Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как България управлява Covid-кризата в сравнение с други държави от Югоизточна Европа

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Как Covid-19 се отразява върху здравните системи и икономиките на страните от Югоизточна Европа и как изглеждат перспективите за възстановяване? Регионалната бизнес платформа SeeNews е направила изследване по темата.

Изследването покрива месеците от началото на рестриктивните мерки в средата на март до средата на юни. Планира се обновяване на проучването след летния период, а финални данни ще бъдат изнесени най-рано през ноември.

Все още няма данни за брутния вътрешен продукт за втората четвъртина, но към момента спадът в индустриалното производство изглежда по-малък от очаквания, отбеляза пред БНР Лилия Горанова от SeeNews. Предстои да се обобщи и ефектът на кризата върху туризма, който е особено важен за региона.

Отчита се интересна тенденция – ако говорим за връщането на БВП към предпандемичните показатели, се очаква 7 държави от региона да успеят през 2021 г. да се върнат до тези нива, а 4  - Румъния, Хърватия, Словения и Хърватия да не успеят.  

Сред седемте има две, за които перспективите са несигурни и едната от тях е България, другата е Босна и Херцеговина. Причината: България не е толкова зависима от туризма, но заедно с транспорта и търговията той формира голяма част от брутната добавена стойност.

Зависимостта ни от износа е друг фактор, който влияе негативно, коментира Горанова. „Ако имаме ново затваряне на икономиките, това би могло да ни се отрази много тежко.“

При показател наличие на болнични легла за лечение на Covid-19 страната ни се подрежда сред добре справящите се. „Но пък от друга страна в региона се нареждаме на четвърто място по наличие на здравни работници, които да обслужват тези легла, а ако направим едно сравнение с Европейския съюз - отиваме още по-назад“, изтъкна Лилия Горанова.

Двете държави отличнички в контрола над новозаразените са Хърватия и Словения. Те са и двете с най-висок брой здравни работници на 100 хиляди души.

„Дали ще отложим възстановяването за 2022-ра – не ми се вярва. Поне не в по-голямата част от страните в региона. Дали обаче то ще бъде, както в началото на кризата се надявахме, V-образно възстановяване - това също изглежда все повече под въпрос“, обобщи ситуацията за региона Лилия Горанова.

Още детайли по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Лами

Великобритания въведе нови санкции срещу руски лица и фирми

Британският външен министър Дейвид Лами обяви, че в рамките на политиката за налагане на санкции, за да се "поддържа натиска върху Владимир Путин", ще бъдат замразени активите и ще бъде наложена забрана за пътуване на следните трима високопоставени руснаци: Павел Фрадков – заместник-министър на отбраната, Артьом Чайка – собственик на минна компания..

публикувано на 14.02.25 в 17:28
Папа Франциск

Папа Франциск е приет в болница за изследвания и лечение на бронхит

Папа Франциск е приет в болницата "Джемели" в Рим за изследвания и лечение на бронхит. Пресслужбата на Ватикана информира, че тази сутрин след аудиенциите си папата е бил приет в римската поликлиниката за "някои необходими диагностични тестове" и за "продължаване на лечението в болнична среда на бронхита, от който страда от дни". В..

публикувано на 14.02.25 в 17:16

КЗК провежда мащабно проучване в хранителния сектор

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е изискала информация от производители и търговци на бързооборотни хранителни стоки, за да установи начина на ценообразуване, условията на доставка и факторите, оказващи влияние върху изменението на цените в сектора. Фокус на проучването са основни хранителни стоки, като яйца, млечни продукти, месо,..

публикувано на 14.02.25 в 16:58

Благотворителен базар в Ловешката езикова гимназия в подкрепа на актьора Георги Стайков

Ученици от Ловешката езикова гимназия организираха в дните преди Свети Валентин и на самия празник благотворителен базар, а събраните средства от него ще бъдат дарени на актьора Георги Стайков, който страда от множествена склероза.  Актьорът не е учил в първата в България езикова гимназия, превърната в такава точно преди 75 години – на 15..

публикувано на 14.02.25 в 16:48
Цветана и Николай Милчеви

Бивши учители: Грижата за децата е обща!

Не страдаме от липса на правила и закони, а от това, че когато не се спазват, липсват последици. Около това мнение се обединиха Цветана и Николай Милчеви, които са пенсионирани учители.  Как се възпитават добри хора и отговорни граждани чрез оценка за дисциплина и глоби за родителите Грижата за децата е обща – на родители, учители, общество ,..

публикувано на 14.02.25 в 16:45

Наталия Киселова: Няма да толерирам конфликти между депутати в пленарната зала

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова няма да толерира сцените на обиди и конфликти между депутатите в пленарната зала, някои от които тя определи като продуцирани. Киселова посочи в Лясковец, че ако трябва да накаже един народен представител в залата, трябва да наказва всички, затова е взела решение да наказва по един на ден..

публикувано на 14.02.25 в 16:39
Президентът Румен Радев

Радев: Реализмът започва да измества наивността и невежеството относно ситуацията в Украйна

Реализмът започва да измества наивността и невежеството по отношение на ситуацията в Украйна. Това коментира президентът Румен Радев в Мюнхен, където участва в 61-вата Мюнхенска конференция по сигурността: "Това естествено поставя в ступор много политици, сред които и български, които в момента са в "режим на ослушване", които политици..

публикувано на 14.02.25 в 16:30