Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протестите в САЩ като извор на надежда

Снимка: БТА

През уикенда се проведоха едни от най-мащабните протести в Америка с искания за равенство. Повод бе поредният фатален арест на афроамериканец. Демонстрации имаше в над 600 малки и големи градове в цялата страна. 

Стотици са възможно най-близо до Белия Дом, чийто периметър е отцепен, но сградата се разкрива ясно пред очите ни. Събота сутрин е, пламенни викове с познатия лозунг „Без справедливост няма мир“ се преплитат със скандирания на имената на загинали в ръцете на полицията афроамериканци като Джордж Флойд, Бриана Тейлър и много други жертви, превърнали се в символи на една продължаваща десетилетия борба. Така изглежда един от районите на протестите.

Смята се, че най-малко десет хиляди са участвали в протестите в събота във Вашингтон. В епицентъра им там вече има новопокръстена улица - Black Lives Matter Plaza - в груб превод "Животът на афроамериканците има значение". 

На създадения площад дошлите бързат да се снимат до огромните жълти букви по асфалта по-малко от 24 часа след получаването на новото име.

Според един от присъстващите афроамериканци, вече има индикации за тръгване в правилната посока. За разлика от преди, при случая с Джордж Флойд е имало бързо уволнение на замесените и повдигане на обвинения. „За момента ответните реакции са добри, можеше да действат по-бързо.“

Бяло момиче без да се замисли отсича, че това не е първият й подобен протест, но се надява да е последният й. Запитана дали вижда нещо оптимистично, тя отговаря, че повече бели хора започват да схващат реалното положение.

Афроамериканец с черна маска срещу Covid-19 с надпис “Не мога да дишам“ – болезнената фраза от последните мигове на Джордж Флойд, е дошъл с храна и вода за демонстриращите, защото вярва, че всеки участник в движението Black Lives Matter е от значение. Мъжът коментира, че присъствието хора от различни етноси е оптимистичен сигнал, който ще доведе до необходими за провеждане на разговори.

На няколко пъти по време на протестите на протестите се забелязват и спорадични танци. Органите на реда са почти незабележими. Но фона на хубавото време хората във Вашингтон се възползват максимално от това да станат част от историята и да се похвалят в социалните мрежи, но има и такива, които не забравят причината за събирането – наново отворени дълбоки рани, които изискват конкретно лечение.

Непоставяни под въпрос с десетилетия дискриминационни практики в ущърб на афроамериканците, за които някои бели американци дори и не са се замисляли. Сега индикациите са, че има чуваемост, емпатия и готовност за помощ. Но тепърва предстои да се види дали реално енергията от протестите ще трансформира реалността - дали ще се доближим до свят, в който цветът на кожата не е определящ фактор за това кой да заеме място в мениджърски екип. Свят, в който цветът на кожата не е определящ фактор за това кой да бъде приет в болница и кой да бъде оставен на самолечение. Свят, в който цветът на кожата не е определящ фактор за това кой да се се размине с леко наказание и върху кого да бъде използвана смъртоносна сила. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43