Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ерготерапевтът Александра Андреева:

Да се подобри обучението на работещите с деца с аутизъм в масовите училища

Комплексните терапевтични програми дават най-добри резултати

Снимка: Дневен център ТАЦИТУС

„По отношение на социалната политика у нас е хубаво да се подобри качеството на обучение на персонала в масовите детски градини и училища, да могат учителите да разпознават ранните маркери на децата от аутистичния спектър", каза пред БНР Александра Андреева, ерготерапевт в Дневен център ТАЦИТУС.

Така по думите й ще може терапията да започне най-рано. Ранната интервенция е най-работещата за момента, категорична е Андреева.

Центърът е създаден, за да помага на родителите на деца с аутизъм и специални образователни потребности да намерят висококачествена ежедневна професионална грижа, подкрепа и консултация за своите деца.

„Аутизмът е комплексно състояние и има много различни прояви на диагнозата аутизъм. Най-честите трудности са поведенческите проблеми - нарушената мотивация за учене, за работа, за научаване на нови места, срещата с различни стимули, преработката на тези стимули и саморегулацията. Другото много сериозно затруднение е социализацията на тези деца и нуждата на семейството от подкрепа от различни видове специалисти и терапевти“, посочи още ерготерапевтът.

В центъра работи мултидисциплинарен екип от специалисти – детски психолози, логопеди, специални педагози, възпитатели. Те са единствените в България, които се обучават от сертифицирани международни организации, за да работят по наложени в света програми, разработени за децата с аутизъм – PECS, TEACCH, DIR/FLOORTIME, MONTESORI, TOMATIS, ABA.

Специалистите по различните терапевтични програма обсъждат екипно случаите на децата. При нужда програмите се актуализират, посочва Александра Андреева.

„За всяко едно дете се изготвя индивидуална програма, след като е изготвена индивидуална оценка на силните и слабите му страни. След това се започва работа и водещият принцип в терапията на едно дете са неговите нужди и на семейството му. В терапията се стъпва на силните страни на детето, за да се подпомогнат слабите, пояснява Андреева.

При ерготерапията през тялото и централната нервна система на детето се прави опит да се повлияе преработката на сетивната информация, която то получава, така че да се намали или да премахне съответният дефицит.

„Като цяло терапевтичните програми не са обвързани с биохимичния профил на детето, с резултати от негови изследвания, те имат пряка връзка с поведенческите особености на детето, но, разбира се, ни е важна медицинската история на детето, дали има пристъпи, какво лечение е назначено от невролозите“, разяснява още специалистът.

При децата с по-тежки затруднения от аутистичния спектър се наблюдава регрес заради изолацията по време на извънредното положение и заради липсата на контакт със специалист. При други деца не се отчита промяна, констатира ерготерапевтът. По-малките деца са имали нужда от по-бърза адаптация.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Еленков: Има контрол върху пожара край Свиленград

Има контрол върху пожара. Локализирани са отделните огнища и се наблюдават постоянно от пожарната. Екипите са на място.  Това заяви пред БНР Георги Еленков - председател на Общинския съвет в Свиленград.  Той увери, че няма риск за хората и населените места . " Горят само и единствено малка част гори, останалото са храсти, треви и..

публикувано на 16.07.24 в 10:10

Общините не са готови да въведат новия модел на таксата за битови отпадъци

Няма как общините да направят тази грандиозна реформа сами, подчертава Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ). "До момента общините са изцяло сами в този процес . Държавата е заета само със себе си. Няма никакво отношение към тази огромна трансформация в българската икономика . Цялата..

публикувано на 16.07.24 в 10:06

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията . Това обаче става при определени условия и след преминаването на първоначална военна подготовка , защото засега военната професия е една от трите регулирани.  Таня, Димитър, Георги, Стоян са част от многото студенти на Висшето училище по телекомуникации и пощи. Със специалността, която учат..

публикувано на 16.07.24 в 09:41

Огън и вода - къде са слабите ни места в борбата с пожарите?

Водата в България е неправилно управлявана , заяви пред БНР Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз. Основният проблем е напояването , изтъкна той за недостига на вода за земеделие. Изваляването в Румъния се прави с български специалисти . Водещи държави го правят и има резултати. Стоянов призова МЗХ да прояви..

публикувано на 16.07.24 в 08:00

Д-р Камен Николов, БАБХ: Конопените семена, маслото и брашното от тях са разрешени за влагане в храни

На витрината на магазин в центъра на София са изложени кексчета и бисквити с череп и знака на канабис на опаковката. За това сигнализираха слушатели на БНР.  Това става на фона на случката от миналата седмица, когато в болницата в Плевен попаднаха малки деца, яли бисквити с опасни, забранени съставки. Досъдебно производство по случая с децата в..

публикувано на 15.07.24 в 09:47
Радиотелевизионната станция на връх Ботев

Радиотелевизионната станция на връх Ботев работи 24/7

" Радиотелевизионната станция на връх Ботев е изцяло проектирана за радиорелейно телевизионно разпръскване в национално значение. От тук се излъчват програмите на БНР - "Хоризонт" и "Христо Ботев" и на националните телевизии , каза за "Пътувай с "Хоризонт" началникът на станцията Рангел Добрев . Второто издание на новото предаване на програма..

публикувано на 15.07.24 в 08:58

Екстремни жеги до четвъртък. След кратко захлаждане през уикенда - нова порция горещини

Екстремно високите температури ще продължат до четвъртък. Това предупреждение отправи климатологът Симеон Матев, главен асистент в Геолого-географския факултет на СУ. Очакванията са най-високите стойности да достигнат 42-43 градуса , посочи той. През уикенда има условия за валежи с гръмотевични бури . Може да се наблюдават и т.нар...

публикувано на 15.07.24 в 08:45