Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почит към автора на детски песни Цоню Калчев в село Джулюница

Един от родоначалниците на детската поезия у нас е бил приятел на Иван Вазов

Цоню Калчев
Снимка: Здравка Маслянкова

На 13 август жителите на село Джулюница в община Лясковец отбелязаха 150-ата годишнина от рождението на автора на детските стихове „Сладкопойна чучулига“ и „Пей ми, славею чудесни“. 
Всичко в родното село на Цоню Калчев е свързано с неговата памет и признателността на местните хора към живота, учителското дело и творчеството му

В село Джулюница отбелязаха 150-ата годишнина от рождението на Цоню Калчев                  Снимка: Здравка Маслянкова

Това е една прашинка от богатото детско творчество, оставено ни от Цоню Калчев и представено от децата от детска градина „Сладкопойна чучулига“ в родното му село Джулюница на празника за 150-а годишнина от неговото рождение. 

Цоню Калчев е богатство, сподели Савина Димова, която лично го е познавала. „Цоню Калчев, учители бяха семейни. Красота беше, познаваме го".

Продължава дарителската инициатива родната къща на Цоню Калчев да стане литературен музей. Преди две години местните хора от Джулюница събраха 2500 лева и откупиха от наследниците родната къща на детския писател, разказва инициаторът на кампанията Иван Манев:

„С Цоню Калчев аз съм комшия и от малък съм израснал покрай къщата и се заех с това да събера пари да я възстановим. Събрахме всички пари, дадохме ги на Регионалната библиотека чрез нотариус. Къщата се държи от внучка на Цоню Калчев. Можеха и така да я дадат къщата, но ние събрахме 2500 лева. Къщата трябваше да я възстановим, както е била в първоначалния си вид, музей. Аз съм събрал всички стари работи, само да стане къщата - да я застелим с черги, с диканя, долап, както е имало навремето. Но какво се случи - не можа да се направи нищо досега и е в отчаяно състояние къщата.“

Калина Иванова                                             Снимка: Здравка Маслянкова

Дарителската кампания за възстановяване на къщата на автора на „Сладкопойна чучулига“ продължава, посочи директорът на Регионалната библиотека във Велико Търново Калина Иванова:

„В момента е направено архитектурно заснемане на родната къща и след това трябва да се търсят средства чрез определена програма или проект, надяваме се и с подкрепата на община Лясковец да се предприеме ново изграждане на родния дом на Цоню Калчев с идеята той да се превърне в един културен център и не само жителите на село Джулюница, а може и от цялата област, и от страната да се организират различни литературни прояви тук, на място.“

За 150-ата годишнина на Цоню Калчев Великотърновската библиотеката с финансовата подкрепа на Министерството на културата издаде юбилейна книга със статии за живота, творчеството и приноса на поета за развитието на българската литература, спомени на роднините и земляците за него, снимков материал, информация за езиковедските аспекти и поетически преображения в творчеството му, както и раздели, в които са поместени издавани и назидавани стихове и приказки на Цоню Калчев. 

Игнат Игнатов                                 Снимка: Здравка Маслянкова

Цоню Калчев е от бедно градинарско семейство, завършва педагогическо училище и три десетилетия е учител в родното си село Джулюница, където основава читалище и разкрива вечерно училище за възрастни, и не спира да създава детско творчество, разказва пенсионираният учител Игнат Игнатов, организатор на честванията за 100-ата и 110-ата годишнина от рождението му:

Един от родоначалниците на детската поезия в България, личен приятел на Иван Вазов. Трябва да го тачим и помним, защото той се ражда в епохата, когато се възстановява българският Великден. 20 години преди него се ражда Иван Вазов. По-късно стават много добри приятели, даже той е бил канен от Иван Вазов да дойде на работа в Народния театър, когато Вазов е бил директор, и връзката се поддържа постоянно. 30 години е бил главен учител“, каза Игнат Игнатов.

Къщата, в която е живял Цоню Калчев            Снимка: Здравка Маслянкова

Цоню Калчев умира на 71-годишна възраст на 18 февруари 1942 година. Малко известен факт е, че по идея на Цоню Калчев от края на 19-и век в България започват националните чествания за рождението на Апостола Васил Левски.

Целия репортаж на Здравка Маслянкова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52