Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще промени ли Covid-19 градската среда

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ще промени ли Covid-19 градската среда, ще преформатира ли пространства и нагласи и ще се отрази ли върху интериора, който обитаваме, работейки или пък върху начина ни на придвижване?

Досега говорим повече за помещения, стълби, асансьори – важни вътрешни пространства, важно е обаче този разговор да се обърне и към откритите пространства, смята проф. Искра Дандолова, архитект и урбанист.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

За архитектите отстоянията в пространството са ключови. На пръв поглед няма какво толкова да се измести в един град в условията на пандемия, но извън това да ходим с маски и дезинфектанти може да се помисли за по-оптимално съотношение между пешеходци, велосипедисти, заведения и автомобили, отбелязва тя в предаването „Хоризонт до обед“.     

Относно търговските площи по тротоарите архитект Дандолова посочи, че „не може да се мисли само за печалба от разполагането на маси по платното, собствениците искат да печелят, но градът е на всички и тук общината трябва да се намеси“.

Нов прочит на използването на градското пространство и социалните дейности – това е извод, който се налага от пандемията, изтъква Искра Дандолова. Необходими са повече подземни паркинги, паркираните коли трябва малко по малко да изчезнат от градовете, допълва тя.

Илюстративна снимка  Автор: БГНЕС

Индивидуалният транспорт позволява да се осигури социална дистанция, казва Теодор Рачев, съосновател на една от компаниите, които осигуряват споделените тротинетки в столицата. Това по думите му е бърз начин на придвижване спрямо трафика и градската среда.

Всеки скутер, който стига до склад, се почиства основно, хора от екипите на дневните смени също дезинфекцират тротинетките по улиците, пояснява той.

Наблюдава се завръщане към нормалните нива на услугата, растат потребителите, които си изтеглят мобилното приложение за ползването на тротинетките.

Снимка: БТА

Сега е моментът, в който всички можем да се замислим как да създадем по-голяма устойчивост на този тип услуги и транспорт – включително на придвижването с личен велосипед, като се разработят веломрежи и се осигури по-голяма безопасност на този тип транспорт, подчертава Теодор Рачев.

Как се отразиха кризата и извънредното положение на споделените офис пространства, т.нар. coworking space? Едно такова офис пространство - „Бета хаус“, става на 8 години.

В рамките на извънредното положение почти всичките им обитатели останали у дома и спазвали мерките за изолация, а двете им локации в центъра на София останали празни, разказва Методи Терзиев.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Основна таргет група на споделените офис пространства са т.нар. дигитални номади, които са свикнали да работят на различни места.

Спадът сега е негативен за бизнеса, уточнява Терзиев, но споделя, че много хора са били по-продуктивни в среда извън офиса си по време на извънредните мерки. Той очаква повече хора да са осъзнали плюсовете на подобна среда и да припознаят в нея нови пространства за работа. „Май това бъдеще дойде с една по-голяма скорост“, коментира Терзиев пред „Хоризонт“.

Люба Христова е основател на споделения офис „Сохо“. По време на Covid-кризата затворили врати и екипът бил извън София. Почти никой от обитателите им не избрал да работи там въпреки предложените сериозни предпазни мерки.

Според Христова това е много сериозен удар върху бизнес модела, но тя е оптимист, че ще се запазят и двата модела на работа – както в големите офис сгради, така по-малките, гъвкави решения, даващи свобода на избора.

Моделът на новия тип офис ще оцелее, смята Люба Христова. „Нашата кауза е не просто да съществуваме, а да покажем, че е възможен такъв модел на работа и това се развива с много по-сериозни темпове.“ 

Всички гледни точки чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51