Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кино и зараза

Как киноиндустрията пострада от коронакризата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Културата е един от най-засегнатите сектори заради пандемията от коронавируса. Кината имат право да отворят при капацитет на публиката от 30% заети места и спазване на строги противоепидемични мерки. Повечето обаче ще останат затворени, защото нямат възможност да реагират в актуалната ситуация, а нямат и икономическа изгода от това.

Как киноиндустрията пострада от коронакризата. 

Кината нямат нужните премиерни филми, много нови филми бяха отложени, снимките на много ленти бяха спрени.

Българският филм „Ятаган“ на режисьора Андрей Андонов дебютира по кината на 20 февруари. Седмиците до началото на март са много успешни за продукцията, разказва режисьорът: 

„Тенденцията беше да се повиши посещаемостта, но започна истерията, хората започнаха да не посещават събитията и то без да бяха затворени кината. Филмът щеше да е по кината цяла година“. 

„Ятаган“ ще се появи в кината и сега, макар и в 30 процента запълнена зала и зрители с маски. По думите на Андрей Андонов продуцентът на филма е притеснен, че не е ясно как на практика ще се приложат изискванията:

„Това може да работи в големите кинокомплекси, защото в малките, ако залата е 50 места, при 30% пак си на загуба“.

Много филми имат подобна съдба, след като пандемията затвори и кината.

Станислава Айви от документалната поредица Cinema Confidential в момента на интервюто трябваше да е на снимки в Лос Анджелис. Пандемията от Covid-19 променя и нейните плановете. Началото на кризата за киноиндустрията според нея е случилото се с Том Ханкс и съпругата му Рита Уилсън.

„Техният случай на заразяване беше първият на световни знаменитости и беше публичен. Това се случи по време на снимки в Австралия. Том Ханкс снима новия филм на Баз Лурман „Елвис“ за живота на Елвис Пресли. След като стана ясно, че Рита Уилсън и Том Ханкс са болни, снимките бяха спрени. Започнаха да затварят все повече снимачни площадки. Кината са сред първите, които пострадаха и не знам как ще се възстановят“. 

Киноиндустрията несъмнено е изправена пред огромни загуби, казва кинокритикът и журналист Ирина Иванова: 

Основното предизвикателство е пред дистрибуцията, а ако продължава извънредната ситуация – и пред снимането на филми. Битката между стрийминг платформите и традиционните разпространители на филми започна педи години и без пандемия, сега се изрази в пълните си мащаби. Ако пандемията е крах на традиционното разпространение на филми, тя е победа на домашното гледане на филми“. 

Платформите, известни още като Video on Demand, се явиха като алтернатива на големите киносалони. Станислава Айви вижда стрийминг платформите като спасение за малките продукции: 

„VОD платформите, това, което си избереш от видеотеката, е начинът, по който много хора прекараха кризата и много филми бяха пренасочени натам... Дори Оскарите промениха правилата си и вече филми на онлайн платформи могат да бъдат сред номинираните“. 

Въпреки че тези стрийминг платформи стават все по-популярни и предпочитани, особено във време на изолация, според Ирина Иванова гледането на филми на голям екран няма да изчезне след пандемията и двете форми ще съществуват паралелно.

В момента обаче най-засегнати в киноиндустрията са хората зад кадър – звената, които нямат постоянна работа.

Много премиери и фестивали бяха отложени – сред тях са игралната версия на „Мулан“, „Нито звук“ 2 на Джон Красински, „Топ Гън: Маверик“ трябваше да излезе юни, Сезарите, Златната малинка. 

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Празник на хората в Чепеларе

Празник на хората в Чепеларе

Голям празник на хората ще се проведе на площад "Олимпийски" в Чепеларе. Инициативата, превърнала се в дългогодишна традиция е на местния клуб "Веселие" с ръководители Валентина Бозова и Милен Хаджиматев, на Центъра за подкрепа на личностното развитие, Обединения детски комплекс, с подкрепата на Община Чепеларе.  Тази година клубът за народни танци..

публикувано на 11.05.24 в 05:35

Чествания на годишнината от Априлската епопея

В Брацигово днес ще бъде отбелязана 148-мата годишнина от Априлското въстание. На историческия Синджирли бунар ще бъде изпълнена възстановката на прочитането на Кървавото писмо на Тодор Каблешков, с което  известява началото на въстанието. На тържествата ще присъства и президентът Румен Радев.  Честванията ще започнат в 10.30 часа  на площад „Централен“..

публикувано на 11.05.24 в 05:27

Празник на яйцето в Павликени

Десетки ястия с яйца ще бъдат приготвени и раздадени на посетителите в Павликени за 11-ото издание на празника на яйцето, който се провежда днес в градския парк „Кирил Ракаров“. Тази година празникът е двудневен и изцяло насочен към традициите и екологията.  Превръщаме празника в общностен с представяне на всички населени места в общината и с екологична..

публикувано на 11.05.24 в 04:39

В Стефан Караджово честваха годишнина от рождението на революционера

В село Стефан Караджово отбелязаха тържествено 184-тата година от рождението на  бележития българин. Официално беше открито и ремонтираното Основно училище, носещо името на героя.   В боляровското село се съхранява родната къща на Стефан Караджа, днес  превърната в музей, а в църковния храм, който е с над 250-годишна история е запазен..

публикувано на 11.05.24 в 04:29

В Горна Оряховица ще бъде създадена общинска полиция

Община Горна Оряховица ще създава общинска полиция, след като получи съответния лиценз.  Съществуващата досега общинска служба „Обществен ред и сигурност“ нямаше правно основание за проверка на лица, на документи за самоличност, на багажи при посещение в общински обекти.   С получения лиценз за извършване на охранителна дейност тези..

публикувано на 11.05.24 в 04:16

Инициатива популяризира спортния туризъм по Черноморието

Хотелиерът Силвия Кьосева ще пробяга българското Черноморие от най-северната до най-южната му точка за 6 дни. Инициативата е под надслов 1 SEA (Едно море) и цели да популяризира региона не само като място за лятна почивка, но и с възможностите му за спортен туризъм. Силвия Кьосева, която е и любител бегач предприема инициативата "Едно море"..

публикувано на 11.05.24 в 03:51
Снимката е илюстративна

Проверки за обработка срещу кърлежи и комари в Ямболско

От Регионалната здравна инспекция в Ямбол ще направят проверки в петте общини на областта  за извършените обработки на тревни и водни площи срещу кърлежи, комари и гризачи. Със затоплянето на времето и зачестилите валежи са се увеличили сигналите за наличие на кърлежи в паркове и затревени блокови пространства, оплаквания има и за големи..

публикувано на 11.05.24 в 03:44