Ще промени ли Covid-19 градската среда, ще преформатира ли пространства и нагласи и ще се отрази ли върху интериора, който обитаваме, работейки или пък върху начина ни на придвижване?
Досега говорим повече за помещения, стълби, асансьори – важни вътрешни пространства, важно е обаче този разговор да се обърне и към откритите пространства, смята проф. Искра Дандолова, архитект и урбанист.
Относно търговските площи по тротоарите архитект Дандолова посочи, че „не може да се мисли само за печалба от разполагането на маси по платното, собствениците искат да печелят, но градът е на всички и тук общината трябва да се намеси“.
Нов прочит на използването на градското пространство и социалните дейности – това е извод, който се налага от пандемията, изтъква Искра Дандолова. Необходими са повече подземни паркинги, паркираните коли трябва малко по малко да изчезнат от градовете, допълва тя.
Всеки скутер, който стига до склад, се почиства основно, хора от екипите на дневните смени също дезинфекцират тротинетките по улиците, пояснява той.
Наблюдава се завръщане към нормалните нива на услугата, растат потребителите, които си изтеглят мобилното приложение за ползването на тротинетките.
Сега е моментът, в който всички можем да се замислим как да създадем по-голяма устойчивост на този тип услуги и транспорт – включително на придвижването с личен велосипед, като се разработят веломрежи и се осигури по-голяма безопасност на този тип транспорт, подчертава Теодор Рачев.
Как се отразиха кризата и извънредното положение на споделените офис пространства, т.нар. coworking space? Едно такова офис пространство - „Бета хаус“, става на 8 години.
В рамките на извънредното положение почти всичките им обитатели останали у дома и спазвали мерките за изолация, а двете им локации в центъра на София останали празни, разказва Методи Терзиев.
Спадът сега е негативен за бизнеса, уточнява Терзиев, но споделя, че много хора са били по-продуктивни в среда извън офиса си по време на извънредните мерки. Той очаква повече хора да са осъзнали плюсовете на подобна среда и да припознаят в нея нови пространства за работа. „Май това бъдеще дойде с една по-голяма скорост“, коментира Терзиев пред „Хоризонт“.
Люба Христова е основател на споделения офис „Сохо“. По време на Covid-кризата затворили врати и екипът бил извън София. Почти никой от обитателите им не избрал да работи там въпреки предложените сериозни предпазни мерки.
Моделът на новия тип офис ще оцелее, смята Люба Христова. „Нашата кауза е не просто да съществуваме, а да покажем, че е възможен такъв модел на работа и това се развива с много по-сериозни темпове.“
Всички гледни точки чуйте в звуковите файлове.Владимир Веков е многопластов човек. Работи като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..
ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро". По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..
Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..