Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброволци се грижат за децата на медицинските лица в Израел

Музеят на карикатурата учи децата онлайн да създават комикси с главен герой Covid-19

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В повечето държави, където има коронавирус хората, които се намират в изолация, излизат на балконите и ръкопляскат на лекарските екипи, които се борят на първа линия с пандемията. Но достатъчен ли е този израз на уважение към хората, които са денонощно в болниците, в лабораториите, където се правят анализите и се оставят диагнозите, в поликлиниките, а също и в магазините, пред които отдавна не е имало такива опашки.

Още в първите дни на навлизане на вируса на територията на Израел в социалната мрежа се появи това писмо:

"Аз съм д-р Ели Корен и отговарям за центъра за борба с коронавирус в болница Тел Ашомер, в която се лекуват най-тежките случаи на заболяването. Съпругът ми е медицински брат в същата болница. Родители сме на 4 деца, които почти не виждаме от месец. Работим по 24 часа - 7 дни в седмицата, на смени. Почти не напускаме отделението. Спим в болницата. Трябва да сме наблизо, ако е нужно да помагаме за подсилване на екипите. Дори двамата помежду си почти не се виждаме. Оптимисти сме! Помогнете ни да се борим с коронавируса."

Ето и отговорът на апела на медицинските екипи в израелския град Холон - описва го оглавяващата просветния отдел Ариела Кейдар.

"Днес стартираха 4 екипа от доброволци от педагози, студенти, войници и жени, които служат редовно, както и служещи на алтернативна военна служба. Те започват да обгрижват децата на медицинските лица на поликлиниките и болницата в града. По всяка вероятност утре ще открием и още един екип, защото интересът към тази форма на помощ е голям. Ние се грижим за деца на възраст между 3 и 11 години", каза Ариела Кейдар.

Следи се дали децата спазват хигиенните изисквания на министерството на здравеопазването, да не пропускат онлайн уроците и занятията.

"Нашите представители организират игри и забавления за децата. На по-малките разказват приказки, стимулират по-големите да четат книжки, да спортуват, да свирят, пеят и общуват с връстниците си от мрежата. Въобще да правят всичко възможно децата да не се чувстват лишени от родителите си. Напомнят на децата  да спазват дневният режим отпреди пандемията. И най-важното: да не се чувстват сами, а и родителите да са спокойни, докато лекуват съгражданите ни", допълни Ариела Кейдар.

Наричат Холон Град на децата

"През неочакваната ваканция всички институции, насочени към тях, продължават да действат, макар и виртуално. Най-популярен е Музеят на карикатурата и комикса, който не само им изпраща готови карикатури и смешки, но ги и обучава как да създават комикси за най-занимателния персонаж - коронавируса. И в нашата община се приготвя топла храна, не само за децата на медиците, но и за децата на самотните майки, децата със специални потребности, на семействата на изпратените в неплатен отпуск и най-вече за най-рисковата група -  тази на пенсионерите. Доставяме храната и до домовете им. И най-важното: всичко е безплатно", изтъкна Ариела Кейдар.

И докато в общината в Холон се грижат за останалите в къщи деца на медици, Съюзът на сладкарите в Израел е решил да видоизмени традицията от времената на война да се "осиновяват " отделни войници, намиращи се на фронтовата линия. Този път те "осиновиха" екипите на отделенията, в които се грижат за заболелите от коронавирус. Всеки ден към тях потеглят цели кашони с ръчно изработени шоколади, сладкиши и торти. В момента сладкарниците в Израел не са затворени, а работят за тези, които си поръчват от продукцията им за вкъщи.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15