Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С какво привлича туристите квартал "Яфо" в Тел Авив

Снимка: http://bg.wikipedia.org

В нашето забързано време често забелязваме само първата и последната точка на мястото, където искаме да отидем. Докато пътуваме с транспортното средство, сме вперили поглед в мобилния си телефон и дори не забелязваме откъде минаваме. Затова е истинско предизвикателство, когато имаме възможност да открием интересни и неочаквани детайли около дома си или на някое безкрайно познато място.

Балзак нарича скитането по градовете „гастрономия на очите“. От Часовниковата кула започват всички туристически маршрути в "Яфо". Екскурзоводите разказват за нея самата, а не за двете сгради от двете страни на кръстовището. Едната е един от най-луксозните хотели на стария град с прекрасен изглед към крайбрежието на Тел Авив. Зданието е строено за полицейски участък, където не веднъж са били пребивани едни от най-известните конекрадци на града. Когато двамата братя конекрадци забогатяват достатъчно, купуват сградата на мъченията си и я превръщат в хотел. Сградата е построена върху най-студения извор в региона и се налага непрекъснато да изпомпват водата. Водопроводите-охладители минават през складовете и дори през хотелските стаи.

Срещу нея са руините на някогашния турски конак, който еврейски бунтовници са взривили, за да освободят приятелите си, заключени в мазето. Рухнала е само едната част от конака. Останалата - и до днес е турски културен център с прекрасна гледка от чардаците му към морето. Винаги има интересни изложби и може да се сръбне турско кафе, варено на жар.

Тел Авив

В първата успоредна уличка се намира бутиков хотел.

"Под основите на хотела са останки от византийска църква от 7-ми век. Виждат се през прозрачния под. Сградата е принадлежала на гръцката православна църква, след това в нея е бил щабът на израелското контраразузнаване ШАБАК, още известно като Шин-бет. Нашият хотел е един от 17-те бутикови ханове с винарни в Израел. Срещу нас е османска постройка от 18-ти век. Сега е хамам и СПА. Казва се Шевет (племе). Стопаните ѝ са изследвали и прилагат ритуални къпания и процедури от 6 места по света. Например по метода на индианските шамани цялото тяло се намазва със счукани растения и мазнини. По египетска технология се прави кална баня с луга от Нил, турската баня е с основно изтъркване и масаж, а индонезийското предсватбено измиване е съчетано с пиене на чай от билки и специални прахове и с поставяне на горещи камъчета върху определени точки", каза администратора на рецепцията Аврам Пинхас.

Близо до хотела се намира „Д-р Шакшука“- един от известните ресторанти за специалитети. Трудно е да се ориентира човек в цялото разнообразие от кръчми. Според гида по ресторантите Гил Пинто най-интересен е ресторант "Пуа", в който най-неочакваното е не храната, а това че е и антикварен магазин.


"Столовете, масите, приборите, покривките, картините, въобще всичко може да се купи. Едва ли два пъти би видял човек едно и също обзавеждане. Самият Пинто кани хората да разгледат дома му. Гидът се възползвал, че вече повече от 20 години живее до известния бит-пазар „Шука пишпишим“ и е купувал стилни старинни мебели, картини, прибори. Домът му прилича на нещо между дворец и склад с красиви, но често несъвместими вещи".

На метри от хотела се намира сладкарница, край която винаги има огромна опашка. Твърди се, че там се произвежда най-вкусното кнафе (кюнефе) в Израел. Ние предпочитаме това, което друзите продават в приземния етаж на пазарния център "Дизингоф". Правят го с козе сирене. Но за вкусовете не се спори.

А на излизане на най-оживената улица край Старо Яфо - Ефет, може да се чуе тропот на конски копита. Конете са съвсем истински. Между къщите на арабския квартал, които са много нагъсто, има и конюшни, където и до днес отглеждат местна порода. Гордите притежатели на коне яздят най-често по кривите сокаци, но понякога излизат и там, където автомобилите търпеливо чакат в задръстванията.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09