От следващата 2020/2021 учебна година предметът "Религия" в училищата ще се изучава с одобрени от Министерство на образованието учебници, а не само с учебни помагала.
85 на сто от учениците от първи до четвърти клас са изучавали досега като свободно избираем предмета "Религия" от всички проявили интерес към него, заяви пред "Хоризонт" Коста Костов, главен експерт в Дирекция "Съдържание на предучилищното и училищното образование" в Министерство на образованието и науката.
Учебниците ще имат предварително зададена програма и в три направления - "Религия - православие", "Религия - Ислям" и "Религия - Благонравие". Все още нито един учебник не е утвърден от министъра на образованието, очаква се това да стане към средната на юли. Утвърдени са само учебните програмите по религия.
Досега преподавателите използваха само учебни помагала. "Религия" се изучава в 147 училища в цялата страна от близо 12 хиляди ученици, като по-голямата част от тях са от първи до четвърти клас, посочва експертът Коста Костов.
"Един процент или процент и половина на сто от всички ученици от първи до четвърти клас са изучавали до сега свободно избираемо предмета "Религия". След пети клас интересът към религията намалява, което е свързано и с по-малкия брой подготвени учители. Тепърва съгласно нормативната уредба философи и историци, които преминат през едногодишна квалификация , ще имат възможност да преподават религия и това ще даде възможност предметът да се изучва по-разширено и в прогимназиалния и гимназиалния етап", каза в предаването "Хоризонт до обед" Коста Костов.
"Досега се работеше по учебни помагала от 1996 година, които винаги са били крайно недостатъчни и наличието на учебници по религия вече ще даде едно по-голямо спокойствие на родителите какво точно изучават децата и да знаят, че те получават едно полезно знание в училище. Децата изучават с голям интерес темите за празниците и Стария и Новия завет", изтъкна Валерия Лавчева.
"Съдържанието от първи до трети клас включва теми като грижа, доверие, вяра, любов към ближния, уважение и почит, умереност и смирение, търпение и дълг, чрез които качества се изгражда добрият характер", подчерта Господинова.
В новите учебници по Религия са предвидени дискусии и упражнения за учениците по основните нравствени теми, които изграждат добрия характер, допълни Анна Господинова:
"Двама герои в учебните помагала - Мила и Благо, ще поднасят на децата информацията по религия. Децата ще знаят повече за толерантността, чувствителността и готовността за подкрепа към другите. Ще имат по-голямо познание за доброто в себе си. Акцентът ще е върху техния добър характер".
Интервютата на Таня Милушева с Коста Костов, с Валерия Лавчева и с Анна Господинова можете да чуете в звуковите файлове.Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че освобождаването на палестински затворници от израелски затвори съгласно споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, ще бъде отложено, докато "Хамас" не сложи край на унизителните церемонии за освобождаването на израелски заложници, предадоха световните агенции. "В светлината на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..
Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..
"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..
В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи . Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..