Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

50 години от първата копка на новата сграда на БНР

Снимка: Арх. Димитър Андрейчин

На 17 август 1970 г. е била направена първата копка на новата сграда на Българското национално радио. Водещият архитект на проекта е Георги Стоилов, който по това време е бил и кмет на столицата. Новата визия на булевард "Драган Цанков" 4 е изпълнена от тогавашния държавен проектантски колектив на "Металпроект", но историята ѝ стои в доста по-стари чертежи.

Необходимостта от още една сграда за радиото следва развитието на обществената медия и нуждата от техническо пространство. Тогава архитект Стоилов е помолен за разширение на радиото.

"Започнахме да правим модерна архитектура", каза той.

Архитект Стоилов дава задание на младите архитекти - Димитър Андрейчин и неговата тогава колега, а днес съпруга - Цветанка. Условието е било сградата да се наддава с всеки следващ етаж . Идеята е била да има абстракция, може би затова днес всички виждаме сградата като обърната пирамида. Прави впечатление, че проектът е изпълнен с много изменения.

"Това си спомням - че използвах някакви подръчни средства - прътове, върлини - да измеря височината при старата сграда, за да съм сигурен, че това ще стане на едно ниво, без да има стъпала", каза архитект Димитър Андрейчин.

Според Андрейчин никоя сграда не трябва да се преобразява изобщо, а трябва да остане във вида, в който е построена: 

 "Тя е документ".

В новата сграда на Българското национално радио днес работи предимно администрацията на медията.

Целия репортаж на Добринка Добрева можете да чуете в звуковия файл.
снимка: арх. Димитър Андрейчин

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33