Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Сиджимов: Трябва да намалим отпадъците за депониране и изгаряне

Снимка: БГНЕС

Във времето на изолация делът на пластмасовите отпадъци се е увеличил, те са били извозвани от компаниите за разделно събиране при по-интензивен график.

Заради хигиенни съображения и санитарни изисквания може да се наложи по-дълго да се използват пластмасови изделия за еднократна употреба, въпреки заложените европейски нормативи за прекратяване на използването им. Това прогнозира пред "Хоризонт" Николай Сиджимов, изпълнителен директор на Асоциацията на еколозите в общините в България.

Предпазните маски и ръкавици сега попадат в контейнерите за битови отпадъци и според указанията следва да се третират като масовите, неразделно събрани отпадъци. От контейнерите за общия боклук те отиват към сепариращите инсталации.

Ръкавиците и маските са изработени от много разнообразни материали. Ако са смесени различни материали, това прави още по-трудно тяхното рециклиране, смята Сиджимов. Един от вариантите според него е "да измислим начин да правим такива, които могат да бъдат рециклирани, с което да се справи съществуващата рециклираща индустрия".

В момента може би най-добрият начин да се справим с отпадъци като маските и ръкавиците е изгарянето, проблемът обаче е дали инсталациите ни са достатъчно надеждни, за да могат да преработват такъв тип отпадъци, подчерта Николай Сиджимов в предаването "Хоризонт до обед". На първо място подобен тип отпадъци се горят в циментовите заводи, другото място са ТЕЦ-овете, уточни той. 

Пластмасовите отпадъци не са големи като обем, но попадайки в околната среда, когато не са изхвърлени където трябва, техният живот и период на разграждане е много дълъг, припомни той.

По ОП „Околна среда“ за периода 2007-2013 година са били изградени 11 сепариращи инсталации и 18 инсталации за компостиране на зелени отпадъци, посочи Сиджимов.

"По новата вече са подписани договори за 35 инсталации плюс три нови анаеробни инсталации, 19 инсталации за предварително третиране. Така целият брой инсталации в България става става 53. 45 регионални съоръжения за предварително третиране и 4 инсталации за анаеробно изграждане в България, което е един значителен капацитет. Чрез тях ние значително ще намалим отпадъците, които отиват за депониране или изгаряне.“

Николай Сиджимов смята, че количествата отпадъци, които се отделят, са все още недостатъчни. „Трябва да се научим да отделяме много по-прецизно това, което остава като отпадък. Ако отделяме добре, количеството, което ще отива за депониране и изгаряне, е наистина малко“, коментира той. 

„Това, което не отива за рециклиране, отива или за депониране, или за изгаряне. Тук борбата е между двете крила на професионалистите в тази сфера – едните, които са „за“ това голяма част от отпадъците да не се изгарят, и другата, която счита, че най-добрият начин да се справим с такъв тип отпадъци, е изгарянето“, допълни Сиджимов. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00