Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Израелските студенти протестират, искат компенсации заради Covid кризата

Снимка: БТА

Днес в Израел е студентски празник. Вместо обаче да празнуват, студентите в страната започнаха серия от демонстрации. 

Само по около 100 души се събираха на площадите, за да демонстрират в Тел Авив, Ерусалим и Хайфа - най-големите студентски градове. Заради изискването да се спазва социална дистанция, виртуално младежите бяха избрали своите представители, които реално да стачкуват, а останалите ги подкрепят чрез социалните мрежи.

Исканията на студентите са преди всичко икономически. Те изразяват недоволство от невъзможността да получат обучение в пълен обем заради коронавируса, заради липсата на методика за преподаване онлайн, както и срещу високите такси за студентски общежития.

"Смятам, че държавата трябва да подкрепи финансово студентите, за да могат да завършат семестъра и годината. Ние сме сред първите, които като доброволци помагаме, от името на държавата, в грижата за възрастните хора - носим им храна и лекарства, помагаме в грижата за децата на медицинските екипи, които се борят с вируса, и най-важното - студенти по медицина вземат пробите от евентуалните заразени, за да се правят тестовете. Студенти химици и биолози работят в лабораториите", казва Янкел Пардес, един от лидерите на студентките протести.

Мнозина от студените преди кризата са работели основно като келнери, компютърни специалисти, охранители и наземни стюарди в летищата. Уволнени са, като не им се полага обезщетение, защото нямат изработени 6 месеца на едно и също работно място.

"Платили сме таксите си за обучение, но не получаваме това, за което сме се договорили. Нямаме достъп до библиотеките, до лабораториите, нямаме практически занятия, обучението по изкуствата през мрежата не е на нивото, което очакваме. Никъде в света няма дистанционно обучение по медицина, например. Затова искаме да зачетат таксата, платена за един семестър - за два", коментира Янкел Пардес.

Нета Патрик, програмен директор в Предприемаческия център в Телавивския университет коментира, че още през декември е потърсено мнението на студентите за начина, по който искат да се обучават.

"Най-общо обучението от разстояние може да се раздели на две големи групи: конферентно обучение, което предполага контакт между преподавателите и студентите в реално време и дистанционно, което предполага заснети на видео лекции, със съответните илюстрации, които студентите могат да ползват в удобно за тях време. Въпреки че обучение от втория вид имахме и преди това, се оказа че липсва методика. Учените от педагогическите факултети много сериозно изучават успехите и провалите на това, което се случва и се опитват да създадат тази методика".

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17