Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комисия предложи 7-годишен бюджет на ЕС за 1,1 трлн. евро

ЕК с нов спасителен план "Следващо поколение ЕС“ за 750 млрд. евро

Общата финансова мощ на Европейския съюз достига 1,85 трлн. евро

| обновено на 27.05.20 в 20:05
Изказване на Урсула фон дер Лайен пред Европейския парламент
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предложи в сряда създаването на нов инструмент за възстановяване от коронавирусната криза, наречен "Следващо поколение ЕС" в размер на 750 млрд. евро.

Тя заяви пред пленарната сесия на Европейския парламент, че "Следващо поколение ЕС" заедно с основната 7-годишна бюджетна финансова рамка на Европейския съюз възлизат на 1,85 трлн. евро.

Фон дер Лайен добави, че "средствата в размер на 750 млрд. евро ще бъдат взети от Комисията под формата на заеми от пазарите, като 500 милиарда евро ще бъдат разпределени под формата на безвъзмездни средства и 250 милиарда евро под формата на заеми":

„Парите ще се набират, като временно се повиши таванът на собствените ресурси, което ще позволи на Комисията да използва своя изключително силен кредитен рейтинг, за да заема средства на финансовите пазари. Това е неотложна и изключителна необходимост по време на неотложна и изключителна криза. "Следващо поколение Европейски съюз" ще инвестира в поправката на нашата социална машина, в защитата на Общия пазар и ще помогне за връщането на баланса в Европа“ , посочи тя пред европейските депутати.

ЕС може да наложи нови данъци, за да финансира част от фонда със собствени ресурси, допълни Фон дер Лайен. Като възможности тя посочи облагане на търговията с емисии или гранична такса за въглеродния двуокис, както и нов цифров данък, който би могъл да се прилага за големите компании.

Урсула Фон дер Лайен бе категорична, че в инструмента няма да се залага обединение на дълга на страните-членки - нещо, за което настоява т. нар. "пестелива четворка" - Австрия, Нидерландия, Швеция и Дания.

Председателят на Еврокомисията също така заяви пред европейските депутати, че Европейският съюз е изправен пред избор, при който всяка страна трябва да реши дали ще върви сама или ще участва в съвместния отговор заедно с другите страни.

"Това е моментът на Европа", каза Фон дер Лайен и добави, че "нашата готовност да действаме трябва да отговори на предизвикателствата, пред които сме изправени всички".

Тя призова членовете на ЕС, които гледат с неохота на плановете на ЕК, да "оставят настрана предразсъдъците си" и да подкрепят предложеният от Комисията фонд за възстановяване от коронавируса в размер на 750 млрд. евро.

"Утре цената на бездействие в тази криза ще бъде далеч по-скъпа за нас. Важното е тук да поставим заедно основите на нашето бъдеще", каза Фон дер Лайен пред европейските депутати и апелира:

"Нека оставим настрана старите предразсъдъци".

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел определи предложенията на Комисията като "важна крачка в процеса на вземане на решения" и призова страните-членки да ги проучат бързо, както и да подходят конструктивно към компромис в интерес на ЕС.

"Не искам да видя Европа, затънала в дългове. Трябват ни свежи пари за нови, свежи идеи", заяви председателят на Европейската народна партия Манфред Вебер и поиска Съветът също да даде гаранции, че тези пари няма да се харчат без одобрението на Европейския парламент.

Манфред Вебер и Урсула фон дер Лайен

Той се обърна към „пестеливата четворка“ в лицето на Австрия, Нидерландия, Швеция и Дания с три аргумента:

„На първо място, нашите фирми, а и вашите, няма да успеят, ако няма успешен Общ пазар. Така че е във ваш интерес да направите целия ЕС успешен. Вторият аргумент  - виждаме, че е в ход преразпределението на световната икономическа мощ.  Аз не искам да видя Китай като големия печеливш, а Европа - като големия губещ. Третият аргумент - през 2008 - 2010-та година вече се сблъскахме с явлението "изгубено поколение". Европа не може да понесе още едно такова поколение при тази криза“.

"Не сме тук, за да се пазарим, а за да построим бъдещето на Европа. Съветът се държи като че ли нищо не се е случило", каза от своя страна и председателят на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Ираче Гарсия.
"Забележително е предложението на Урсула фон дер Лайен за набиране на пари на финансовите пазари", подчерта председателят на "Обновете Европа" Дачиан Чолош и добави: "Нека бъда ясен - това е пакет за всички страни-членки. И всички те се нуждаят от него, независимо колко са засегнати в здравеопазването или икономиката. Защото Общият пазар е заложен на карта. И ако той се провали, всички граждани и бизнеси в ЕС ще пострадат.
От "Идентичност и демокрация" критикуваха плана, който според тях, ще вкара Европа в дългова криза. 

Преговорната група в Европейския парламент ще оцени във вторник предложенията на Европейската комисия за фонда за икономическо възстановяване от пандемията и 7-годишния бюджет на ЕС, а по-късно ще даде и позицията си по тях.

Преговарящите оценяват положително фонда като "важно предложение за ефективно възстановяване", но същевременно подчертават, че стратегията в тази насока не трябва да се финансира в ущърб на 7-годишния бюджет.

Евродепутатите отбелязват, че така има риск от отслабване на европейския бюджет, след като приключи фазата на възстановяване, което пък ще попречи на Общността да инвестира в общото си бъдеще.

"Парламентът е готов да отхвърли всяко предложение, което не отговаря на неговите норми", подчертават те. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

EK предлага фонд за възстановяване на ЕС от Covid-кризата за 750 млрд. евро

Европейската комисия предложи в сряда пакет на стойност от общо 1,85 трилиона евро за следващия дългосрочен бюджет на ЕС, включващ и Фонд за възстановяване на икономиките на съюза, които са засегнати тежко от коронавирусната пандемия. "Днес..

публикувано на 27.05.20 в 12:47

Испания и Италия приветстват предложения от ЕК фонд за възстановяване за 750 млрд. евро

Властите в Испания и Италия приветстваха предложеният от Европейската комисия фонд за възстановяване от коронавируса на стойност 750 млрд. евро. Испанското правителство заяви, че предложението ще послужи като добра основа за по-нататъшни..

публикувано на 27.05.20 в 15:58
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов за "изборното дело": Такъв хаос настана, че не знам кой е прав

Лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов определи ситуацията по казуса с конституционното дело за изборните резултати като хаос. Той  отново припомни, че преди 5 месеца е предложил касиране на изборите. Борисов е гневен от среднощните протести, които..

публикувано на 12.03.25 в 11:00

Възможно е прекъсване на 2G и 3G мрежите в България на 15 март

Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) прие решения, с които осигури условия за по-ефективно и ефикасно използване на радиочестотния спектър в обхват 900 MHz от трите мобилни предприятия – "А1 България" ЕАД, "Виваком България" ЕАД, "Йеттел..

публикувано на 12.03.25 в 10:54
Михаил Саакашвили

Михаил Саакашвили е осъден на още 9 г. затвор

Грузински съд осъди бившият президент на страната Михаил Саакашвили на още 9 години затвор, след като го призна за виновен по обвинения в присвояване на средства, предаде Ройтерс. 57-годишният Саакашвили, който бе президент на Грузия от 2004 г. до..

публикувано на 12.03.25 в 10:37
Съдът в Пазарджик

В пазарджишкия окръжен съд започва делото за убийството на Ангел Здравков

В пазарджишкия окръжен съд започва делото "Ангел Здравков". 21 годишното момче бе убито по особено жесток начин преди три години от 18 годишния тогава Никола Райчев, заради момиче. Разпитаха ключови свидетели за убийството на Ангел..

публикувано на 12.03.25 в 10:21
доц. Наталия Киселова

Киселова за казуса с данните от вота: На прага сме на огромна институционална нестабилност

С промени в седмичната си програма започнаха работата си народните представители. Те включиха изслушване на всички вещи лица, назначени и участващи по конституционното дело за оспорването на законността на изборите. Преди това точка първа в..

публикувано на 12.03.25 в 10:20
Станимир Михайлов

Изтича мандатът на управителя на НЗОК Станимир Михайлов

Днес изтича мандатът на управителя на Здравната каса Станимир Михайлов, който беше избран на поста след предсрочното освобождаване на проф. Петко Салчев през юли 2023 година. Очаква се Народното събрание да разгледа и гласува кандидатурата на..

публикувано на 12.03.25 в 10:05

Желязков: България приветства споразумението за примирие от Джеда

България приветства споразумението на САЩ и Украйна от Джеда за примирие, написа в социалната мрежа Х премиерът Росен Желязков. "Това е важна стъпка към цялостен, справедлив и траен мир за Украйна. Призоваваме всички страни към политическа воля..

публикувано на 12.03.25 в 10:04