Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Несебър в делник и в празник

Снимка: БГНЕС

Със светлинно шоу и богата програма Несебър ще отбележи своя празник. С литийно шествие започнаха църковните ритуали в храм „Свето успение Богородично“ снощи. Богослуженията и литургиите, посветени на храмовия празник, продължават два дни. Тя е единствения действащ храм в града, всички останали църкви са с музеен статут.

В „Свето успение Богородично“ пазят чудотворната икона на Св. Богородица, която вадят за храмовия празник.

„Т.нар. Черна Богородица, тя е гръцка. Тя е пътеводителка – навремето са я носили гърците, когато тръгват на война, да ги защитава. Майките са я наричали черна, защото е война, ще сложат жените черни забрадки“, обояснява пред "Хоризонт" баба Веси, дългогодишен църковен служител. „Цяла нощ е отворена църквата. Остават хора да спят за здраве.“

Снимка: БГНЕС

Как описват града туристи, търговци и местните жители:

„Уникален е. Ненапразно е наследството ни в ЮНЕСКО.“

Снимка: БГНЕС

„Трагично. Само българи – всичко е на плаж и на ресторант, сувенири никакви“, казва жена, която произвежда и продава сувенири, с дълъг търговски опит. 

Снимка: БГНЕС

„Много необичайна година. Нещата се объркаха тотално.“

„Всичко се променя, Несебър се развива с всяка измината година.“

Снимка: БГНЕС

Положението е зле, признава и мъж, който предлага лодки за разходки. „Няма чартъри, няма туристи, нищо няма.“

„Тази година е под всякаква критика“, допълва сервитьор. По думите му много от ресторантите са останали затворени, защото не могат да си позволят наемите и да си избият парите.

В Несебър сега има предимно поляци, малко румънци и българи. „Обаче англичаните и руснаците като отсъстват – без тях е съвсем различно.“

„Несебър от моето детство беше винаги празник. Летата в Несебър бяха изпълнени с много фестивали, почти всекидневни концерти, много празници още от началото на юни. Много плажове, игри, запознанства с деца от целия свят. Беше много пъстро и весело. Никога не исках лятото да свършва“, разказа в предаването "Чуй лятото"пътуващият блогър Лиляна Узунова.

Снимка: БГНЕС

Новият град се разраства, но за мен Старият град си остава все същият, споделя тя.

„Наскоро попаднах на колекция снимки от миналия век, от Стария град, и с радост установих, че повечето от нещата всъщност са абсолютно същите. Малко са навлезли новите технологии, малко се е променила инфраструктурата, но основните забележителности, които хора от цял свят пътуват, за да видят, са съхранени и са същите. За град като Несебър това е жизненоважно.“

Гледката по изгрев слънце всяка сутрин винаги е различна, твърди Лиляна Узунова. Мелницата е безспорна емблема на града. Това обаче не е автентичната мелница, която е била разрушена, уточнява блогърката.

Снимка: БГНЕС

„И е построена 40-те години на миналия век. Тя е позиционирана по такъв начин, че да бъде изцяло с декоративна функция и да се превърне в символ на града. Оригиналната мелница е била насочена не напред към провлака, а настрани, откъдето всъщност минават въздушните течения, за да може да се мели брашно. Като дете, минавайки там, се чудех дали още не живее някой там…“ 

Още за Несебър и празника му слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01