„Някои организации вече си получиха парите, но защо трябваше да има такова петно по отношение на управлението на една от най-важните титли в сферата на културата“, попита в интервю за БНР Янина Танева от сдружение „Фабрика за идеи“- една от организациите, които очакват разплащане и които са се подписали под отворено писмо с призив за разрешаване на казуса.
След отвореното писмо се е получило интересно развитие, коментира Танева в предаването "Преди всички". По думите й доста от организациите са получили "обаждания и задвижване на проекти, които от октомври миналата година чакат каквато и да е обратна връзка".
Това са малки организации в сферата на културата, а годината е изключително трудна за тях, подчерта Янина Танева.
„Да не се получават пари, които сме вложили, инвестирали, за много от организациите ще е фатално. Те могат да затворят и вместо „Пловдив 2019“ да подкрепи този сектор, да допринесе за неговото доубиване“, заяви тя и допълни, че няколко месеца или година по-късно изплатени средства не могат да променят щетите за дадена организация.
Една от организациите, подписала отвореното писмо, е чакала година и половина, за да получи обратна връзка по подадения от нея отчет, даде пример Янина Танева. „Разбирате ли? Човек да си подаде отчета, всички документи и отсреща няма никой.“
Като съществен проблем Танева открои „юридическата некадърност в тези договори, които бяха предложени на културния сектор“.
„Това са невиждани договори. По стечение на обстоятелствата някои от нас са работили с други столици на културата и сме виждали други договори. Това е договор, който третира артиста априори като крадец на публични средства.“
Договорът е нереципрочен – ако артист или организация закъснее с изпълнението с 1-2 дни, дължи неустойки, които не е ясно в какъв фонд отиват, обясни Янина Танева. „Ако вие сте „Пловдив 2019“ и закъснеете с една година, няма никаква реципрочност. Няма неустойка. Няма нещо, което дължите на артистите. Договорите са като Давид срещу Голиат.“
Според Янина Танева интересни за разглеждане са и публичните отчети на фондацията. 240 хиляди лева например се дават за наем на културния център в Тютюневия град за 2019 година, а това се равнява на парите за една година за отворените покани.
„Това е общинска фондация. Имат безкрайно много опции за обществени сгради, за реновирането им. Тези пари да не бъдат хвърлени за наем на частен имот. Това е един пример за лошо управление според нас.“
Срещата между засегнатите страни и представители на фондация „Пловдив 2019“ се планира за 13 август от 13 часа. Творческите организации предлагат да протече онлайн.
Още детайли по темата - в звуковия файл.
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..