Следващите месеци ще са критични за политическата стабилност на Ирак и правителството на Мустафа Кадими, което пое властта този месец след година на размирици.
Консултациите между иракската и американската делегация от 12 юни не произведоха някаква „стратегическа“ договореност, каквато бе анонсирана от Вашингтон, но зададоха насоки за преодоляване на някои от главните предизвикателства пред Кадими.
По въпроса за американските и съюзническите войски, които помагат на Багдад в борбата с оцелелите джихадисти от ИДИЛ, но същевременно са честа мишена на атаки от шиитски екстремисти, Вашингтон подчерта, че не иска постоянни военни бази.
„Допуска се допълнително намаляване, но не и напускане на чуждестранните сили, както настояват хардлайнерите от шиитските фракции“, каза пред БНР Лахиб Хигел от Международната кризисна група.
Преговарящите засегнаха и фискалната криза, заради която милиони възрастни иракчани се оказаха с орязани пенсии този месец. От Вашингтон обещаха, че ще помогнат на Кадими. Според Хигел „най-вероятно ще бъде организиран заем от Международния валутен фонд или други международни институции с помощта на Съединените щати.“
Това обещание е много важно в настоящата ситуация.
„Ирак наистина преминава през труден момент. Ситуацията бе трагична още преди цените на петрола да паднат. Днес парите в банките са недостатъчни за заплатите в публичния сектор. Властите ще решават този проблем от ден за ден. Недоволството, засега поне, е слабо изразено, но изгледите за премиера Кадими не са добри“, каза Хигел за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
Взривоопасна комбинация
Фискалните затруднения и тлеещият от миналата есен бунт против корумпирания елит са взривоопасна комбинация.
„Смята се, че цените на петрола вече са ударили дъното, но няма да се качат до нивата, предвидени в предишния държавен бюджет – около 60 долара за барел. Ако останат на днешното равнище (между 30 и 40 долара) и правителството съумее да си осигури финансова подкрепа през следващите месеци, Ирак ще успее да се задържи на повърхността. Но всичко това трябва да бъде съчетано с икономии.“
„Хората от средната класа няма да приемат да бъдат притиснати от такива мерки. Държавните служители не участваха масово в досегашните протести, но сега и те могат да се превърнат във фактор. Това може да се случи и в края на тази, а може и през следващата година.“
На юг – недоволство, на север - опустошение
Социалното недоволство е съсредоточено в Багдад и шиитските територии на юг, но положението на север – в земите, опустошени от Даеш, е още по-лошо. Две години и половина след победата над джихадистите, милион и половина иракчани остават бежанци в собствената си държава, зависими от подаянията на правителството и чуждестранните донори.
„Много от тези хора предпочитат да останат прокудени, вместо да се завърнат по родните си места. Това се дължи или на проблеми със сигурността, или на липсата на поминък. В голяма част от териториите, които бяха освободени (от властта на Даеш), липсва какъвто и да е икономически живот. Дори ако можеш да се върнеш у дома, няма от какво да преживяваш. Така че много от хората, които са разселени близо до големи градски центрове - било то Арбил, Багдад или Сюлеймания - предпочитат да останат там.“
При това положение, да върне вътрешно разселените лица по домовете им до края на годината, както обещава, ще е истински успех за премиера Кадими. Успех ще е, ако изпълни и друго обещание - да освободи арестуваните по време на протестите активисти. Също и ако постигне резултати в новите военни операции срещу Даеш. Но Даеш отдавна не е главното препятствие пред възстановяването на Ирак, сочи Лахиб Хигел.
Финансова помощ, но с условия
От 2015 г. досега Европейският съюз отпусна стотици милиони евро в помощ на Ирак. Тези усилия и средства ще отидат на вятъра, ако страната пропадне. Ирак има нужда от финансова помощ, но „помощта не бива да бъде предоставяна без условия“.
„Твърде често парите се отпускат, без да бъде проследено къде всъщност отиват и как са оползотворени. Има какво да се направи за по-добър надзор.“
„В сегашната система има твърде много вратички за корупцията. Европа има необходимите инструменти, за да помогне за подобряване на управлението. Особено сега, когато Ирак има правителство с волята да осъществи реформи – поне доколкото е възможно при сегашния слаб и бездействащ парламент“, каза Хигел.
Шиитските въоръжени формирования
Голяма опасност за стабилността на Ирак е друго наследство от борбата с Даеш - въоръжените формирования на шиитите, мобилизирани през 2014 година за борба със сунитските екстремисти.
„С изчерпването на държавната хазна ще се засили борбата между политическите фракции за ресурсите, които са останали. Същото се отнася и за силите за сигурност, включително Хашд аш Шааби, които са прекалено раздути. Когато тези групировки се обърнат една срещу друга може да се стигне до конфликти в следващите месеци или години.“
Озаптяването на формированията, които са настроени най-антиамерикански – нещо, което Кадими обеща на американците при консултациите им преди седмица, ще е най-трудно. Провокациите на тези групировки, изразени в спорадичния ракетен обстрел над базите с американски войски край Багдад и Таджи, могат да причинят големи неприятности на иракските власти. Нека си спомним неприкритите предупреждения на президента Тръмп по адрес на предишния иракски премиер Адил Абдул-Махди.
„Всичко, което заплашва американското присъствие в Ирак, може да срине икономиката на страната. До това може да се стигне в случай на санкции от Вашингтон“, предупреждава Хигел.
Да се внимава с Иран
„Но в този момент тази вероятност е недопустима за Иран. Иран е под силно напрежение заради санкциите и отношенията му с Ирак държат икономиката му жива.“
Засега Иран може и да не е заинтересуван от дестабилизиране на Ирак. Но нещата могат да се променят, ако например Тръмп бъде преизбран наесен за още 4 години и продължи да оказва натиск върху Техеран.
Как да избегнем ново припламване на американско-иранския конфликт на иракска земя?
„Един от начините е Съединените щати да поотпуснат хватката си около Ирак. Ако го сторят, тогава може би и действията на противниците им в страната няма да са толкова груби и да се постигне някакъв баланс.“
„Някои от тези противници обаче не са под ирански контрол. Събитията през последната година предизвикаха голяма фрагментация в тези групировки, която ще бъде трудно преодоляна,“ казва Лахиб Хигел.
Интервюто може да чуете от звуковия файл.
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г...
ЕС се е превърнал в един отвратителен и уродлив аналог на бившия Съветски съюз. Това заяви пред БНР Виктор Папазов, депутат от "Възраждане". Искра..