Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Василена Серафимова към публиката: Ние, артистите, имаме нужда от вас!

Василена Серафимова в Балабановата къща
Снимка: Таня Грозданова

Василена Серафимова е много ярък представител на българската перкусионна школа - достоен наследник на плевенската фамилия Серафимови, която е допринесла за откриването и отглеждането на много таланти. Веднага след завършването на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков", в класа на баща й - Симеон Серафимов, тя заминава за Париж, за да продължи обучението си на най-високо ниво. Оттогава живее и работи във Франция, изнася концерти по целия свят, преподава и прави майсторски класове.

През 2008 година слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" определиха с гласуване Василена Серафимова за "Млад музикант на годината". След спечелването на няколко много важни награди от конкурси блестящата й кариера я отведе на много престижни сцени. Освен соло, българката свири в дуо с пианиста Тома Енко, с когото имат издаден албум за "Дойче Грамофон", и е един от основателите на Парижкия перкусионен ансамбъл.

Голяма част от периода на социална изолация заради пандемията от коронавирус през пролетта на 2020 г. Василена Серафимова прекара у дома, в Плевен. В началото на юни обаче се върна в Париж, за да направи записи с Тома Енко за нов албум, който се очаква да излезе на световния музикален пазар в началото на 2021 г. под марката на "Сони Класикъл". Във френската столица дуото "Васи и Том" беше поканено за участие и в много специален проект в подкрепа на медиците, които се борят с пандемията - концерт без публика в прочутия театър "Шатле", заедно с великолепни солисти като Гутие Капюсон, Натали Десе, Бертран Шамаю, Едгар Моро и мн. др.

След завръщането си в България и задължителната карантина, на 30 юни Василена Серафимова изнесе първия си солов рецитал на фестивала "Дни на музиката в Балабановата къща" в Пловдив. В програмата си тя включи и световната премиера на Концертна пиеса за маримба по "Изворът на белоногата" от Петко Р. Славейков, написана и посветена на изпълнителката от Румен Бояджиев-син. Малко след слизането си от сцената перкусионистката разказа много емоционално за срещата си с родната публика в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евгений Шевкенов празнува 30 творчески години във Виена

През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята..

публикувано на 16.11.24 в 15:35
Паганини ансамбъл Виена

Паганини ансамбъл Виена с дебют на софийска сцена

На 19 ноември от 19:00 ч. във Военния клуб Европейският музикален фестивал ще представи за първи път пред софийската публика концерт на Паганини ансамбъл – Виена. Създадена от известния български цигулар Марио Хосен, камерната формация включва още Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара. Целта на..

публикувано на 15.11.24 в 18:17

Над 100 събития в 15 града предлага Нощта на театрите

Започва 12 - тото издание на инициативата "Нощ на театрите". То обхваща 15 града и предлага над 100 театрални събития, съобщи пред БНР  Мария Панайотова, която е един от организаторите. Нощта на театрите започва от Пловдив "Нощ на театрите" ще представи различни театрални жанрове и програма, разгърната в различни часове на деня и нощта...

публикувано на 15.11.24 в 13:24

Филмовият фестивал ОКО - мост между България и Украйна

В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..

публикувано на 14.11.24 в 10:59
Татяна Робева, Нели Трошева и БХК

"Роден за музиката" - концерт за 90-годишнината на диригента Георги Робев

На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г.  Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..

публикувано на 14.11.24 в 10:01

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В петото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Журналистът и опероман Ивайло Спасов ни пренася в атмосферата на спектакъл на операта “Дидона и Еней“ от Пърсел в Кралската опера на Версай със сопрана Соня Йончева в ролята..

обновено на 13.11.24 в 18:28

"Стадото" - метафора за различните

Филмът "Стадото" на режисьора Милко Лазаров ще открие тази вечер 38-ото издания на фестивала "Киномания" в зала 1 на НДК. "Стадото" е филм за различния човек и отношението на обществото към него. Премиерата на филма по кината ще бъде през февруари следващата година, когато ще започнат и неговите прожекции. Третият пълнометражен филм на Милко..

публикувано на 13.11.24 в 06:59