Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предметът "Религия" е предпочитан от учениците от първи до четвърти клас

Учебната дисциплина остава свободно избираема, но с одобрени от МОН учебници

Снимка: Радио ВИДИН

От следващата 2020/2021 учебна година предметът "Религия" в училищата ще се изучава с одобрени от Министерство на образованието учебници, а не само с учебни помагала. 

85 на сто от учениците от първи до четвърти клас са изучавали досега като свободно избираем предмета "Религия" от всички проявили интерес към него, заяви пред "Хоризонт" Коста Костов, главен експерт в Дирекция "Съдържание на предучилищното и училищното образование" в Министерство на образованието и науката.

Учебниците ще имат предварително зададена програма и в три направления - "Религия - православие", "Религия - Ислям" и "Религия - Благонравие". Все още нито един учебник не е утвърден от министъра на образованието, очаква се това да стане към средната на юли. Утвърдени са само учебните програмите по религия.

Досега преподавателите използваха само учебни помагала. "Религия" се изучава в 147 училища в цялата страна от близо 12 хиляди ученици, като по-голямата част от тях са от първи до четвърти клас, посочва експертът Коста Костов.

"Един процент или процент и половина на сто от всички ученици от първи до четвърти клас са изучавали до сега свободно избираемо предмета "Религия". След пети клас интересът към религията намалява, което е свързано и с по-малкия брой подготвени учители. Тепърва съгласно нормативната уредба философи и историци, които преминат през едногодишна квалификация , ще имат възможност да преподават религия и това ще даде възможност предметът да се изучва по-разширено и в прогимназиалния и гимназиалния етап", каза в предаването "Хоризонт до обед" Коста Костов.

Затрудняваме се да убедим родителите да запишат децата си да изучават "Религия", но когато това стане факт, те се убеждават, че това е много добро за децата им, каза Валерия Лавчева - учител по религия в Русе от 11 години.

"Досега се работеше по учебни помагала от 1996 година, които винаги са били крайно недостатъчни и наличието на учебници по религия вече ще даде едно по-голямо спокойствие на родителите какво точно изучават децата и да знаят, че те получават едно полезно знание в училище. Децата изучават с голям интерес темите за празниците и Стария и Новия завет", изтъкна Валерия Лавчева.

Целта ни е да изградим добрия характер у децата и да ги запознаем с религиите в нашата страна чрез съдържанието на новите учебници по религия, допълни Анна  Господинова, член на екипа, който подготвя учебниците за 1-3 клас  - "Благонравие".

"Съдържанието от първи до трети клас включва теми като грижа, доверие, вяра, любов към ближния, уважение и почит, умереност и смирение, търпение и дълг, чрез които качества се изгражда добрият характер", подчерта Господинова.

В новите учебници по Религия са предвидени дискусии и упражнения за учениците по основните нравствени теми, които изграждат добрия характер, допълни Анна  Господинова:

"Двама герои в учебните помагала - Мила и Благо, ще поднасят на децата информацията по религия. Децата ще знаят повече за толерантността, чувствителността и готовността за подкрепа към другите. Ще имат по-голямо познание за доброто в себе си. Акцентът ще е върху техния добър характер".

Интервютата на Таня Милушева с Коста Костов, с Валерия Лавчева и с Анна Господинова можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Още търсят 13-годишния Николай от село Конаре. Детето е със синдром на Даун

В предаването "Преди всички" кметът на Община Гурково Кънчо Папазов обяви, че стартира нова вълна от оперативно-издирвателни мероприятия .  " Ще разширим периметъра на действие с повече от 3 км. Рано тази сутрин достигнахме около 3-4 км от централната част на село Конаре". Няма следа , каза със съжаление Папазов и подчерта, че до..

публикувано на 18.12.24 в 06:55

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31

Катерина Преда: Джорджеску използва методи от времената на комустическия режим на Чаушеску

Облъчени от пропаганда или търсещи нов спасител, оплетени в социалните си трудности и обществена изолация или пък дело на външна намеса. Различни са теориите за това какво се случи в Румъния след първия тур на президентските избори на 24 ноември, спечелени неочаквано от един кандидат, за който по-голямата част от обществото не беше чувало...

публикувано на 15.12.24 в 21:37

Йозгюр Юнлюхисарчъклъ: Сътрудничеството между Русия и Турция прогресивно намалява, но няма да има раздор

Президентът на Турция Реджеп Ердоган спечели гражданската война в Сирия. Загубиха я руският президент Владимир Путин и Иран - поне така изглежда към момента. Тази война винаги е била и част от битката на Ердоган за оцеляване във властта. Той инвестира в нея от самото начало, заставайки на страната на сирийската опозиция и обтягайки спорадично..

публикувано на 14.12.24 в 11:47