Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Цветан Божков: В помещение с климатик няма значение дали сте с маска

Снимка: Радостина Билярска

При работещи климатици няма значение дали спазваме отстояние един от друг или носим маски - циркулиращият в помещението въздух се смесва и се създават условия за инфекция. 

Всички климатични инсталации имат основната функция да поддържат определен климат в затворени помещения, при което се извършва доста сериозна циркулация на въздуха вътре, обясни в предаването "Хоризонт до  обед" доц. Цветан Божков, преподавател в катедра "Топлинна и хладилна техника" в Техническия университет в София.

"Когато има присъстващи много хора, представете си едно помещение, в което има много хора, прави се 5-6 кратен въздухообмен."

Известно е, че коронавирусът вирее във влажна и леко хладна среда - между 8 и 12 градуса, посочи специалистът.

"Когато пуснем тези климатични инсталации, за да охлаждаме помещенията, има опасност да смесим цялото количество въздух в тези помещения и да предизвикаме инфекция, макар че си стоим на 2 - 2 метра и половина и сме с маски", коментира доц. Божков.

Университетският преподавател препоръчва да се прави по-сериозно проветряване и да се включват климатичните системи през нощта, когато в офисите няма работещи хора.

"Те са не само климатични, но и вентилационни системи. Да се включват през нощта, защото през лятото обикновено температурата на въздуха през нощта е около 15-16 градуса, даже 14, което е подходящо на 100% въздухът да се обръща в тези помещения. Те и акумулират този хлад, този студ."

Не е препоръчително да се включва климатичната инсталация в помещение, в което работят 5-6 души. В жилищата ползването на климатик е по-малко рисково, уточни доц. Цветан Божков.

"Тогава няма проблеми. Вие си въртите въздуха, който циркулира във вашето помещение. Вие сте си семейство, така или иначе сте контактни, по един или друг начин. Желателно е обаче да се сложи на по-ниска скорост вентилаторът."

Поне веднъж месечно трябва да се почистват механично филтрите на вътрешните тела"За съжаление не съм чул засега за филтър, който да предпазва от коронавирус", допълни Божков.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

У нас има нужда от по-добри условия за обучение на децата с дислексия в училищата

Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..

публикувано на 15.12.24 в 07:58

Ремзи Сали завършва успешно Факултета по обществено здраве към МУ-Пловдив

Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията.  Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..

публикувано на 15.12.24 в 07:27

Перперикон в топ 10 на световните обекти, според "Гардиън"

Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..

публикувано на 15.12.24 в 06:08
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35