Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще промени ли Covid-19 градската среда

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ще промени ли Covid-19 градската среда, ще преформатира ли пространства и нагласи и ще се отрази ли върху интериора, който обитаваме, работейки или пък върху начина ни на придвижване?

Досега говорим повече за помещения, стълби, асансьори – важни вътрешни пространства, важно е обаче този разговор да се обърне и към откритите пространства, смята проф. Искра Дандолова, архитект и урбанист.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

За архитектите отстоянията в пространството са ключови. На пръв поглед няма какво толкова да се измести в един град в условията на пандемия, но извън това да ходим с маски и дезинфектанти може да се помисли за по-оптимално съотношение между пешеходци, велосипедисти, заведения и автомобили, отбелязва тя в предаването „Хоризонт до обед“.     

Относно търговските площи по тротоарите архитект Дандолова посочи, че „не може да се мисли само за печалба от разполагането на маси по платното, собствениците искат да печелят, но градът е на всички и тук общината трябва да се намеси“.

Нов прочит на използването на градското пространство и социалните дейности – това е извод, който се налага от пандемията, изтъква Искра Дандолова. Необходими са повече подземни паркинги, паркираните коли трябва малко по малко да изчезнат от градовете, допълва тя.

Илюстративна снимка  Автор: БГНЕС

Индивидуалният транспорт позволява да се осигури социална дистанция, казва Теодор Рачев, съосновател на една от компаниите, които осигуряват споделените тротинетки в столицата. Това по думите му е бърз начин на придвижване спрямо трафика и градската среда.

Всеки скутер, който стига до склад, се почиства основно, хора от екипите на дневните смени също дезинфекцират тротинетките по улиците, пояснява той.

Наблюдава се завръщане към нормалните нива на услугата, растат потребителите, които си изтеглят мобилното приложение за ползването на тротинетките.

Снимка: БТА

Сега е моментът, в който всички можем да се замислим как да създадем по-голяма устойчивост на този тип услуги и транспорт – включително на придвижването с личен велосипед, като се разработят веломрежи и се осигури по-голяма безопасност на този тип транспорт, подчертава Теодор Рачев.

Как се отразиха кризата и извънредното положение на споделените офис пространства, т.нар. coworking space? Едно такова офис пространство - „Бета хаус“, става на 8 години.

В рамките на извънредното положение почти всичките им обитатели останали у дома и спазвали мерките за изолация, а двете им локации в центъра на София останали празни, разказва Методи Терзиев.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Основна таргет група на споделените офис пространства са т.нар. дигитални номади, които са свикнали да работят на различни места.

Спадът сега е негативен за бизнеса, уточнява Терзиев, но споделя, че много хора са били по-продуктивни в среда извън офиса си по време на извънредните мерки. Той очаква повече хора да са осъзнали плюсовете на подобна среда и да припознаят в нея нови пространства за работа. „Май това бъдеще дойде с една по-голяма скорост“, коментира Терзиев пред „Хоризонт“.

Люба Христова е основател на споделения офис „Сохо“. По време на Covid-кризата затворили врати и екипът бил извън София. Почти никой от обитателите им не избрал да работи там въпреки предложените сериозни предпазни мерки.

Според Христова това е много сериозен удар върху бизнес модела, но тя е оптимист, че ще се запазят и двата модела на работа – както в големите офис сгради, така по-малките, гъвкави решения, даващи свобода на избора.

Моделът на новия тип офис ще оцелее, смята Люба Христова. „Нашата кауза е не просто да съществуваме, а да покажем, че е възможен такъв модел на работа и това се развива с много по-сериозни темпове.“ 

Всички гледни точки чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30

Д-р Кремена Пармакова: При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б

При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б, независимо на кой континент се намира избраната дестинация. Това обясни в интервю за БНР д-р Кремена Пармакова, началник на отдел "Надзор на заразните болести" в здравното министерство. Комбинираната ваксина срещу двата вируса се открива най-трудно в аптеките у нас , показа..

публикувано на 22.07.24 в 09:38

Кой и кога ще угаси политическите пожари?

Цялото интервю слушайте и в звуковия файл.

публикувано на 21.07.24 в 12:38

Мартен Волтеринк за изборите в Европа и САЩ: Удобни лъжи и неудобни истини

Изображението на окървавеното лице на Доналд Тръмп, вдигнал победоносно юмрук на фона на американското знаме, докато охраната му го извежда след опита за покушение срещу него се превърна в символ на кампанията му за връщане в Белия дом.  Не закъсняха и карикатурите за случилото се, както и тези за все по-неубедително представящия се конкурент..

публикувано на 20.07.24 в 10:35