Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предметът "Религия" е предпочитан от учениците от първи до четвърти клас

Учебната дисциплина остава свободно избираема, но с одобрени от МОН учебници

Снимка: Радио ВИДИН

От следващата 2020/2021 учебна година предметът "Религия" в училищата ще се изучава с одобрени от Министерство на образованието учебници, а не само с учебни помагала. 

85 на сто от учениците от първи до четвърти клас са изучавали досега като свободно избираем предмета "Религия" от всички проявили интерес към него, заяви пред "Хоризонт" Коста Костов, главен експерт в Дирекция "Съдържание на предучилищното и училищното образование" в Министерство на образованието и науката.

Учебниците ще имат предварително зададена програма и в три направления - "Религия - православие", "Религия - Ислям" и "Религия - Благонравие". Все още нито един учебник не е утвърден от министъра на образованието, очаква се това да стане към средната на юли. Утвърдени са само учебните програмите по религия.

Досега преподавателите използваха само учебни помагала. "Религия" се изучава в 147 училища в цялата страна от близо 12 хиляди ученици, като по-голямата част от тях са от първи до четвърти клас, посочва експертът Коста Костов.

"Един процент или процент и половина на сто от всички ученици от първи до четвърти клас са изучавали до сега свободно избираемо предмета "Религия". След пети клас интересът към религията намалява, което е свързано и с по-малкия брой подготвени учители. Тепърва съгласно нормативната уредба философи и историци, които преминат през едногодишна квалификация , ще имат възможност да преподават религия и това ще даде възможност предметът да се изучва по-разширено и в прогимназиалния и гимназиалния етап", каза в предаването "Хоризонт до обед" Коста Костов.

Затрудняваме се да убедим родителите да запишат децата си да изучават "Религия", но когато това стане факт, те се убеждават, че това е много добро за децата им, каза Валерия Лавчева - учител по религия в Русе от 11 години.

"Досега се работеше по учебни помагала от 1996 година, които винаги са били крайно недостатъчни и наличието на учебници по религия вече ще даде едно по-голямо спокойствие на родителите какво точно изучават децата и да знаят, че те получават едно полезно знание в училище. Децата изучават с голям интерес темите за празниците и Стария и Новия завет", изтъкна Валерия Лавчева.

Целта ни е да изградим добрия характер у децата и да ги запознаем с религиите в нашата страна чрез съдържанието на новите учебници по религия, допълни Анна  Господинова, член на екипа, който подготвя учебниците за 1-3 клас  - "Благонравие".

"Съдържанието от първи до трети клас включва теми като грижа, доверие, вяра, любов към ближния, уважение и почит, умереност и смирение, търпение и дълг, чрез които качества се изгражда добрият характер", подчерта Господинова.

В новите учебници по Религия са предвидени дискусии и упражнения за учениците по основните нравствени теми, които изграждат добрия характер, допълни Анна  Господинова:

"Двама герои в учебните помагала - Мила и Благо, ще поднасят на децата информацията по религия. Децата ще знаят повече за толерантността, чувствителността и готовността за подкрепа към другите. Ще имат по-голямо познание за доброто в себе си. Акцентът ще е върху техния добър характер".

Интервютата на Таня Милушева с Коста Костов, с Валерия Лавчева и с Анна Господинова можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11