Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът за пл. "Света Неделя" в София съчетава история и модерност

Пространството около храма „Света неделя" в София ще бъде модернизирано и реконструирано.
Снимка: БГНЕС

Високотехнологични пейки от дишащ бетон, който пречиства въздуха и лампи с USB входове. Това ще бъде само част от новата визия на пл. "Света Неделя", чийто окончателен идеен проект беше представен от архитектурното студио "Фуксас". Ще бъде запазен и старият римски път, който е пресичал някога Сердика, а целта е площадът да стане модерен, но и да запази своя дух.

Идейният проект за реконструкцията на пл. "Света Неделя" беше първоначално представен в края на миналата година, но в първия му вариант голяма част от столичани не го одобриха. Негативно за него тогава се изказаха и от Софийската света митрополия. Това наложи преправянето му.

В последния вариант се запазва старият римски път, който е пресичал някога Сердика. Запазва се и достъпът до църквата и Патриаршията. На площада ще има три вида осветление на различна височина - артистично осветление за дърветата, високи лампи, разработени специално за проекта и приземно осветление, което ще насочва хората. Целта е площадът да стане модерен, но и да запази своя дух, обясни главният архитект на София Здравко Здравков.

"Виждате какво подобрение има по отношение на дизайна, ортогоналната мрежа, уникалните лампи, които са заели от тази мозайка по фасадата на Богословския факултет и са интерпретирали по един модерен, но респектиращ към средата начин, към пространството", коментира Здравков.

Пространството пред Министерството на здравеопазването ще стане пешеходно, а автобусите ще спират в специално изграден джоб на бул. „Тодор Александров“. Ще има и две станции за зареждане на електрически автомобили, както и фонтани

Археологията под реконструираното пространство ще бъде видима под стъклени плочи. Според арх. Масимилиано Фуксас най-важното е площадът да е пешеходен, да прави връзка с пешеходните зони в града и да запази археологията.

"Аз съм архитект, но съм роден в Рим. Като стар римлянин съм човек със страст към археологията. За мен намирането на тази археология в София беше изключително важно да я запазим. Успяхме да запазим погледа върху стария римски път, който минава през центъра на този площад. Ние даваме възможност на хората да го виждат", заяви арх. Фуксас.

При представянето на идеята за площада в края на миналата година, от Софийската света митрополия се обявиха против него, тъй като беше ограничен достъпът до храм "Света Неделя" и Партриаршията, а визията бе прекалено футуристична. Отец Николай обясни, че новият проект напълно удовлетворява църквата.

"За първи път очите ми се насладиха на красотата на проекта без душата ми да е притеснена, както в началото. Много съм радостен от това, че проектантите са мислили и исторически, и модерно. Изобщо не е лесно човек да вплете историята в модерното виждане", подчерта отец Николай.

Предстои съгласуване на проектната документация с всички ведомства и издаване на разрешение за строеж. Арх. Здравков се надява работата по реконструкцията да започне до края на следващата година.

До 11 септември жителите на София могат да дадат мнение и препоръки за предстоящата реконструкция, след което те ще бъдат обобщени в екипа. Предстои изработването на технически проект до края на годината, а в началото на следващата година работещият проект по всички части трябва да е готов.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12