Няма да има особена промяна в работата на магазините за дрехи втора употреба, смята Сирма Желева, секретар на Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба. По думите й част от ограниченията са съществували и досега, включително и ограничението да се търгува с лично бельо и бански, дрехи за деца до едногодишна възраст и обувки втора употреба за деца до 34 номер.
„България е една от малкото страни в ЕС, в която дрехите втора употреба се регулират от Закона за здравето и по някакъв начин се смятат за някаква опасност. Според нашето Министерство на здравеопазването все още е рисковано да се продават тези артикули втора употреба, въпреки че всички знаем, че така или иначе се преизползват и това е една много добра практика – от семейство на семейство се дават дрехи и се носят. Използването на стоки втора употреба е от важно значение за постигането на преход към кръгова икономика. В това няма нищо опасно“, коментира Сирма Желева пред „Хоризонт“.
Тя определя настоящите промени като „крачка напред бизнесът да работи по съвременен начин“, но припомня, че рестрикциите ощетяват донякъде тази търговия в сравнение с подобни магазини в Европа и по света, за оито няма такива ограничения.
Около 7 хиляди тона дрехи втора ръка остават в България, след като се обработят в сортировъчни центрове, става ясно от данните, които Сирма Желева предоставя. Внасяме 32 хиляди тона дрехи предимно от държави в Европейския съюз и изнасяме 25 хиляди тона от тях.
Преди месец на конференция, посветена на Covid-кризата и развитието на сектора бяха оповестени данни, че оборотът на този бизнес у нас за 2019 година възлиза на 160 милиона лева или бележи ръст с 45 милиона лева ръст спрямо 2017 година.
Радостина е майка на две деца. Като майка на момче и момиче поделя, че много нейни познати прибягват до дрехи втора ръка за децата си.
„Пазаруват за децата си дрехи втора употреба доста. Мисля, че това е въпрос на лична преценка и необходимост, но със сигурност си спестяват много пари. Примерно, нямат възможност да си купуват нови дрешки. Казват, че това ще продължават да го практикуват, защото го намират за правилно, за спестяващ пари вариант.“
Самата Радостина не купува дрехи втора ръка, но практикува форма на размяна на дрехи между познати. Нарича това „кръговрат“, който освен че пести средства от семейния бюджет, е полезен и за природата.
„Редовно прехвърлям на някой. Съответно – и към мен идват от друго място. Не ме притеснява. Дрехите, които получавам, са от близки хора. Които аз раздавам също са на близки, които ми се доверяват. И при услови, че дрехите са запазени, не виждам нищо лошо това да се ползват от няколко деца. Постоянно има прехвърляне на дрехи, което е хубаво.“
„Другото, което практикувам - доста износени дрешки, които са с някакви лекета, да кажем, ги давам за рециклиране или в контейнерите на БЧК ги събирам, защото съм доста екологично настроена и мисля, че това е една прекрасна и щадяща природата практика - да се рециклират.“
Според Радостина родители като нея няма да спрат да търсят дрехи втора ръка. „Ние сме го приели като даденост това прехвърляне на дрешки. Със сигурност не само моят кръг го прави.“
Сирма Желева от Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба е на мнение, че заради коронавируса не наредбата би затруднила продажбата на дрехи втора ръка, а доставките и свитото потребление.
„В последните месеци тази дейност е почти спряна. Наличните стокови запази сериозно се обезцениха. Имаше период, в който имаше проблеми с коридорите, транспортите. Отделно хората, когато беше най-голямата паника, не им беше до пазаруване на каквито й да било дрехи. Това, че стоката залежаваше в сортировъчните центрове и в складовете, я обезцени страшно много. Така че може би следващите 18 и 24 месеца не се очаква да се нормализират нещата.“
Магазините за дрехи втора ръка не са си върнали нивата на продажба отпреди кризата, категорична е Сирма Желева. Като решаващо за цените на дрехите втора ръка тя определя това дали Европа ще успее да постигне споразумение по т.нар. „Зелена сделка“.
Най-често се нарушават разпоредбите за продажба на забранените групи – дрехи за деца до 1 година, лично бельо, бански, детски играчки, обувки, поясни Крумова.
Още детайли по темата - в звуковия файл.През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост ! Това призова в интервю за БНР Стефан Димитров, създател на проекта airbg.info . " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..
Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството. Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...
Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Полезното за държавата е да се сформира редовно правителство. Тепърва ще разбираме какво означава Шенген на всички нива. Това мнение изрази пред..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..