Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един необичаен Рамазан Байрам в Турция

Джамията „Фатих“ в Истанбул
Снимка: EPA/БГНЕС

Рамазан Байрам на турски или Ейд ал-Фитр на арабски e празникът, с който се слага край на свещения месец Рамазан. Пандемията от коронавируса изцяло промени начина, по който протече свещеният месец Рамазан в Турция. 

Ислямът повелява през Рамазан от изгрев до залез слънце да не се приемат храна и напитки. Поради това закуската преди изгрев - сахур и вечерята за разговяване след залез - ифтар, имат голямо значение. 

Обичайно хората се събират с роднини и приятели. Ако времето позволява, храненията се провеждат навън. Тази година обаче властите забраниха провеждането под каквито и да било форми на подобни публични събирания, за да предотвратят разпространението на коронавируса. 

По традиция, за да будят вярващите за закуската сахур, тъпанджии обикалят улиците и хората ги възнаграждават с бакшиши. В условията на пандемия обаче това беше забранено, за да се намалят социалните контакти. За компенсация общините заплащаха на тъпанджиите по 100 турски лири (около 30 лева) дневно. Някои вярващи, които желаят обаче спускаха бакшиш в кошница на въже, която после отново се изтегля на балкона.

Covid-19 влияе и на начина, по който празникът ще бъде отбелязан.

"Този Рамазан ще го посрещнем вкъщи. Ще си звъним по телефона, по този начин ще го празнуваме, на социално разстояние, трябва да спазваме сега тези мерки. И се надяваме, че след Рамазан ни очакват по-слънчеви дни, пълни със здраве и с много слънце, и с повече срещи, и по-близки контакти, с близки хора и познати", разказва Емине Инанър, преселничка в Турция, преподавател Истанбулския университет.

По традиция по време на Байрама хората в Турция посещават своите близки, младите целуват ръка на възрастните и им засвидетелстват уважението си. В полунощ в петък срещу събота обаче в сила влиза забрана за излизане от домовете в цяла Турция. Тя ще продължи до полунощ във вторник срещу сряда.

Джамиите също ще останат затворени до 29 май, петък, така че няма да се проведат традиционните колективни молитви.

Месецът Рамазан най-вече е време за благотворителност. Доказва го големият успех на различните благотворителни кампании, организирани от големи общини като Анкара, Измир и други. В Истанбул се организира кампания за подпомагане на хора в затруднено положение, при която по-заможните могат да заплатят сметка на други финансово затруднени съграждани. Кампанията набра огромна популярност.

Преди месец и половина всички преподаватели в Истанбулския университет са призовани да се включат в инициатива за подпомагане на чуждите студенти, които не могат да получават помощ от родителите си. Призовани са преподаватели и бизнесмени да внесат някаква сума пари, за да бъдат подкрепени студенти по време на изолацията. 

Обучението в Истанбулския университет от 6 април досега се провежда онлайн. Преподаватели са помогнали и на студенти, които нямат достъп до интернет, за да се включат пълноценно в обучението.

"Преподавателите от нашата катедра с голямо желание се включиха, всички преподаватели и смятаме, че тези средства са стигнали до нашите студенти. Това ще бъде за тях скромен подарък за Рамазан Байрам", допълва Емине Инанър.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33