столичен ресторант затвори врати, но продължава да се грижи за най-редовния си и любим посетител

| обновено на 04.05.20 в 16:47
Катеричият живот по време на пандемия
Снимка: The Friendly Bear

Обикновената катерица (Sciurus vulgaris) е единственият вид от семейството, който се среща у нас. Щъка из гори и паркове. Необикновената катерица Катя обаче щъка и във вътрешния двор на софийски ресторант в сърцето на града, като така печели сърцата и на собствениците, и на клиентите.

Как Катя остана единственият редовен посетител на ресторанта и без да нарушава епидемиологичните мерки на Националния оперативен щаб продължава да си хапва необезпокоявана, та чак стана звезда в социалните мрежи? В предаването „Изотопия” разказа Жана Васева, собственичка на ресторанта.

Тя си спомня първата среща с Катя - през януари. Катя е Катя, защото майката на Жана я кръстила така. След това всички я наричали с това име. Макар че – следва важно уточнение – никак не е сигурно, че Катя е момиче. „Но ще е Катя, каквато и да е”, уточнява през смях Жана.

Катя има стриктен режим. „Идва винаги по обяд. Отваряме в 12 часа и тя винаги идваше между 11 и 12 ч. Така че почна да си става от януари месец първи клиент на нашето заведение за обяд.”

А сега вече и единственият, най-верен и най-редовен, който има достъп до затворения заради пандемията ресторант и продължава да си хапва.

Менюто на Катя

Освен стриктен тайминг, Катя има и специфично меню. Жана е проверила в интернет как точно да храни катерицата. „Видях, че обича орехи най-вече.” В началото ѝ давали от натрошените орехи в ресторанта, но после се погрижили Катя да получава цели орехи, които са удачен избор за острите ѝ зъби.

Иначе Катя си хапва и боровинки, а наскоро фирма производител ѝ изпратила цял кашон с парченца сушени ябълки. Именно те са ултимативният катеричи деликатес, обяснява Жана. Сега Катя е запасена с деликатеси поне за половин година напред.

А как Жана е убедена, че при нея идва точно Катя?

„Първо, тя идва по едно и също време. Второ, четох в интернет, че катериците никога не си разкриват на другите съратници къде си крият храната. Или оставят за заблуда на врага някъде едно-две орехчета, а всичко друго си пренасят в тяхното скривалище. И понеже тя идва точно по едно и също и също време и е много хубава, дребничка, много е сладка, та сме сигурни, че това е нашата Катя. Иначе два пъти се излъга и доведе друга катеричка, която беше малко по-едра от нея, но след това посещенията прекъснаха и си остана само тя”.

Съседи и редовни клиенти също са загрижени за Катя и ѝ оставят орехи. Така и при пандемия катерицата има достатъчно закрилници, които да се погрижат за нея в трудните времена.

Катерицата Катя

Но не се тревожете, че Катя ще преяжда, тя си има и спортен режим и няма опасност да натрупа наднормено тегло. Редовно катери високото 80-годишно дърво в двора на ресторанта, обикаля съседските къщи и не преяжда – по наблюдения на Жана, а просто складира за дните, когато – поне за катериците, могат да изникнат далеч по-сериозни проблеми от коронавируса.

Катя е повод и за вдъхновение. Жана и съпругът ѝ мислели да посветят салата с боровинки на любимата си катерица. Преди ресторантът да затвори врати на 13 март кроели план да сложат табелка на двора с нейното име, защото клиентите за обяд винаги поглеждали първо към дървото, където е купичката на Катя, за да я видят и чак после влизали да хапнат. Скоро Катя може да се сдобие и със собствена микромасичка с пейка.

Всичко това ще се случи, когато пандемията отмине. Тогава ресторантът ще отвори не само за Катя, но тя ще си остане любимият клиент.

Повече за бохемския живот à la Катя, както и каква изобщо е връзката ѝ с легендарни анимационни катеричоци като Чип и Дейл, Алвин и братята му и праисторическия Скрат – чуйте в звуковия файл.

Снимки в публикацията: Фейсбук профил на The Friendly Bear

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22