Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психолог: Най-важният урок от кризата е да забавим ритъма

Снимка: БТА

„Всеки може да се възползва от този урок – да забавим ритъма. Защото се нагнетява най-високата тревожност, когато бързаме. Когато ни предстои следваща задача и следваща, ние не можем да се насладим дори на живота си, бързайки.“ Това каза пред „Хоризонт“ психологът Петя Стойчева – Кривицки. Тя коментира кризата с Covid-19  и нейното отражение върху психиката след дългата изолация и ограничителни мерки.

„Ние, хората, сме оцелели и сме се развили като вид поради способността ни да се самоорганизираме в по-големи общности. По този начин ние сме по-близо до ресурсите, които са ни необходими за живота, за защитата и сигурността ни", отбеляза Петя Стойчева и допълни, че социумът е изключително важен, а социалната среда е своеобразно огледало, в което оглеждайки се, добиваме познания за себе си. 

„От социалното обкръжение ние формираме самооценката си. Може да се каже, че извън социалния контекст не може да говорим за понятието личност. Това е причината да изпитваме неудоволствие и дори страдание, когато за дълго време бъдем лишени от социална среда и контакт. Това лишение от общуване ние наричаме глад. То никак не е различно от другите важни неща за нашето съществуване.“

Хубаво е да позитивираме всяко нещо, което ни се случва. Според гледната точка можеш да се възприемаш като жертва или като победител. Това важи и за социалната изолация, смята Кривицки.

„Всъщност това беше времето, в което можем да прекараме повече време с любимите за нас хора, да прочетем повече книги, да починем, защото този забързан свят около нас се завърна, но ние си взехме поуките. Искрено се надявам всеки един урок от тази ситуация да бъде задържан задълго, защото когато не вземеш навреме урока си, той се повтаря“, коментира Петя Стойчева – Кривицки.

След етапа на справяне с истинските страхове идва ред на ирационалните страхове – „какво щеше да стане, ако…“, а те предизвикват тревожност, допълни психологът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00