Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Игнат Арсенов: Няма да се чака 1 година за връщане на суми от туроператори

Снимка: БТА

През предстоящото лято Комисията за защита на потребителите ще следи и проверява дали се изпълняват обещаните на туристите допълнителни бонуси или екстри към офертите, които се отправят антикризисно с цел привличане на повече клиенти. Това стана ясно от думите на Игнат Арсенов, главен директор „Контрол на пазара“ в Комисията за защита на потребителите. В интервю за "Хоризонт" той препоръча потребителите да пазят своите индивидуални договорености и потвърждения за резервация с условията, посочени там и да не се предоверяват само на изложеното на сайта на съответния хотел например. 

В условия на отменени пътувания заради извънредното положение и кризата с Covid-19 някои от потребителите ще потърсят обратно заплатените суми и няма да се възползват от възможността да получат заместващи ваучери. При отмяна на почивки и екскурзии от туроператорите законът предвижда в 14-дневен срок туристите да получат обратно заплатената сума по договора, но без право на допълнително обезщетение, тъй като няма вина нито на туроператора, нито на потребителя, уточни Арсенов. В закона за мерките, свързани с извънредното положение обаче има текст, който отлага този срок и от 14 дни той става до 1 година.
яма да се чака една година. Сигурно още от ранната есен ще започне възстановяването на парите на част от клиентите и не се очаква да се чака цяла година", прогнозира Игнат Арсенов.

Дава се възможност на туроператорите да предложат първо ваучери на туристите. Ако туристът не приеме предложения му ваучер и не се постигне споразумение, например за друг, заместващ пакет, тогава той има право да иска обратно сумата, която е платил.

Ваучерът е документ, който дава право на туриста, със сумата по него, да се пренасочи към друга почивка или екскурзия. Така се разширява кръгът от оферти, които потребителят на туристическа услуга може да избере и да използва парите си и за друга дестинация извън първоначалната, която не се е състояла заради кризата с коронавируса и извънредното положение.

Ако сме имали резервация за екскурзия до Париж или до Италия, страх ни е да пътуваме в Италия, няма пречка с този ваучер, ако туроператорът предлага оферти на българското Черноморие например или в българските зимни курорти, да се използва този ваучер за друга почивка“, поясни Арсенов.

Ако се отказваме от пътуване, планирано в по-далечен период от време, например през септември или октомври, хотелът работи, има полети, но по лична причина не желаем вече да пътуваме, тогава в сила е самият договор с туроператора и неговите клаузи, предвиждащи съответната неустойка, подчерта Игнат Арсенов.

Ако имаме индивидуална резервация за хотел или самолетни билети, от които се отказваме, всичко ще зависи от правилата и условията на съответния хотел или авиокомпания за анулиране на престоя или пътуването.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17