През юни започна работа новото правителство на Израел. Първото, с което се сблъска новият министър на просветата Йоав Галант, бе съдебен спор с учителите. Те бяха работили онлайн по време на коронаваканцията и сега настояват да излязат в полагащия им се отпуск навреме. Министърът държеше да удължи учебните занятия до края на юни. Стигна се до арбитраж и профсъюза на учителите спечели.
Всъщност става въпрос за 9 работни дни. Летището и границите на Израел са затворени и учителите не можеха дори да пътешестват през „спечелените „ дни. След тях идва времето на градските лагери. Тази година правителството е обещало те да продължат от началото на юли до средата на август, за да даде възможност на родителите спокойно да работят.
За малките ученици първите две седмици са напълно безплатни. След това - са субсидирани. Но навсякъде цената е с около 20 на сто по-висока спрямо миналата година. Хранителите продукти са доста по-скъпи, а на децата им се полагат сандвичи, а на някои места и обяд, включени в цената. В израелските семейства има по 3-4 деца.
Много привлекателни са тези лагери. В програмата им влиза от учене на английски в игрова форма до курсове за управляване на лек самолет- за гимназисти, от практикуми по готварство и украса на торти до курсове по програмиране и математика и физика в групи към университетите. Специално място е отредено на подвижни игри и спорт - елементи задължителни, независимо какъв е профилът на лагера.
Въпросът е как всичко това ще бъде съчетано със затягащите се мерки заради увеличаването на болните от Covid-19 и не на последно място кой и при какви условия ще бъде ръководител в тези лагери. Някои учители нямат нищо против да поработят през лятото при много по-високо заплащане от обичайното. Има и студенти, решили да съчетаят стаж по специалността си с печелене на част от парите за таксата си за учене.
За това разказва Яел Нир, начална учителка в държавно училище:
"Може моята теза да не е много популярна, но смятам, че за малките ученици обучението „он лайн“ не е подходящо. Децата имат нужда от нашето физическо присъствие и от това на съучениците си. Разбира се, че имам нужда от почивка, но ще работя цяло лято. Искам да компенсирам за учениците си липсата от пролетта, а и не се знае как ще изглежда следващата учебна година. Ходенето на училище не е само начин за предаване на младото поколение на натрупаното знание, но и за социализирането му. Затова дори забавленията, но общо, с другите деца, са много важни".
Децата се нуждаят от навици, които им създаваме. Тази година бяха по-дълго със семейството си. Не само че децата можаха да опознаят родителите си, но и родителите опознаха своите наследници, каза Инбал Пинто, преподавателка в частно начално училище:
"През други години по време на летните градски лагери водехме учениците на различни забавления. Тази година дори на басейн ще се въздържим да ги заведем. Трябва да избягаме места, където се струпват много хора. Затова под друга форма продължаваме обучението. С филмчета, различни игри и създаване на ситуации ще усъвършенстваме английския им език. Работим с един университет, където на учените им е необходим свежия, детски поглед към ситуации, свързания със стартъпи. Но това обогатява и децата, които навлизат в най-важната област- иновациите. Имаме прекрасен двор с площадки за тенис и баскетбол. И на групи децата ще практикуват и тези спортове."
Репортажа на Искра Декало можете да чуете в звуковия файл.Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..