Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Люцканов: Светът няма да се промени след пандемията

Противоепидемичните мерки обезсмислят чудния свят на театъра

Владимир Люцканов
Снимка: БГНЕС

Тази вечер Младежкият театър "Николай Бинев" ще излъчи онлайн емблематичната постановка "Кухнята" по пиесата на Арнолд Уескър. Повече от 40 години след като баща му поставя пиесата на сцена, Владимир Люцканов отново режисира това заглавие, което попада в афиша през 2015 година. Определя като емоционално и професионално предизвикателство „30 души да бъдат организирани в една театрална машина, на сцената на един театър", но си признава, че е субективен и си обича този спектакъл.

Относно излъчванията онлайн мненията се люшкат от „Осанна!“ до „Разпни го!“, моето е някъде по средата, каза Владимир Люцканов в предаването "Хоризонт до обед".

Когато всичко ни е забранено и не можем да практикуваме професията си, тези онлайн излъчвания някак си ни правят живи или казват: „Ние сме тук още, ние сме на картата. За мен те имат стойност. Когато всичко друго ни е отнето, по-добре така, отколкото без нищо.“

Кои са сърдитите млади хора днес и различни ли са те от онези в пиесата на Арнолд Уескър?

Те се увеличават с всяка изминала година – сърдити млади хора, които да се бунтуват срещу света, в който живеем. Сега имаме да се сърдим за много, много неща и според мен сърдитите млади хор вече не са сърдити млади хора, а са сърдити хора. Защото светът, в който живеем, начинът, по който сме принудени да съществуваме, поставя много повече въпроси и дава много по-малко отговори“, коментира Люцканов.

„Тази епидемия, пандемия или каквото и да е друго даде време на много хора да преоценят начина, по който съществуват самите те и начина, по който светът съществува. Далече съм от романтичната мисъл, че като изчезне тази пандемия, светът ще се промени за добро и всичко ще стане великолепно, хората ще си дадат сметка как, забързани, гонейки живота си, пропускат много по-важна част от този живот. Човек е устроен по този начин. Той е вид животно и ще продължи да руши, така както лъвът ще продължи да разкъсва антилопи. Тоест светът ще се върне, и то според мен не много бавно, към същия начин на живот отпреди пандемията.“

Вратите на театъра остават затворени за представления на закрито най-рано до 1 октомври, изтъкна директорът на Младежкия театър Владимир Люцканов. Той нарече притеснително изискването представленията на открито да се провеждат при 30% запълняемост на местата и с противоепидемични мерки.

Хората, които ходят на театър, ходят, за да попаднат в друг свят. А изведнъж, когато те влязат в една зала, в която трябва да са може би дори с маски и когато гледат само камерни представления и артистите на сцената също трябва да спазват тези мерки, когато трябва да влизат като на пазар от едно място, пък да излизат на друго, когато трябва да стоят през стол или през ред, до голяма степен според мен се обезсмисля попадането им в чудния свят на театъра“, изтъкна Владимир Люцканов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17