Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокат Мария Петрова: Опитват се да ни въдворят за лечение в болница

Не можем да бъдем задължително лекувани със заповед на министър, казва юристът

Снимка: ЕПА/БГНЕС

И Конституцията ни, и редица международни актове не позволяват някой да бъде задължително лекуван просто със заповед на министър. Никой от нас не може да бъде подлаган на лечение против волята му. Има изключения, но за тези процедури има строг съдебен контрол.“ Този коментар направи в предаването "Преди всички" адвокат Мария Петрова. 

По-страшното тук е, че със заповед на министъра на здравеопазването се нарежда задължителна изолация и болнично лечение на определени категории лица“, допълни юристът. Заповед на министъра на здравеопазването постановява хората над 60 години, заразените с хронични заболявания, тези с нарушена имунна система и такива, които имат затруднено дишане и задух, да влизат задължително за лечение в болница. Заповедта предизвика сериозна реакция в социалните мрежи.

„Има точка, която казва: „лица с невъзможност за изолация и лечение при домашни условия. Кой и по какъв ред, как ще установи тази невъзможност“, пита юристът. „Утре и аз, и вие, ако имаме позитивен тест, но нямаме никакви оплаквания, но някой по неясни критерии счете, че сме в невъзможност да се изолираме или да се лекуваме в домашни условия, може да реши, образно казано, да ни въдвори в болница“, коментира адвокат Петрова.

Тя призова да се прави разлика „между изолацията, налагането на мерки, които целят ограничаване на заразата и задължителното лечение“.

Имаме Наредба 21, която коментира изрично изброени инфекциозни и заразни заболявания, които подлежат на такъв тип лечение, но там има съвсем друга процедура, подчерта Мария Петрова.

„Защото ако днес настроението на министъра е да определи тези 4 категории лица, ние не знаем дали утре настроението няма да се промени. И понеже в момента голяма част от лечебните заведения хората се страхуват или не ги посещават и не могат да работят, да генерират приходи, Касата не им изплаща пари – не може това да се явява основна предпоставка всички да влизаме в болница. Ако толкова сме мислили за общественото здраве, защо до момента ги нямаше тези критерии, когато уж беше пикът на епидемията, когато проследявахме епидемиологичните вериги? Сега, когато мерките са разхлабени, изведнъж решаваме, че определени хора задължително ще влизат в болница!“

Има ли риск да завалят дела срещу здравното министерство и уязвима ли е тази заповед? Делата срещу здравното министерство и срещу държавата започват тепърва, смята адвокат Петрова. 

"Било по повод всички заповеди, които наблюдавахме в хода на извънредното положение, било заради примерно, може да ви прозвучи смешно, но има един текст, който казва: „лица на видима възраст над 60 години“, коментирайки времевия интервал, в който възрастните хора ще могат да пазаруват.“

Според Мария Петрова подобни текстове трябва да са ясни и недвусмислени, за да могат да се прилагат.  

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17