Спорове за исторически личности между София и Скопие, които през последните седмици са попаднали в центъра на общественото внимание, няма да бъдат в центъра на предизборната кампания в Северна Македония. Това каза пред БНР юристът проф. Любомир Фръчковски, който е бивш външен министър на съседката ни.
В предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ той коментира как се е стигнало до решението за парламентарни избори в Северна Македония на 15 юли, кое накара опозиционната ВМРО-ДПМНЕ на Християн Мицкоски да се съгласи най-накрая на вот, заиграват ли се партиите с националистическата нотка и как се разместиха фигурите в албанския лагер.
Фръчковски смята, че е важно смесената комисията да работи и да има решения, които да се обсъдят в една по-нормална и спокойна обстановка.
„Тежка е тази проблематика, никога не е била лесна и никога не могат да бъдат дадени бързи отговори“, каза Фръчковски.
Според него по щастливо стечение на обстоятелствата, най-вече заради коронавируса, няма да има продължителна кампания, защото тя обикновено е остра и агресивна, а сега ще бъде повече от институционалните медии.
Защо опозицията не искаше избори сега
Фръчковски отбеляза, че всичките публични анкети са показвали, че властта – т.е. СДСМ, има 4-5 процента преднина пред опозицията.
„Този климат убеди Мицкоски да се опитва да отлага възможно най-дълго изборите с аргумента за риск за здравето на хората“, каза Фръчковски.
През есента на миналата година бе договорено изборите да бъдат на 12 април, след като управляващия. Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) се оказа под натиск, след като страната не получи от ЕС зелена светлина за начало на преговори за присъединяване. Но заради коронавируса вотът бе отложен.
За ролята на САЩ кога да е вотът
Според Фръчковски роля за решението на ВМРО-ДПМНЕ да приеме избори това лято е имала и посланичката на САЩ.
„Тя имаше среща с ръководството на ВМРО и ги предупреди, че ако безпричинно избягват изборите, ще се съгласят и на избори без опозиция. Това вероятно беше ключовият момент, накарал Мицкоски да се съгласи на избори на 15 юли“, каза той.
За разликата между СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ
Според Фръчковски има голяма разлика между СДСМ на Зоран Заев и ВМРО-ДПМНЕ.
„Но това не може да се разбере по реториката, в която се открояват лъжливи различия, като това, че ВМРО-ДПМНЕ ще води по-добра икономическа политика и по-добре ще се справи с кризата от коронавируса“.
„Ключовата разлика е в това, че ВМРО-ДПМНЕ като партия изобщо не се дистанцира от авторитарния режим на (бившия си лидер и експремиер) Груевски… В този смисъл партията е едно националистическо движение, което не е реформирано“, каза Фръчковски.
„Докато СДСМ е нормална партия, с всичките проблеми, непоследователност, с възможност за корупция. Тя се занимава с определен политически и идеологически ляв профил, на нейната сметка са огромните, бих казал исторически успехи, като Преспанския договор, договорът с България, влизането в НАТО, започването на преговори с ЕС, вътрешната икономическа консолидация, и най-важното – освобождаване на социалният живот от натиска на властта. Медиите сега живеят съвсем различно от времето на 11-годишното управление на ВМРО-ДПМНЕ. Никой не се плаши“.
За заиграването с националистическа карта
Коментирайки думите на Заев от последните дни, че „македонският език е нашето минало, нашето настояще и нашето бъдеше“, Фръчковски каза, че това послание за македонците не е националистическа карта, а патриотична карта.
„Националистическа карта би било да се атакува друга национална група или претенции да се вземе нещо чуждо“.
Според Фръчковски нападките на ВМРО-ДПМНЕ, че с договорите е извършено национално предателство и че ще ги анулират или маргинализира, са поставили Зоран Заев в позиция да направи няколко изявления, които изглеждат от българска или някоя друга страна по-национално оцветени.
„А те са си нормални. И да не го кажат публично, социалдемократите и гласоподавателите принципно мислят така“.
Какви са промените в албанския лагер
Говорейки за промените в албанския лагер и предизборната коалиция на СДСМ и Беса, Фръчковки посочи, че сега е ключов период за рестартиране и прегрупиране сред албанците.
След дълги години във властта ДСИ на Али Ахмети най-накрая се изправя пред възможността да отиде в опозиция, посочи той.
„Първо, поради връзката си с ВМРО-ДПМНЕ, която стана изключително корумпирана. Второ, има албанци, които директно гласуваха за социалдемократите, досега до 50 хиляди гласа, което е историческа промяна и важен момент за политическата култура в Македония“.
Коментирайки посланието на Ахмети - „Пръв премиер албанец, защо не“, Фръчковски каза, че то не е за премиер албанец, а за премиер албанец от ДСИ.
„Не може да се каже, че ще излезем на избори в коалиция, но наш човек ще е премиер, без значение колко гласове получим. Това е абсурдно“.
По думите му албанците веднага са разбрали, че това е празна реторика и затова няма подкрепа за ДСИ да се формира албански блок за такава ситуация.
С оглед на очакваната по-ниска избирателна активност на изборите заради коронавируса, Фръчковски отбеляза, че по принцип властта има предимство, когато по-малко хора отиват до урните.
Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...