Полицията ще премахне барикадите на кръстовищата при Орлов мост, Ректората на Софийския университет и Министерския съвет, заяви на брифинг директорът на столичната дирекция старши комисар Георги Хаджиев. По думите му през изминалата нощ протестиращите са раздавали вериги и бухалки и са искали да използват жени като жив щит срещу полицията.
В началото на изявлението си Хаджиев се извини на всички "столичани и съвестни данъкоплатци" и обеща конституционните им права на придвижване в центъра на столицата да бъдат възстановени. Протестиращите са се опитали да пролеят кръв в центъра на столицата през изминалата нощ, категоричен бе старши комисар Георги Хаджиев:
"Различни групи протестиращи позиционираха на Орлов мост камъни, павета, бутилки с цел да бъдат използвани срещу органите на реда и закона. Относно подготовката и намеренията на тези лица - да окървавят центъра на столицата, свидетелстваше и начинът на барикадиране, който блокира дори преминаването на линейки през района. Неформалните лидери на барикадите даваха указания на присъстващите на мястото жени и момичета, къде ще застават, за да бъдат използвани като жив щит срещу органите на реда".
В района са установени 15-20 лица с маски и качулки, които са имали профила и поведението на ултрасите от футболните мачове, каза още Хаджиев:
"Бяха раздавани, забележете, бухалки и вериги, с които бяха връзвани и кофите за боклук. Велосипедисти с устройства за радиовръзка обикаляха из широкия периметър в района за да информират водачите на барикадите относно действията на полицията".
Директорът на столичната полиция призова за протест при спазване на законоустановения ред и да не се допускат провокации, които целят да очернят работата на служителите на реда, включително и в западноевропейските медии.
От СДВР допълниха, че през нощта в 3,30 часа двама души са заведени в едно от районните управления заради подозрения за хулигански прояви. Старши комисар Хаджиев не съобщи имената им, но информацията съвпада с разказа на разследващия журналист Николай Стайков за задържането му заедно с още един човек.
Трите възлови софийски кръстовища бяха блокирани вчера вечерта. Преди това палатките бяха премахнати при акция на полицията.
ЕС изпитва недостиг на военно оборудване най-малко от 500 милиарда евро, каза еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург, посветен на Бялата книга за отбраната. Тя трябва да бъде представена от Европейската комисия другата седмица. "На ЕС не достигат хиляди танкове, бойни машини,..
Преговорите между Украйна и САЩ в Саудитска Арабия се оказват "положителни“ и "продуктивни“. Това съобщи Белият дом. Предпазлив оптимизъм в началото на разговорите САЩ - Украйна в Джеда Украйна подкрепи предложението на САЩ за 30-дневно общо прекратяване на огъня с Русия. САЩ от своя страна се съгласиха да премахнат ограниченията върху..
Китайски изследователи разкриха, че увеличаването на емисиите на метан може да има неочаквано положително въздействие върху бъдещото възстановяване на озоновия слой, предаде Синхуа, цитирана от БТА. Откритието може да помогне на законодателите и учените да вземат по-добри решения за справяне както с възстановяването на озоновия слой, така и с..
В област Ловеч за първите два месеца от началото на тази година са регистрирани значително по-малко катастрофи в сравнение със същия период на миналата година и по-малко ранени при пътни инциденти. За първите два месеца от година в областта са станали 87 катастрофи, поясни началникът на сектор "Пътна полиция“ при ОДМВР – Ловеч главен инспектор..
Правителството ще проведе утре редовното си седмично заседание, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. Дневният ред на заседание предвижда кабинетът да обсъди проект на решение за предоставяне на освободени държавни резерви от бутилирана вода за питейни нужди по искане на кмета на община Горна Оряховица, предназначена за преодоляване..
Полицията в София задържа мъж при опит за измама на възрастна жена. По първоначална информация сумата, която арестуваният се е опитал да вземе от жената, е голяма. Операцията е проведена днес и е на Седмо Районно полицейско управление и Икономическа полиция. Към момента не е ясна схемата, по която мъжът се е опитал да измами възрастната жена. Той..
13-годишно дете се запали в центъра на Монтана при игра с бензин. Малко след 17 ч. група деца се опитали да свалят стикери от своите велосипеди като ги запалят с бензин. Огънят обхванал и пластмасовата туба със запалителна течност и тя избухнала. Пламъците тръгнали по крака на едно от децата, съобщава Нова тв. 18-годишен младеж видял случката..
Дежурните метеоролози в синоптичната станция на връх Мургаш са били нападнати и пребити в полунощ на 9 март. През прозореца влиза непознат мъж и..
Нападателят на дежурните метеоролози на станцията на връх Мургаш е 32-годишен мъж. Той е задържан за 72 часа , съобщиха от СДВР за..
Конституционният съд е в готовност почти незабавно да постанови съдебно решение, след като получи данните от ЦИК . Тази готовност се затруднява от..