Само по около 100 души се събираха на площадите, за да демонстрират в Тел Авив, Ерусалим и Хайфа - най-големите студентски градове. Заради изискването да се спазва социална дистанция, виртуално младежите бяха избрали своите представители, които реално да стачкуват, а останалите ги подкрепят чрез социалните мрежи.
Исканията на студентите са преди всичко икономически. Те изразяват недоволство от невъзможността да получат обучение в пълен обем заради коронавируса, заради липсата на методика за преподаване онлайн, както и срещу високите такси за студентски общежития.
"Смятам, че държавата трябва да подкрепи финансово студентите, за да могат да завършат семестъра и годината. Ние сме сред първите, които като доброволци помагаме, от името на държавата, в грижата за възрастните хора - носим им храна и лекарства, помагаме в грижата за децата на медицинските екипи, които се борят с вируса, и най-важното - студенти по медицина вземат пробите от евентуалните заразени, за да се правят тестовете. Студенти химици и биолози работят в лабораториите", казва Янкел Пардес, един от лидерите на студентките протести.
Мнозина от студените преди кризата са работели основно като келнери, компютърни специалисти, охранители и наземни стюарди в летищата. Уволнени са, като не им се полага обезщетение, защото нямат изработени 6 месеца на едно и също работно място.
"Платили сме таксите си за обучение, но не получаваме това, за което сме се договорили. Нямаме достъп до библиотеките, до лабораториите, нямаме практически занятия, обучението по изкуствата през мрежата не е на нивото, което очакваме. Никъде в света няма дистанционно обучение по медицина, например. Затова искаме да зачетат таксата, платена за един семестър - за два", коментира Янкел Пардес.
Нета Патрик, програмен директор в Предприемаческия център в Телавивския университет коментира, че още през декември е потърсено мнението на студентите за начина, по който искат да се обучават.
"Най-общо обучението от разстояние може да се раздели на две големи групи: конферентно обучение, което предполага контакт между преподавателите и студентите в реално време и дистанционно, което предполага заснети на видео лекции, със съответните илюстрации, които студентите могат да ползват в удобно за тях време. Въпреки че обучение от втория вид имахме и преди това, се оказа че липсва методика. Учените от педагогическите факултети много сериозно изучават успехите и провалите на това, което се случва и се опитват да създадат тази методика".
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..
Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..
Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..
Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..
Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува. Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България. Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..
Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения. " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..
В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..