Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ани Гогова: В САЩ поне до зимата няма да имаме концерти

Излизането отново на сцена пред публика е много сложен въпрос и голяма болка на всички творци, особено на изпълнителите. Това каза пред "Хоризонт" българската пианистка Ани Гогова, която живее в Чикаго. 

За съжаление няма ясна представа кога отново ще можем да свирим. Аз загубих страшно много концерти. В Китай имах турне, което се провали – март, април. Сега трябваше да бъда в Европа, във Виена, Рим, в България. Бъдещите ми ангажименти за целия сезон също отпаднаха. /…/ За следващия сезон имах планиран концерт в „Карнеги хол“ и се надявам, че той няма да отпадне. Поне до зимата се говори, че няма да има концерти.“

Ситуацията в Америка е доста сложна и творците там не са така обнадеждени като в европейските страни, направи паралел Ани Гогова. Съвсем прясна е вестта, че се отменя един от най-големите музикални фестивали в Чикаго. За съжаление нашите концертни зали не са особено пригодени за социална дистанция, отбелязва пианистката.

„Тук ситуацията е доста разнородна. Имаше щати, които не затвориха и на хората не им препоръчаха да стоят вкъщи. В Илинойс, нашия щат, по заповед на нашия губернатор са затворени всички училища, всички бизнеси, които не са от първа необходимост. От 1 май абсолютно е задължително да носиш маска вътре в някакво помещение. /…/ Американците са много свободолюбиви. Протестират много хора за това, че им се ограничават свободите.“ 

Ани Гогова свири у дома всеки ден. „За щастие съм в доста добра ситуация. В центъра на Чикаго живея, не съм в къща. Нашата сграда е много стара, над стогодишна. Имаме много високи тавани, три метра и половина. Никой не се оплаква…“

Мащабни инициативи като европейските за подпомагане на културния сектор, засегнат от кризата с Covid-19, в САЩ няма, допълни Ани Гогова. „При нас, в Илинойс, все още няма такъв тип помощи, каквито се раздадоха на всички хора в Америка, които имат до определено ниво на доходи – по 1200 долара от федералното правителство. Аз лично не съм получила никакви пари и не се надявам.“

Ани Гогова живее в САЩ вече 22 години. Отишла там да учи, направила магистратура и докторантура. Спечелила преподавателско място в Чикаго. „Не дойдох с идеята да емигрирам. След това се роди детето ми тук и сме, така да се каже, закотвени в Америка.“

Продуцентската компания, в която Ани Гогова работи, е организирала турнета на български музиканти. Самата Гогова е работила по три турнета на Теодосий Спасов. В неин салон са били представяни български художници, които творят в Чикаго.

Сега Ани Гогова работи върху проект с музика на Бетовен. „Шекспир е следващият. Шекспир е изключително важен за мен, защото неговото творчество е един от върховете на човешкия дух. Първият ми опит да включа нещо от него, беше в албума „Фантазии, приказки и кошмари“.

Иначе има закупени самолетни билети до България за юли и все още се надява, че „нещо ще се случи, може би от лятото ще измре този вирус“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимки: Личен архив на Ани Гогова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Мама винаги казваше, че най-голямото й богатство са хората

" Цялата ми фамилия сме македонци , аз бях дете и помня как се стигна до написването на книгата тогава , бях ва 9 години, трябваше да намерим лентов магнетофон, за да се запише гласа на Дилбер Илия - прототипът на главния герой - четникът Дилбер Танас, разказа в "Графити по възудха" Елица Бъчварова, която от години живее в Аржентина, със спомени за..

публикувано на 18.08.24 в 17:13

Усмивката на д-р Галина Цветкова успокоява и вдъхва надежда

Д-р Галина Цветкова е известен лекар в Плевен. Нейната топла усмивка винаги успокоява и вдъхва надежда. Но освен медицината, д-р Цветкова е посветена и на едно национално значимо събитие - ежегодния поход „По стъпките на Апостола“ , чиито ръководител стана след основателя Васил Копчев. Самият той казва, че оставя делото в сигурни..

публикувано на 18.08.24 в 06:40

Кой е Банкси - неуловимият и анонимен уличен творец?

В рамките на 9 дни световноизвестният уличен художник  Банкси  разкри 9 свои нови творби в британската столица – всички те със животинска тематика.  Обичайно изкуството на Банкси се приема като някаква форма на забавление от гражданите, а мнозина виждат в него и опит за привличане на вниманието върху различни проблеми, което прави творбите му..

публикувано на 17.08.24 в 22:45

Милостив по документи и на дела. Историята на Клемон Боло-Суков

Досега 50-ото Народно събрание не свърши много, но пък се самоизпрати във ваканция шумно. Сред доведените докрай промени са скоростните в Закона за предучилищното и училищното образование , с които депутатите забраниха "пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи, свързани с..

публикувано на 16.08.24 в 19:29

Александър Василев - Василевса гори със собствен пламък между изкуството и спорта

На 11 август беше закрита Олимпиадата в Париж.   Наред със състезателните въления, най-голямото спортно събитие предизвика и разгорещени културни дискусии с церемонията по откриването.  В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в..

публикувано на 16.08.24 в 11:07
Директорът на Националната астрономическа обсерватория

Доц. Никола Петров от Рожен: Не можем да обърнем хода на климатичните промени, но можем да се предпазим от бедствия

Високите температури през това лято дори в планинската Смолянска област бяха непоносими за родопчани, които са свикнали на прохлада.  В най-горещите дни живакът стигна до 38 градуса, но след първия дъжд температурите в курорта Пампорово и високите части паднаха до 12-15 градуса. Има места, където средните температури се повишават, но и..

публикувано на 07.08.24 в 12:04