Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предпазни мерки при завръщане на работа след ограниченията

Снимка: БТА

Националният център за обществено здраве и анализи е издал общи препоръки към работодателите за спазване на противоепидемични мерки при постепенното възобновяване на работния процес след края на извънредното положение.

„Бих препоръчала известен период от време да се работи дистанционно, особено по-уязвимите групи, където има такава възможност“, каза пред „Хоризонт“ доц. Катя Вангелова, началник на отдел „Здраве при работа“ в центъра.

Дистанционната работа също би могла да доведе до стрес, ако задачите са твърде много, работниците не са мотивирани, а работните им места у дома не са достатъчно адаптирани за подобен тип работа, отбеляза доц. Вангелова.

В преходния период е важно да се вземат мерки за ограничаване на риска от заразяване, защото вирусът не изчезва с приключването на извънредното положение, изтъкна тя.

Работните места в постпандемичния период трябва да бъдат адаптирани след консултация със службите по трудова медицина и със специалистите по здраве и безопасност при работа. Дистанция, добра хигиена, лични предпазни средства на работещите са задължителни в тази насока.

Необходимо е да се извърши първоначална оценка на риска и да се положи грижа за лицата, които попадат в рискови групи.

Работните места са много разнообразни - както между различните сектори, така и в един и същ сектор, дори при производството на един и същ продукт в предприятия с различна големина, подчерта доц. Катя Вангелова. Тя даде пример с различните типове офиси – такива с директен достъп от улицата или високи бизнес сгради, при които е наложително използването на асансьори.

Мерките трябва да се вземат в зависимост от вида на дейността и работното място. Началото на работния ден например може да бъде организирано поетапно, за да се избегне струпване в асансьорите, а работещите на по-ниските етажи биха могли да използват стълбите.

На местата, където се предоставя храна, трябва да се осигури спазване на дистанция. Възможни варианти са храненето по график и получаването на пакетирана храна по работните места.

Там, където е възможно, е добре почивките да се осъществяват на открито, препоръчва още доц. Вангелова.

Цялото интервю е в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06