Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Променят ли се нагласите за пътуване след дългата изолация

Снимка: Архив

Върху поведението на туристите и избора им на дестинация и почивка оказват влияние множество фактори. Разпространението на Covid-19 e бариера за предприемане на пътуване. 

След продължителната изолация всички сме в посттравматичен стрес и усещаме потребността от отдих.

"Никой не може да прогнозира какъв ще бъде спадът в туристическото търсене. Самата динамика, може би промените в туристическото поведение вследствие на тази пандемия ще накарат доставчиците на туристическите услуги да преориентират самото предлагане спрямо търсенето", смята д-р Милена Караилиева, главен асистент в Нов български университет, преподавател в Департамент "Бизнес администрация" и програмен директор "Туризъм".

Туризмът се насочва към индивидуални почивки, а не към групови пътувания. Ще преобладават краткотрайните пътувания, основно през уикенда, ще се избягват посещенията в големите, затворени комплекси, прогнозира Милена Караилиева. 

"Може би ще има тенденция към увеличаване ръста в насока здравния туризъм - СПА хотели, уелнес хотели, търсене на релакс, краткотраен отдих с минерална вода. Хората ще търсят по-безопасни места и сигурност".

Туристите са няколко типа - пътешественици, авантюристи, почитатели на селски туризъм, на екотуризма.

"Тук може би самите маркетолози ще положат усилия да промотират изключително добри оферти, за да се насочи потреблението към вътрешния туризъм", подчерта университетският преподавател.

Пътуващите търсят баланс между рационалните и емоционалните мотиви.

Интервюто и анкетата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Синьо лято" в парк "Гео Милев"

По повод настъпването на новата учебна година район „Слатина“ организира специално събитие за всички настоящи, бъдещи и бивши ученици. То ще се проведе под надслов „Синьо лято – Слатина“   на 14 септември в парк „Гео Милев“ от 16:00 до 22:00 часа.  Като част от активностите, свързани с мероприятието, стартира и конкурс за домашни..

публикувано на 29.08.24 в 17:19

За нуждата от вяра извън политическите страсти

Политически совалки, шоу програми и материален лукс владеят ежедневието днес, но имами ли време за ближния, за другия до нас, готови ли сме да дадем, преди да вземем? -  За християнското учение в съвременния живот говорим с две дами, посветени на богословието в думи и багри. Марина Йорданова е иконограф и член на Българското..

публикувано на 28.08.24 в 10:00
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09