Темата е стара, сега инициативата отново излиза на дневен ред, припомня в предаването "Преди всички" арх. Борислав Игнатов, заместник-председател на Столичния общински съвет от групата на „Демократична България“.
„Наистина попада първо върху сърцето на София и на древна Сердика, на архитектурния резерват. В основите на хотела безспорно има ценна археология, която, ако този хотел бъде съборен и на негово място тръгне да се строи нова сграда, тази археология долу ще бъде унищожена“, коментира Игнатов пред "Хоризонт".
В момента тече 14-дневен срок за възражения, които след това ще бъдат разгледани от експертен съвет. Дори там да мине с одобрение, следващата стъпка е в Комисията по архитектура и градоустройство, където Общината има силен и важен ход да не бъде одобрен този план, смята Игнатов.
Ходовете на общината са да не се съгласи с инициативата и да върне проекта за преразглеждане, което е изразено и в становище на районния кмет Трайчо Трайков, посочва арх. Игнатов. „Аз не знам някой от общинската администрация или от Общинския съвет да подкрепя този проект. Смятам, че е неподходящ и наистина показва още веднъж слабостите в нашето законодателство.“
Борислав Игнатов дава примери с новото строителство на сгради мастодонти като тази на площад „Македония“ и до БНТ в София, но подчертава, че процесът е характерен и за други големи градове. „И това трябва да бъде пресечено с осъвременяване на общите устройствени планове – основното, което трябва да се направи. За да няма повече апетити в централните градски части да изникват сгради, които развалят характера на тези зони и създават проблем за всички и печалба за собствениците.“
Извън ценната археология, подобна сериозна намеса в толкова трудна за балансиране част на града като централната градска част поставя въпроси от всякакво естество, отбелязва и Трайчо Трайков, кмет на столичния Район „Средец“, в който попада хотелът. Според Трайков не е ясно как би се съчетала транспортната и логистична инфраструктура на подобен голям проект с амбицията на общината да разширява пешеходните пространства и философията за човешкото лице на града.
„Първите известни опити за реализиране на нова сграда на това място са от 2008 година и тогава дори амбицията е за 22-егажна сграда. След това през 2018-а има друг проект, който не включва събаряне на сегашната сграда, а дострояване. Сегашният проект в сравнение с предишния, е с намалена обща разгърната застроена площ, но пък със събаряне“, уточнява Трайков.
Още информация по темата чуйте в звуковия файл.Отмина денят, в който за 143-ти път отбелязахме Освобождението на България. На 3 март 2021 г. имаше от всичко, в което през последните години сме свикнали да съпровожда този празничен ден - тържества, тази година ограничени заради коронапандемията, тържествени речи от водещи политици и претенденти за място в следващия парламент, в които..
Поредица градски турове ще представят на пловдивчани и гостите на града различните етноси на Пловдив през тяхната традиционна кухня, история, култура и обичаи . От векове градът под тепетата е населен от българи, турци, арменци, роми, гърци, италианци, руснаци и още много други народности, като мирното им съжителство е едно от най-красивите..
" Длъжни сме да спазим решението на съда, защото собственикът е спечелил делото във връзка с този терен ". Това каза пред БНР председателят на Общинския съвет в Созопол Георги Пинелов във връзка с казус отпреди няколко години в Созопол, където част от реставрираната крепостна стена в града трябва да бъде съборена. Според решението на..
Демонстрация, протести срещу полицейско насилие в Атина и поискана оставка на министър - това е равносметката от случилото се вчера в квартал „Неа Смирни“ на гръцката столица. До сблъсъци между силите на реда и граждани се стигна, след като полицията глобила семейство с малки деца за разходка в парка и престой на пейка . Присъстващи наоколо се..
От началото на март започна записването на младежи до 29 години за участие в творчески лагери по проект "Младежка арт мрежа", изпълняван по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия. Провеждането на младежките лагери в Княжевац и Белоградчик ще се извърши в шест творчески направления - изобразително изкуство, творческо..
През последната година се отчита ръст на хората, които се оплакват от проблеми със съня. Вече се появява понятие за разстройство на съня, свързано с коронавируса. Това каза за БНР д-р Анелия Симеонова, специалист по медицина на съня, невролог в болница "Токуда". " Наблюдаваме през последната година пациенти с нарушена структура на съня , с..
От дебелите кабели и пуканията в слушалката до безжичното предаване и дори излъчването на живо. Това е историята на телефона, който навършва 145 години от създаването си. Създадено малко преди Освобождението, новото (или старото) изобретение идва в България през 1877 г. по време на Руско-турската война и обсадата на Плевен. Прототип на..
"Трябва да се прави разлика между зараза и заболяване. Не съм чул от милионите ваксинирани хора срещу Covid-19 да има някой, който да е развил тежко..
" Изборите са решени, хората са избрали вече за кого да гласуват и никак не се интересуват от това, което ще им се каже ". Това коментира пред БНР..
" Българската прокуратура не разбира мисията, целите и задачите на Европейската прокуратура ". Това мнение изрази пред БНР Душана Здравкова, бивш съдия,..