Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Несебър в делник и в празник

Снимка: БГНЕС

Със светлинно шоу и богата програма Несебър ще отбележи своя празник. С литийно шествие започнаха църковните ритуали в храм „Свето успение Богородично“ снощи. Богослуженията и литургиите, посветени на храмовия празник, продължават два дни. Тя е единствения действащ храм в града, всички останали църкви са с музеен статут.

В „Свето успение Богородично“ пазят чудотворната икона на Св. Богородица, която вадят за храмовия празник.

„Т.нар. Черна Богородица, тя е гръцка. Тя е пътеводителка – навремето са я носили гърците, когато тръгват на война, да ги защитава. Майките са я наричали черна, защото е война, ще сложат жените черни забрадки“, обояснява пред "Хоризонт" баба Веси, дългогодишен църковен служител. „Цяла нощ е отворена църквата. Остават хора да спят за здраве.“

Снимка: БГНЕС

Как описват града туристи, търговци и местните жители:

„Уникален е. Ненапразно е наследството ни в ЮНЕСКО.“

Снимка: БГНЕС

„Трагично. Само българи – всичко е на плаж и на ресторант, сувенири никакви“, казва жена, която произвежда и продава сувенири, с дълъг търговски опит. 

Снимка: БГНЕС

„Много необичайна година. Нещата се объркаха тотално.“

„Всичко се променя, Несебър се развива с всяка измината година.“

Снимка: БГНЕС

Положението е зле, признава и мъж, който предлага лодки за разходки. „Няма чартъри, няма туристи, нищо няма.“

„Тази година е под всякаква критика“, допълва сервитьор. По думите му много от ресторантите са останали затворени, защото не могат да си позволят наемите и да си избият парите.

В Несебър сега има предимно поляци, малко румънци и българи. „Обаче англичаните и руснаците като отсъстват – без тях е съвсем различно.“

„Несебър от моето детство беше винаги празник. Летата в Несебър бяха изпълнени с много фестивали, почти всекидневни концерти, много празници още от началото на юни. Много плажове, игри, запознанства с деца от целия свят. Беше много пъстро и весело. Никога не исках лятото да свършва“, разказа в предаването "Чуй лятото"пътуващият блогър Лиляна Узунова.

Снимка: БГНЕС

Новият град се разраства, но за мен Старият град си остава все същият, споделя тя.

„Наскоро попаднах на колекция снимки от миналия век, от Стария град, и с радост установих, че повечето от нещата всъщност са абсолютно същите. Малко са навлезли новите технологии, малко се е променила инфраструктурата, но основните забележителности, които хора от цял свят пътуват, за да видят, са съхранени и са същите. За град като Несебър това е жизненоважно.“

Гледката по изгрев слънце всяка сутрин винаги е различна, твърди Лиляна Узунова. Мелницата е безспорна емблема на града. Това обаче не е автентичната мелница, която е била разрушена, уточнява блогърката.

Снимка: БГНЕС

„И е построена 40-те години на миналия век. Тя е позиционирана по такъв начин, че да бъде изцяло с декоративна функция и да се превърне в символ на града. Оригиналната мелница е била насочена не напред към провлака, а настрани, откъдето всъщност минават въздушните течения, за да може да се мели брашно. Като дете, минавайки там, се чудех дали още не живее някой там…“ 

Още за Несебър и празника му слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17