Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа":

Онлайн обучението е неприложимо за най-малките ученици

Държавата трябва да осигури повече дигитални ресурси, смята Юлиян Петров

Снимка: Ани Петрова

„Образователната система показа, че може да работи в електронна среда - нещо, което може да го взаимстваме и да го надграждаме." Това каза в предаването „Преди всички“ Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование" в КТ "Подкрепа".

Народното събрание днес гледа на първо четене промените в Закона за предучилищното и училищното образование. Предвиждат се задължителна подготовка за 4-годишните деца, контрол в настоятелствата и обучение в електронна среда.

„Приемаме тези промени в закона, те в голямата си част са и наши предложения. Обучението в електронна среда е надграждащо над редовния учебен процес. То обаче е неприложимо в предучилищната и началната училищна степен. Там може да се прилага като едно огромно изключение, под един процент, в някои приемливи дейности. То е приложимо след пети клас", коментира Петров пред БНР. По думите му електронното обучение може много активно да се интегрира в обучението и след 8 клас.

Според синдикалиста учителите и родителите имат по-скоро нагласата за редовен учебен процес през новата учебна година. Нормалната, редовна среда е препоръчителна, тя е най-ефективна за учениците, категоричен е Юлиян Петров.

Когато говорим за редовен учебен процес с интегрирано електронно обучение и какви поуки да си изведем от изминалото онлайн обучение, трябва да се помисли как държавата да осигури повече дигитални ресурси и единна електронна платформа за всички училища, посочи още Петров. Той очерта като вариант ако има възможност, МОН да предоставя безплатни учебни платформи, подобни на тези, които децата ползват като платена услуга за изучаване на учебния материал. 

Ако училищата успеят да внедрят до 20 на сто електронно обучение, а за някои и до 5 на сто - това би било успех, смята Юлиян Петров. 

По отношение на изключените от дигиталното образование ученици, което стана видно по време на извънредната епидемична обстановка, Петров отбеляза, че това е проблем, който трябва да се реши на правителствено ниво, защото Министерството на образованието не може да се справи само.

Председателят на синдикат "Образование" в КТ "Подкрепа" Юлиян Петров заяви, че децата след 4-годишна възраст трябва категорично да влязат в образователните институцииИ ако се говори за помощ, когато това стане задължително вписано в закона, тази помощ да не бъде непременно финансова или социална, а в посока преодоляване на езикови и други дефицити при децата.

А не да се дадат едни пари, те да отидат в семейството и нищо да не е ориентирано към самото дете, което трябва да има еднакви шансове, влизайки в образователната среда от 3 или 4 години“, коментира Юлиян Петров.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27