„Договарянето на фонда за възстановяване на Европа е успех за целия Европейски съюз. Бюджетът за нас не е гарантиран. Всичко е в наши ръце... Ако инвестираме умно този ресурс, с ясна визия и стратегия, това е шанс за България да трансформира икономиката си. Ако ние ги пропилеем без стратегия и без икономическа програма, такава ние нямаме от доста година, това ще са огромни пропуснати ползи за обществото“. Това коментира пред БНР Илияна Цанова, бивш вицепремиер на две служебни правителства, работила е в Европейската банка за възстановяване и развитие, зам.-управител на Инвестиционния фонд на Европейския съюз, известен като „плана Юнкер“.
По думите ѝ „ние се хвалим с повече пари, защото напредваме по-бавно“.„Няма пазарене страна по страна, има справедлив метод, който се прилага за всички“.
В предаването „Неделя 150“ Цанова подчерта, че по отношение на върховенството на закона, записаното в крайното споразумение е доста размито:
„Това, което на мен ми хареса е, че в този план за възстановяване, която всяка членка трябва да изготви, трябва да включи два стълба - реформите в отделните сектори и стратегическите приоритетите за инвестиции. Това няма да са пари, които ще получим изведнъж, ще можем да искаме плащания, отчитайки напредъка по тези критерии и реформи, които сме направили“.
На въпрос - в каква посока България би могла да търси модернизация на икономиката си, Цанова отговори:
„В областта на енергетиката и околната среда. Енергийна трансформация, енергийна ефективност. Второ, в сферата на образованието. Качеството на образованието не е добро. Здравеопазването също. Корона-кризата беше сериозен стрес тест за здравната ни система. Дигитализацията на абсолютно всички нива“.
Интервюто с Илияна Цанова можете да чуете в звуковия файл.
След продължилия близо пет дена Европейски съвет в Брюксел, лидерите на Европа постигнаха споразумение по бюджета на евросъюза за следващите 7 години и по плана за възстановяване от кризата с коронавируса. България е една от страните, които..
Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол. Около това мнение се обединиха Гинка Илиева и Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа. От днес - 25.11, до 27-ми ноември в София ще се проведе Националната..
Прозападният румънски премиер Марчел Чолаку изпадна от надпреварата за президентския пост, сочат почти окончателни резултати от вчерашните избори за държавен глава в северната ни съседка, предаде АФП. Чолаку остава на трето място с 19,16% от..
Близкият изток, Украйна и Тръмп ще са сред водещите теми в дневния ред на започващата днес двудневна среща на министрите на външните работи на страните от Г-7 в италианския град Фюджи, предадоха агенциите ДПА и АНСА, цитирани от БТА. Това е..
Нов български университет организира серия от събития, уебинари и лекции, които ще запознаят бъдещите студенти с богатото разнообразие от програми и възможности за обучение . Инициативата, която започва днес и ще продължи до 29 ноември, е част от..
Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на..
Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше..
Милиони туристи в Обединеното кралство скоро може да бъдат помолени да плащат местна такса за посетители, тъй като общините с парични затруднения се опитват да съберат средства за финансиране на услугите. Почти половината от местните съвети на..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..