„Ситуацията в България бе обект на два или три журналистически материала, които някак изплуваха над останалите теми. Докато четях статиите, вниманието ми бе привлечено от прозвищата "Каскета" и "Тиквата". Не можах да устоя. Аз съм карикатурист, така че нямаше как това да не стане сюжет в моя карикатура. Но трябва да бъда честен. Както, когато попитате американците къде е Нидерландия, те посочват Белгия или Франция, защото изобщо нямат идея, така и аз залагам върху картата на Източна Европа. Оглеждам я внимателно и си казвам: "България? Това май беше на Черно море", разказва Мартен Волтеринк в предаването „12+4“.
„Когато си карикатурист, винаги се опитваш да предадеш посланието колкото се може по-просто и ясно. Естествено, повечето хора са запознати с политическата обстановка, но когато искаш да се докоснеш до всички, трябва да сведеш изображението до послание, което биха разбрали и децата, които си играят в пясъчника в парка. Именно в това е магията на карикатурата - много сложна ситуация намира контурите на семпло изображение“, казва той.
„Но тези два образа - Тиквата и Каскета, съответно премиерът и главният прокурор, са категорични. Затова първо нарисувах тиква, а след това й сложих каскет. Исках да покажа как България страда заради корупцията. Държавата е на колене. Ето защо картата й, върху която стои тиквата с каскет, е огъната и намачкана. Хората искат да избягат, да променят ситуацията, но винаги се срещат с най-голямото си притеснение, а именно - корупцията. Това е моето послание.“
„Хората се вълнуваха, когато България се присъедини към Европейския съюз. Тогава се говореше, че страната се изчиства от корупцията и че има изключително нисък държавен дълг. Сега обаче ми се струва, на базата на това, което чета във вестниците, че корупцията продължава да бъде голям проблем. В същото време ми се струва, че Европа е изоставила България да се справя сама. За мен не трябва да е точно така, а обратното - всички ние трябва да подкрепяме страната в усилията й да се пребори с това явление и да бъде честна с хората, които живеят в България. Всъщност, това се случваше преди страната да се присъедини към европейското семейство, защото имаше натиск от Брюксел. Факт е, че тук не се говори много по този въпрос.“
„Знаете ли, има един нидерландец, който е много крайнодесен. В момента той се намира в Унгария. Той непрекъснато прави публикации в Туитър, в които казва: "Колко прекрасна държава - тук няма нито джамии, нито мюсюлмани". И това е не просто обида към мюсюлманите, но към демокрацията, а той изобщо не се интересува от факта, че я погазва по толкова грозен начин. Както се случва в самата Унгария, където правосъдието е заменено с диктатурата на премиера, който възнамерява да продължава така с години напред. Той буквално отнема права, например от хората с различна сексуалност. Този крайнодесен нидерландец обаче изобщо не се интересува от това, а просто се радва, че в Унгария няма мюсюлмани. Срамувам се, че такъв човек, роден в демокрацията на Нидерландия, има такива възгледи. Разказвам всичко това, за да може да си представите как различните хора в Западна Европа възприемат това, което става в източната част на континента“, отбелязва Волтеринк.
„Прилагам този пример за България, защото ми се струва, че западноевропейците изобщо не осъзнават колко е трудно да живееш в държава, в която нямаш реална възможност за избор заради избирателната система например. Тя не може да се промени, защото всичко е почернено и корумпирано“, коментира карикатуристът и не пропуска да се извини за думите си.
Как Мартен Волтеринк се отнася към диалога между нидерландския премиер Марк Рюте и българския Бойко Борисов, в който Борисов е казал на Рюте, че се опитва да бъде полицаят на Европа?
„Що се отнася до този фонд за помощ на страните, засегнати от коронавируса, мисля, че г-н Рюте и останалите представители на т.нар. "пестелива четворка" не са прави. Изобщо не одобрявам позицията им, защото те изхождат от тезата, че хората в Южна и Източна Европа са обикновени мързеливци, а западноевропейците трябва да платят сметката за начина им на живот. Това изобщо не отговаря на истината. Факт е, че в страните от този регион хората се пенсионират на много по-ниска възраст от нидерландците. В същото време в Италия работната седмица е много по-дълга, а и много нидерландски компании, които оперират в тази част от Европа, плащат за това по-евтино. След това облагането на печалбите им обаче в Нидерландия става чрез разни счетоводни хватки за избягване на по-високите данъци. Казано по друг начин - ние изкарваме парите си благодарение на хората в тази част на Европа, но след това отказваме да им помогнем. Изобщо не е честно.“
Как избира сюжетите, по които работи?
„Следя случващото се по света и понякога просто казвам "Уау". Има събития, които ме оставят безмълвен - например 11 септември. Това беше огромна трагедия. Друг път събитията просто ме вбесяват. Искам да крещя. Мога да се запиша на терапия, но това е моментът, в който започвам да рисувам“, признава нидерландецът.
Той е изкушен от множество сюжети около американския президент Доналд Тръмп. Казва, че Тръмп е много труден за рисуване. „Просто е много бърз за карикатуристите. Когато човек е готов с карикатурата, тъкмо да я публикува в социалните мрежи или в някой вестник, и Тръмп вече е казал нещо ново и то е толкова идиотско, че трябва да започнеш работа отново и да нарисуваш нова карикатура.“
Путин и Ердоган са други често срещани герои в карикатурите на Волтеринк.
„О, да. Обичам ги като герои в моите карикатури. И Путин, и Ердоган са диктатори и притежават онази характерна черта, при която хората, които имат много власт, правят странни неща. Най-впечатляващо е, че каквото и да се случва, независимо колко тежък е политическият период, те просто променят закона, за да останат на власт. Тези хора си позволяват вмешателство в съдебната система, променят решенията на съда, само и само да останат вечно в управлението. Тезата им е - който не е с мен, просто бива премахнат.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
Той е винаги до нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му. Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера. В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да преместят живота си в България. Те са..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..